captcha image

A password will be e-mailed to you.

Co jest większe? Na co dzień odpowiadamy na to pytanie bez wahania. Ale w kosmosie obowiązuje inna skala i czasami trudno uwierzyć, że te małe kropki, które widzimy na niebie są w rzeczywistości tak ogromne, że nie sposób ogarnąć tego wyobraźnią.

Merkury, Wenus, Mars, Ziemia - porównanie rozmiarów

Merkury, Mars, Wenus, Ziemia – porównanie rozmiarów

Merkury – najmniejsza planeta Układu Słonecznego – był prawdopodobnie kiedyś znacznie większy. Uderzyła w niego jednak potężna bryła materii, która odarła go z większości skorupy i płaszcza. Zostało potężne jądro otoczone stosunkowo cienką warstwą zewnętrzną.

Mars – pozornie bardziej podobny do Ziemi, niż Wenus – przynajmniej widać z przestrzeni jego powierzchnię. Jest jednak od niej mniejszy, szybciej więc wystygł, a jego jądro przestało się kręcić i wytwarzać ochronne pole magnetyczne.

Wenus – bliźniaczka Ziemi – przynajmniej jeśli chodzi o budowę planety. Bo jej atmosfera to szaleństwo efektu cieplarnianego – upał, chmury kwasu siarkowego i brak wody, która uciekła w kosmos.

Ziemia – rozejrzyj się wokół. To ta planeta, na której spóźnia się wiosna. 😉

Ziemia, Neptun, Uran, Saturn, Jowisz - porównanie rozmiarów

Ziemia, Neptun, Uran, Saturn, Jowisz – porównanie rozmiarów

Neptun – potężna gazowa kula helu i wodoru, w której wnętrzu kryje się płaszcz zbudowany z zamarzniętych wody, amoniaku i metanu. Głębiej – jądro ze skał i lodu. Wieje chłodem, a rok trwa tu ponad 164 ziemskie lata.

Uran – najzimniejsza planeta w Układzie Słonecznym, temperatura spada tu do -224 °C. Wygląda też wyjątkowo nudno, bo w świetle widzialnym na powierzchni atmosfery Urana nie dzieje się niemal nic.

Saturn – dzięki swoim pierścieniom najpiękniejsza z planet w okolicy. Znamy aż 62 księżyce tego gazowego giganta, a jeden z nich – Tytan, jest większy od Merkurego. Ma gęstość mniejsza niż woda, więc właściwie mógłby się na niej unosić.

Jowisz – to z kolei największa planet naszego układu. Jego masa jest 2,5 razy większa niż wszystkich pozostałych planet razem wziętych. Jowisz znajduje się gdzieś pomiędzy planetami, a gwiazdami – gdyby był masywniejszy (jakieś 50 razy), rozpaliłyby się w nim reakcje jądrowe i zostałby brązowym karłem – małą, ciemną gwiazdą-niewypałem.

Jowisz, Wolf 359, Słońce, Syriusz - porównanie rozmiarów

Jowisz, Wolf 359, Słońce, Syriusz – porównanie rozmiarów

Wolf 359 – udało mu się osiągnąć to, co nie wyszło Jowiszowi – został prawdziwą gwiazdą. Ten czerwony karzeł jest jedną z najbliższych Ziemi gwiazd, leży tylko 7,8 roku świetlnego od nas. Bardzo aktywny, jego jasność potrafi gwałtownie zmieniać się w ciągu kilku minut. Nie chcielibyście mieszkać w pobliżu.

Słońce – z pewnością je kojarzysz. Średnica 1 392 000 km (109 średnic Ziemi), powierzchnia 6 090 000 000 000 km² (11 900 powierzchni Ziemi), objętość 1 410 000 000 000 000 000 km³ (1 300 000 objętości Ziemi), masa 1 989 100 000 000 000 000 000 000 000 000 kg (333 950 mas Ziemi). Uff. Gorąco.

Syriusz – najjaśniejsza gwiazda ziemskiego nieba, bywa, że można ją dostrzec gołym okiem nawet za dnia. Psia Gwiazda, jak nazywa się Syriusza, to w rzeczywistości układ podwójny. Większa z dwóch gwiazd, Syriusz A to młoda gwiazda o średnicy 1,7 Słońca ale aż 21 razy jaśniejsza.

Syriusz, Pollux, Arktur, Aldebaran - porównanie rozmiarów

Syriusz, Pollux, Arktur, Aldebaran – porównanie rozmiarów

Pollux – to najbliższy Ziemi olbrzym o średnicy 8 razy przekraczającej średnicę Słońca i jasności przekraczającej 32-krotnie słoneczną. Posiada własny układ planetarny, odkryto w nim planetę Pollux b podobną do Jowisza i Saturna.

Arktur – 34 mln kilometrów średnicy, powierzchnia chłodniejsza od słonecznej. Arktur to pozostałość po nieistniejącej już galaktyce karłowatej, którą wchłonęła Droga Mleczna. Wraz z innymi gwiazdami tworzy Strumień Arktura – pasmo gwiazd, które tkwią w naszej galaktyce, ale z niej nie pochodzą.

Aldebaran – czerwony olbrzym, 65,1 roku świetlnego od Ziemi. Na niebie wygląda, jakby znajdował się w towarzystwie pięciu innych gwiazd, ale to złudzenie – cztery z nich leżą daleko za Aldebaranem i nie oddziałują z nim. Jedna tworzy układ podwójny z olbrzymem.

Aldebaran, Rigel, Antares, Betelgeza - porównanie rozmiarów

Aldebaran, Rigel, Antares, Betelgeza – porównanie rozmiarów

Rigel – najjaśniejsza gwiazda gwiazdozbioru Oriona, należy już do klasy nadolbrzymów. Bardzo gorąca, jej powierzchnia ma temperaturę 11 000 kelwinów. Głównej gwieździe towarzyszą dwie mniejsze.

Antares – czerwony nadolbrzym, którego zewnętrzna powłoka jest dość zimna (3400 K), więc nawet gołym okiem widać czerwono-pomarańczowe zabarwienie. Stąd też nazwa – Antares to przeciwnik Aresa czyli Marsa, który też jest wyraźnie czerwony.

Betelgeza – nasza ulubiona gwiazda 🙂 Jej nazwa oznacza po arabsku rękę olbrzymki. Betelgeza to ogromny czerwony nadolbrzym tak wielki, że w teleskopach widać go nie jako punkt, a małą tarczkę. W każdej chwili (w astronomicznej skali czasu) może zamienić się w supernową, bo kończy już swoje gwiazdowe życie. Gdy to nastąpi, będzie miała przez jakiś czas jasność porównywalną z jasnością Księżyca.

Betelgeza, Gwiazda Granat, VV Cephei, VY Canis Majoris - porównanie rozmiarów

Betelgeza, Gwiazda Granat, VV Cephei, VY Canis Majoris – porównanie rozmiarów

Gwiazda Granat – swoją poetycko brzmiącą nazwę zawdzięcza pięknej, intensywnej czerwieni światła. Gdyby znajdowała się w miejscu Słońca, zajmowałaby miejsce aż po orbitę Jowisza.

VV Cephei – to już hiperolbrzym. Postawiona w środku Układu Słonecznego sięgałaby orbity Saturna.

VY Canis Majoris – czerwony hiperolbrzym, jedna z największych i najjaśniejszych gwiazd w znanym nam Wszechświecie. By zrozumieć jej rozmiary posłużmy się porównaniem. Gdyby Ziemia miała średnicę 1 cm to Słońce byłoby kulą mającą 109 cm średnicy. W tej skali VY Canis Majoris mogłaby sięgać średnicy… 2,7 km.

 

Czego u nas szukaliście?

4.6 8 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

24 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin Górski
Marcin Górski
9 lat temu

Zamieniona wielkość Betelgezy i Antaresa.

Marcin Górski
Marcin Górski
9 lat temu

Oraz Aldebarana I Rigel

Hub
Hub
9 lat temu

oraz Marsa i Wenus!!!

belrong
belrong
9 lat temu

MarsZiemia zamienione 😛

Jagoda Piątkowska
Jagoda Piątkowska
Reply to  belrong
7 lat temu

Na tym obrazku nie chodzi o kolejność, lecz o wielkość (czyt. pod obrazkiem).

Krzysztoffff
Krzysztoffff
9 lat temu

podpis pod pierwszym obrazkiem jest: Merkury, Wenus, Mars, Ziemia a powinno być: Merkury, Mars, Wenus, Ziemia

Opcjent
Opcjent
Reply to  Krzysztoffff
5 lat temu

Nie, bo są ułożone wg rozmiarów.

EU44
EU44
Reply to  Krzysztoffff
2 lat temu

Wieeeeelki problem ?

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

lol ile tych planet

natalia
natalia
8 lat temu

dużo mlanet

natalia
natalia
8 lat temu

a ty jak masz naimie tyanonymus

Iw
Iw
8 lat temu

Dzień dobry. Bardzo dziękuję za ten materiał. Wiedza podana w ciekawy sposób. Dotarłam tutaj za sprawą dyskusji domowej, która mało nie doprowadziła do rozwodu, a zaczęła się od zdania ” no bo Mars jest większy od Ziemi” – to nie ja powiedziałam, ale też nie byłam lepsza bo myślałam, że podobnych rozmiarów. Postanowiłam przeprowadzić sondę uliczną wśród znajomych zadając pytanie „Co jest większe Ziemia czy Mars?” – wtedy przestałam wstydzić się niewiedzy ;).

tajniak
tajniak
8 lat temu

to jest większe od słońca ok 1800x VY Canis Majoris

amdi22
amdi22
7 lat temu

w opisie saturna zawarta jest informacja o tym że saturn ma najwięcej księżyców a o ile dobrze pamiętam to jowisz ma najwiecej ksieżyców

gacek
gacek
7 lat temu

Ziemia wydaje się duża dopóki nie porówna jej się ze słońcem. Dobrze widać to na tym filmie http://youtu.be/hOSINFJ0is0?list=UUBI_epG4ZQfP0M4etQ_UmXQ

Sara
Sara
7 lat temu

Brawa dla autora tekstu 🙂 Tekst tak nowocześnie, prosto oraz interesująco skonstruowany, że wzbudził mnie potrzebę podziękowania i pogratulowania 🙂 Zdaję sobie sprawę, że profesjonalistom i naukowcom takie informacje nie starczą,by zaspokoić potrzebę nabywania wiedzy, ale uważam, że sztuką jest napisać interesująco tekst naukowy, by zrozumiało go nawet dziecko 🙂 (w prostocie siła)
Gratuluję 🙂

Mihau
Mihau
7 lat temu

„Syriusz – najjaśniejsza gwiazda ziemskiego nieba” – a nie Słońce jest najjaśniejszą gwiazdą na naszym niebie? A Syriusz przoduje na nocnym niebie.

NIE LUBIĘ ZONKÓW
NIE LUBIĘ ZONKÓW
Reply to  Mihau
6 lat temu

Brawo, ten błąd pojawia się bardzo często, zatem przypomnijmy, że najjaśniejszą gwiazdą widoczną z Ziemi jest Słońce! Gdy piszemy o innym słońcu, oczywiście piszemy małą literą. Bywa, że czytam, iż najbliższą gwiazdą od Ziemi jest Proxima Centauri. I znowu zonk! Najbliższą Gwiazdą od Ziemi jest… he he, Słońce, a Proxima Centauri jest najbliższą gwiazdą od Słońca, lub od naszego Układu Słonecznego…

qwe
qwe
Reply to  NIE LUBIĘ ZONKÓW
4 miesięcy temu

syriusz jest najjaśniejszą gwiazdą na nocnym niebie, to oczywiście że słońce jest najjaśniejszą gwiazdą, dlatego jak widzimy słońce na niebie to mamy DZIEŃ a nie NOC, to jest tak logiczne i oczywiste że się to automatycznie pomija, tak jak w instrukcji obsługi odkurzacza nie pisze się iż np. nie powinno się go używać w kosmosie bo tam nie ma powietrza i silnik sie przegrzeje….

Alicja
Alicja
7 lat temu

A gdzie UY Scuti?

Nazwa
Nazwa
6 lat temu

Uwielbiam ten program. Jest świetny. A ja uwielbiam naukę. Tak naprawdę to jestem bardzo zainteresowany w kosmosie.

Janusz
Janusz
3 lat temu

Super ja tez sie interesuje kosmosem i dotego wierze w Boga ktory wszystko stworzyl

eoo
eoo
2 lat temu

z ostatnią gwiazdą VY Canis Majoris Autora trochę poniosło, przy porównaniu gdzie Ziemia miała by 1 cm, nasze Słońce 1,09 m to hiper olbrzym miał by średnice 1672 m czyli 1,67 km a nie 2,7 km. Wiem 2,7 brzmi bardziej spektakularnie 🙂

Kuzyn
Kuzyn
2 lat temu

.. czy to tak ciezko zrozumiec co sie czyta ? Przeciez widac ze od najmniejszeg do najwiekszego . Ustawiono wedlug wzrostu i zarostu . right ? riiiight

Nie ma więcej wpisów
24
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: