captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Naukowcom z Massachusetts Institute of Technology (MIT) udało się pokierować snem laboratoryjnych szczurów. Najpierw wpuścili zwierzęta do specjalnie skonstruowanych labiryntów, w których metodą Pawłowa nauczyli je reagowania na dwa różne sygnały. Pierwszy oznaczał, że dostaną przekąskę, jeśli skręcą w prawo, drugi – że nagrodzony będzie skręt w lewo.

Gdy szczury zapadły w sen, śnił im się labirynt, co udało się ustalić dzięki porównaniu częstotliwości fal mózgowych na jawie i we śnie. Potem, kiedy odtwarzano dwa znane dźwięki, mózgi gryzoni reagowały na nie w ten sam sposób jak podczas rzeczywistej wycieczki po labiryncie.

Naukowcy sądzą, że podczas snu sygnały dźwiękowe związane z zadaniem powodowały ponowne odtwarzanie związanych z nimi wspomnień w hipokampie, ośrodku w mózgu odpowiedzialnym za zapisywanie w pamięci doświadczanych wydarzeń.

Może jest to wstęp do inżynierii snu, dzięki której będziemy mogli śnić na zamówienie? Na razie brzmi to dość prymitywnie, ale od czegoś trzeba zacząć 🙂

Fot. Jessica Florence/Flickr

Nie ma więcej wpisów