captcha image

A password will be e-mailed to you.
Nocne niebo. Fot. Indigo Skies Photography/Flickr

Nocne niebo. Fot. Indigo Skies Photography/Flickr

Mielibyście ochotę pobawić się sklepieniem niebieskim? A przy okazji odbyć wyprawę w przeszłość i zobaczyć, co było widać na niebie w dniu waszych urodzin albo kiedy Napoleon przegrywał bitwę pod Waterloo? Sięgnijcie po program Osobisty Kosmos: Gloria (Personal Space: Gloria), narzędzie internetowe, które pozwala na eksplorację nieba w czasie i przestrzeni.

I pomyślcie tylko, że macie tu na swoje usługi sieć robotycznych teleskopów rozsianych na całym świecie i miliony fantastycznych zdjęć pochodzących z jednego z najważniejszych w historii przeglądów nieba – Sloan Digital Sky Survey. Mniam!

Warto wpisać konkretną datę w okienku po prawej stroni, a następnie porobić zbliżenia na wybrany kawałek nieba. Kiedy mocno powiększymy niepozorne plamy na sklepieniu, mogą okazać się zapierającymi dech w piersi mgławicami czy galaktykami. O niektórych z nich można przeczytać informacje w Wikipedii – program linkuje bezpośrednio do nich.

Nad projektem Personal Space: Gloria przez trzy lata pracowało 13 instytucji z ośmiu krajów europejskich. Polskę reprezentował Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Strona Personal Space: Gloria: http://personal-space.eu

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: