captcha image

A password will be e-mailed to you.
unhappy-389944_960_720

Inteligentni martwią się bardziej? (fot. Pixabay)

Jeżeli ciągle i o wszystko się martwisz, niepokoi cię, co przyniesie przyszłość i nieustannie wspominasz swoje porażki, być może jesteś po prostu bardzo inteligentny. Naukowcy z Kanady postanowili sprawdzić zależność między wysokim IQ i tendencją do ciągłego martwienia się.

Badanie przeprowadzono w 2014 roku na grupie 125 studentów. Przetestowano ich wiedzę i inteligencję, a następnie zbadano poziom ich niepokoju. Okazało się, że studenci wyróżniający się wysokim poziomem inteligencji, byli także w grupie borykających się z silnym stresem, wynikającym właśnie z nieustannego martwienia się o wszystko.

Wyniki są z pewnością intrygujące, ale warto pamiętać, że testowana grupa była stosunkowo niewielka. Co więcej, naukowcy wybierając tylko studentów – czyli osoby z pewnym z założenia wysokim poziomem inteligencji – mogli wpłynąć nieco na wynik badania. Ponieważ wysnuto ciekawe wnioski, kanadyjscy naukowcy będą przeprowadzali testy także na innych grupach.

Dlaczego inteligentni się martwią?

Jakie jest wytłumaczenie naukowe takich powiązań między niepokojem a inteligencją? Naukowcy skłaniają się ku trzem teoriom. Po pierwsze, ludzie obdarzeni wysoka inteligencją mają także bardzo bujną wyobraźnię. Szybko i sprawnie łączą fakty, pamiętają wiele zdarzeń i potrafią przeanalizować ich genezę, pamiętają również o skutkach. A intensywne myślenie oznacza przecież bardzo aktywny mózg. A wiadomo, że nieustanny trening prowadzi do mistrzowskich wyników…

substancja biała

Istota biała widoczna podczas badania rezonansem magnetycznym (fot. Kubicki M., McCarley R.W., Westin C-F., Park H-J., Maier S.E., Kikinis R., Jolesz F.A., Shenton M.E.), CC BY-SA 3.0)

Druga teoria opiera się na neurologii, dokładniej na działaniu substancji białej (czy tez istoty białej) – jednego z podstawowych składników ośrodkowego układu nerwowego. Substancja biała odpowiada między innymi za uczenie się oraz za kształtowanie się inteligencji u dzieci i młodzieży. Naukowcy zauważyli, że osoby ze skłonnością do ciągłego niepokoju mają tej substancji więcej niż ludzie, którym to uczucie jest obce. Większa ilość istoty białej ma przyspieszać procesy umysłowe, co oczywiście prowadzi do wyżej wspomnianej nadaktywności mózgu.

Ostatnia teoria opiera się na ewolucji – umiejętność łączenia faktów i oceniania zagrożenia połączona ze stała czujnością, pozwalała przetrwać inteligentniejszym osobnikom i ochronić potomstwo. Nie tłumaczy ona jednak do końca genezy zjawiska, a naukowcy nie traktują jej jako sensownego przedmiotu dalszych badań, skupiając się jednak na przyczynach neurologicznych.

Nie ma więcej wpisów