captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Cement do leczenia złamań. Fot. Just some dust

Cement do leczenia złamań. Fot. Just some dust

Szybkie sklejanie złamań, leczenie osteoporozy, uzupełnianie ubytków kości – to wszystko ma być możliwe dzięki nowemu cementowi opracowanemu przez francuskich naukowców. Materiał wstrzykuje się w uszkodzone miejsce, które zostaje wzmocnione, a następnie zarasta tkanką kostną.

Podstawowym budulcem naszych kości jest hydroksyapatyt – minerał zbudowany z hydroksyfosforanu wapnia. To on tworzy rusztowanie tkanki łącznej, które zapewnia jej mechaniczną odporność.

Materiały oparte na fosforanach wapnia już od dawna stosuje się w chirurgii. Łatwo je podawać w uszkodzone miejsce, mają dobre właściwości mechaniczne i nieźle obrastają kością. No właśnie – tylko nieźle. Brakuje im bowiem makroporów, które są niezbędne, by komórki kostne mogły dostać się do wnętrza takiego materiału i przerosnąć go wbudowując w kość. Jeśli takie pory udawało się uzyskać, to materiał tracił na wytrzymałości oraz nie nadawał się do wstrzykiwania.

To nie robak, to nowa pianka do naprawy kości. Po prawej jej struktura pod mikroskopem. Fot. Zhang et al., Acta Biomaterialia, 2015

To nie robak, to nowa pianka do naprawy kości. Po prawej jej struktura pod mikroskopem. Fot. Zhang et al., Acta Biomaterialia, 2015

Nowy cement podawany jest z dwóch strzykawek, z których wypychany jest za pomocą powietrza. Powstaje piana, która ma idealną strukturę – małe i duże pory, pozwalające na swobodny przepływ składników mineralnych, tworzenie się naczyń krwionośnych i budowanie tkanki kostnej.

Substancja przeszła pierwsze testy, wkrótce ma być testowana na ludziach. Jeśli wszystko się powiedzie, może bardzo zmienić chirurgię urazową – złamania, w których są ubytki kości lub drobne odpryski będzie można „łatać” przy pomocy cementu w pianie, który zwiąże uszkodzone fragmenty i pozwoli rosnąć kości. Materiał może też wzmocnić kości uszkodzone osteoporozą. Podawany w osłabionych miejscach zapobiegać będzie złamaniom i dalszemu osłabianiu kości.

 

Czego u nas szukaliście?

1
Dodaj komentarz

avatar
 
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Piotr Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr
Gość
Piotr

Żywa kość może przewodzić jakieś substancje, drobne prądy i pełnić 1000 funkcji o których na dzień dzisiejszy nie wiadomo bo takie badanie musiało by trwać przez kilka pokoleń tak jak to się robi w laboratoriach na myszach. Sam sztuczny przerost o np. 1mm takiej kości będzie powodować jakiś skutek uboczny np. w tkankach miękkich, niepotrzebnym napięciu ścięgna i kto wie co jeszcze. I rzecz będzie trwała dotąd dopóki najpierw nie zostanie udzielona odpowiedź czym jest życie, a wygląda na to, że nikt z naukowców nie chce szukać takiej odpowiedzi.

Nie ma więcej wpisów