captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Cement do leczenia złamań. Fot. Just some dust

Cement do leczenia złamań. Fot. Just some dust

Szybkie sklejanie złamań, leczenie osteoporozy, uzupełnianie ubytków kości – to wszystko ma być możliwe dzięki nowemu cementowi opracowanemu przez francuskich naukowców. Materiał wstrzykuje się w uszkodzone miejsce, które zostaje wzmocnione, a następnie zarasta tkanką kostną.

Podstawowym budulcem naszych kości jest hydroksyapatyt – minerał zbudowany z hydroksyfosforanu wapnia. To on tworzy rusztowanie tkanki łącznej, które zapewnia jej mechaniczną odporność.

Materiały oparte na fosforanach wapnia już od dawna stosuje się w chirurgii. Łatwo je podawać w uszkodzone miejsce, mają dobre właściwości mechaniczne i nieźle obrastają kością. No właśnie – tylko nieźle. Brakuje im bowiem makroporów, które są niezbędne, by komórki kostne mogły dostać się do wnętrza takiego materiału i przerosnąć go wbudowując w kość. Jeśli takie pory udawało się uzyskać, to materiał tracił na wytrzymałości oraz nie nadawał się do wstrzykiwania.

To nie robak, to nowa pianka do naprawy kości. Po prawej jej struktura pod mikroskopem. Fot. Zhang et al., Acta Biomaterialia, 2015

To nie robak, to nowa pianka do naprawy kości. Po prawej jej struktura pod mikroskopem. Fot. Zhang et al., Acta Biomaterialia, 2015

Nowy cement podawany jest z dwóch strzykawek, z których wypychany jest za pomocą powietrza. Powstaje piana, która ma idealną strukturę – małe i duże pory, pozwalające na swobodny przepływ składników mineralnych, tworzenie się naczyń krwionośnych i budowanie tkanki kostnej.

Substancja przeszła pierwsze testy, wkrótce ma być testowana na ludziach. Jeśli wszystko się powiedzie, może bardzo zmienić chirurgię urazową – złamania, w których są ubytki kości lub drobne odpryski będzie można „łatać” przy pomocy cementu w pianie, który zwiąże uszkodzone fragmenty i pozwoli rosnąć kości. Materiał może też wzmocnić kości uszkodzone osteoporozą. Podawany w osłabionych miejscach zapobiegać będzie złamaniom i dalszemu osłabianiu kości.

 

Nie ma więcej wpisów