captcha image

A password will be e-mailed to you.
Tak ciśnienie atmosferyczne zgniata cysternę

Tak ciśnienie atmosferyczne zgniata cysternę

Codziennie o nim słyszymy, ale nigdy chyba nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak jest potężne. Ciśnienie atmosferyczne. W każdej prognozie pogody dowiadujemy się czegoś o hektopaskalach, ale czy faktycznie wiemy, co to oznacza?

Nad naszymi głowami jest bardzo dużo powietrza. Jego ślady znajdziemy jeszcze na wysokości 2000 kilometrów nad Ziemią, ale w znanym nam składzie o postaci kończy się znacznie wcześniej – na jakichś 500 kilometrach.

Choć na co dzień nie myślimy o powietrzu jako o czymś ciężkim, to przecież ten potężny słup gazu robi swoje – na każdy centymetr kwadratowy naszego ciała (i wszystkiego innego w okolicy) naciska jeden kilogram powietrza. Mało? No więc na metr kwadratowy naciska już 10 000 kg. Tak, 10 ton. Efekty są bardzo wymowne – spójrzcie na film, w którym z wagonu-cysterny wypompowano większość powietrza:

To wynik celowo przeprowadzonego doświadczenia, ale podobne zjawisko może wystąpić w dużych zbiornikach, z których spuszcza się na przykład ciecz. Dlatego zawsze konieczne jest otwarcie zaworów wpuszczających do wnętrza powietrze.

Pozwoliliśmy sobie jeszcze zrobić nieco bardziej rozrywkową wersję tego filmu – ostrzegamy, to 10 MB do pobrania, więc jeśli ktoś chce oszczędzić transfer, niech nie klika. A pozostali zobaczą, jak klikną w poniższe zdjęcie:

Zgnieciona cysterna

Zgnieciona cysterna

Czego u nas szukaliście?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x