captcha image

A password will be e-mailed to you.

Co jest większe? Na co dzień odpowiadamy na to pytanie bez wahania. Ale w kosmosie obowiązuje inna skala i czasami trudno uwierzyć, że te małe kropki, które widzimy na niebie są w rzeczywistości tak ogromne, że nie sposób ogarnąć tego wyobraźnią.

Merkury, Wenus, Mars, Ziemia - porównanie rozmiarów

Merkury, Mars, Wenus, Ziemia – porównanie rozmiarów

Merkury – najmniejsza planeta Układu Słonecznego – był prawdopodobnie kiedyś znacznie większy. Uderzyła w niego jednak potężna bryła materii, która odarła go z większości skorupy i płaszcza. Zostało potężne jądro otoczone stosunkowo cienką warstwą zewnętrzną.

Mars – pozornie bardziej podobny do Ziemi, niż Wenus – przynajmniej widać z przestrzeni jego powierzchnię. Jest jednak od niej mniejszy, szybciej więc wystygł, a jego jądro przestało się kręcić i wytwarzać ochronne pole magnetyczne.

Wenus – bliźniaczka Ziemi – przynajmniej jeśli chodzi o budowę planety. Bo jej atmosfera to szaleństwo efektu cieplarnianego – upał, chmury kwasu siarkowego i brak wody, która uciekła w kosmos.

Ziemia – rozejrzyj się wokół. To ta planeta, na której spóźnia się wiosna. 😉

Ziemia, Neptun, Uran, Saturn, Jowisz - porównanie rozmiarów

Ziemia, Neptun, Uran, Saturn, Jowisz – porównanie rozmiarów

Neptun – potężna gazowa kula helu i wodoru, w której wnętrzu kryje się płaszcz zbudowany z zamarzniętych wody, amoniaku i metanu. Głębiej – jądro ze skał i lodu. Wieje chłodem, a rok trwa tu ponad 164 ziemskie lata.

Uran – najzimniejsza planeta w Układzie Słonecznym, temperatura spada tu do -224 °C. Wygląda też wyjątkowo nudno, bo w świetle widzialnym na powierzchni atmosfery Urana nie dzieje się niemal nic.

Saturn – dzięki swoim pierścieniom najpiękniejsza z planet w okolicy. Znamy aż 62 księżyce tego gazowego giganta, a jeden z nich – Tytan, jest większy od Merkurego. Ma gęstość mniejsza niż woda, więc właściwie mógłby się na niej unosić.

Jowisz – to z kolei największa planet naszego układu. Jego masa jest 2,5 razy większa niż wszystkich pozostałych planet razem wziętych. Jowisz znajduje się gdzieś pomiędzy planetami, a gwiazdami – gdyby był masywniejszy (jakieś 50 razy), rozpaliłyby się w nim reakcje jądrowe i zostałby brązowym karłem – małą, ciemną gwiazdą-niewypałem.

Jowisz, Wolf 359, Słońce, Syriusz - porównanie rozmiarów

Jowisz, Wolf 359, Słońce, Syriusz – porównanie rozmiarów

Wolf 359 – udało mu się osiągnąć to, co nie wyszło Jowiszowi – został prawdziwą gwiazdą. Ten czerwony karzeł jest jedną z najbliższych Ziemi gwiazd, leży tylko 7,8 roku świetlnego od nas. Bardzo aktywny, jego jasność potrafi gwałtownie zmieniać się w ciągu kilku minut. Nie chcielibyście mieszkać w pobliżu.

Słońce – z pewnością je kojarzysz. Średnica 1 392 000 km (109 średnic Ziemi), powierzchnia 6 090 000 000 000 km² (11 900 powierzchni Ziemi), objętość 1 410 000 000 000 000 000 km³ (1 300 000 objętości Ziemi), masa 1 989 100 000 000 000 000 000 000 000 000 kg (333 950 mas Ziemi). Uff. Gorąco.

Syriusz – najjaśniejsza gwiazda ziemskiego nieba, bywa, że można ją dostrzec gołym okiem nawet za dnia. Psia Gwiazda, jak nazywa się Syriusza, to w rzeczywistości układ podwójny. Większa z dwóch gwiazd, Syriusz A to młoda gwiazda o średnicy 1,7 Słońca ale aż 21 razy jaśniejsza.

Syriusz, Pollux, Arktur, Aldebaran - porównanie rozmiarów

Syriusz, Pollux, Arktur, Aldebaran – porównanie rozmiarów

Pollux – to najbliższy Ziemi olbrzym o średnicy 8 razy przekraczającej średnicę Słońca i jasności przekraczającej 32-krotnie słoneczną. Posiada własny układ planetarny, odkryto w nim planetę Pollux b podobną do Jowisza i Saturna.

Arktur – 34 mln kilometrów średnicy, powierzchnia chłodniejsza od słonecznej. Arktur to pozostałość po nieistniejącej już galaktyce karłowatej, którą wchłonęła Droga Mleczna. Wraz z innymi gwiazdami tworzy Strumień Arktura – pasmo gwiazd, które tkwią w naszej galaktyce, ale z niej nie pochodzą.

Aldebaran – czerwony olbrzym, 65,1 roku świetlnego od Ziemi. Na niebie wygląda, jakby znajdował się w towarzystwie pięciu innych gwiazd, ale to złudzenie – cztery z nich leżą daleko za Aldebaranem i nie oddziałują z nim. Jedna tworzy układ podwójny z olbrzymem.

Aldebaran, Rigel, Antares, Betelgeza - porównanie rozmiarów

Aldebaran, Rigel, Antares, Betelgeza – porównanie rozmiarów

Rigel – najjaśniejsza gwiazda gwiazdozbioru Oriona, należy już do klasy nadolbrzymów. Bardzo gorąca, jej powierzchnia ma temperaturę 11 000 kelwinów. Głównej gwieździe towarzyszą dwie mniejsze.

Antares – czerwony nadolbrzym, którego zewnętrzna powłoka jest dość zimna (3400 K), więc nawet gołym okiem widać czerwono-pomarańczowe zabarwienie. Stąd też nazwa – Antares to przeciwnik Aresa czyli Marsa, który też jest wyraźnie czerwony.

Betelgeza – nasza ulubiona gwiazda 🙂 Jej nazwa oznacza po arabsku rękę olbrzymki. Betelgeza to ogromny czerwony nadolbrzym tak wielki, że w teleskopach widać go nie jako punkt, a małą tarczkę. W każdej chwili (w astronomicznej skali czasu) może zamienić się w supernową, bo kończy już swoje gwiazdowe życie. Gdy to nastąpi, będzie miała przez jakiś czas jasność porównywalną z jasnością Księżyca.

Betelgeza, Gwiazda Granat, VV Cephei, VY Canis Majoris - porównanie rozmiarów

Betelgeza, Gwiazda Granat, VV Cephei, VY Canis Majoris – porównanie rozmiarów

Gwiazda Granat – swoją poetycko brzmiącą nazwę zawdzięcza pięknej, intensywnej czerwieni światła. Gdyby znajdowała się w miejscu Słońca, zajmowałaby miejsce aż po orbitę Jowisza.

VV Cephei – to już hiperolbrzym. Postawiona w środku Układu Słonecznego sięgałaby orbity Saturna.

VY Canis Majoris – czerwony hiperolbrzym, jedna z największych i najjaśniejszych gwiazd w znanym nam Wszechświecie. By zrozumieć jej rozmiary posłużmy się porównaniem. Gdyby Ziemia miała średnicę 1 cm to Słońce byłoby kulą mającą 109 cm średnicy. W tej skali VY Canis Majoris mogłaby sięgać średnicy… 2,7 km.

 

Czego u nas szukaliście?

4.3 10 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

25 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin Górski
Marcin Górski
10 lat temu

Zamieniona wielkość Betelgezy i Antaresa.

Marcin Górski
Marcin Górski
10 lat temu

Oraz Aldebarana I Rigel

Hub
Hub
10 lat temu

oraz Marsa i Wenus!!!

belrong
belrong
10 lat temu

MarsZiemia zamienione 😛

Jagoda Piątkowska
Jagoda Piątkowska
Reply to  belrong
8 lat temu

Na tym obrazku nie chodzi o kolejność, lecz o wielkość (czyt. pod obrazkiem).

Krzysztoffff
Krzysztoffff
10 lat temu

podpis pod pierwszym obrazkiem jest: Merkury, Wenus, Mars, Ziemia a powinno być: Merkury, Mars, Wenus, Ziemia

Opcjent
Opcjent
Reply to  Krzysztoffff
6 lat temu

Nie, bo są ułożone wg rozmiarów.

EU44
EU44
Reply to  Krzysztoffff
3 lat temu

Wieeeeelki problem ?

Anonimowo
Anonimowo
10 lat temu

lol ile tych planet

natalia
natalia
9 lat temu

dużo mlanet

natalia
natalia
9 lat temu

a ty jak masz naimie tyanonymus

Iw
Iw
9 lat temu

Dzień dobry. Bardzo dziękuję za ten materiał. Wiedza podana w ciekawy sposób. Dotarłam tutaj za sprawą dyskusji domowej, która mało nie doprowadziła do rozwodu, a zaczęła się od zdania ” no bo Mars jest większy od Ziemi” – to nie ja powiedziałam, ale też nie byłam lepsza bo myślałam, że podobnych rozmiarów. Postanowiłam przeprowadzić sondę uliczną wśród znajomych zadając pytanie “Co jest większe Ziemia czy Mars?” – wtedy przestałam wstydzić się niewiedzy ;).

tajniak
tajniak
9 lat temu

to jest większe od słońca ok 1800x VY Canis Majoris

amdi22
amdi22
9 lat temu

w opisie saturna zawarta jest informacja o tym że saturn ma najwięcej księżyców a o ile dobrze pamiętam to jowisz ma najwiecej ksieżyców

gacek
gacek
9 lat temu

Ziemia wydaje się duża dopóki nie porówna jej się ze słońcem. Dobrze widać to na tym filmie http://youtu.be/hOSINFJ0is0?list=UUBI_epG4ZQfP0M4etQ_UmXQ

Sara
Sara
8 lat temu

Brawa dla autora tekstu 🙂 Tekst tak nowocześnie, prosto oraz interesująco skonstruowany, że wzbudził mnie potrzebę podziękowania i pogratulowania 🙂 Zdaję sobie sprawę, że profesjonalistom i naukowcom takie informacje nie starczą,by zaspokoić potrzebę nabywania wiedzy, ale uważam, że sztuką jest napisać interesująco tekst naukowy, by zrozumiało go nawet dziecko 🙂 (w prostocie siła)
Gratuluję 🙂

Mihau
Mihau
8 lat temu

“Syriusz – najjaśniejsza gwiazda ziemskiego nieba” – a nie Słońce jest najjaśniejszą gwiazdą na naszym niebie? A Syriusz przoduje na nocnym niebie.

NIE LUBIĘ ZONKÓW
NIE LUBIĘ ZONKÓW
Reply to  Mihau
8 lat temu

Brawo, ten błąd pojawia się bardzo często, zatem przypomnijmy, że najjaśniejszą gwiazdą widoczną z Ziemi jest Słońce! Gdy piszemy o innym słońcu, oczywiście piszemy małą literą. Bywa, że czytam, iż najbliższą gwiazdą od Ziemi jest Proxima Centauri. I znowu zonk! Najbliższą Gwiazdą od Ziemi jest… he he, Słońce, a Proxima Centauri jest najbliższą gwiazdą od Słońca, lub od naszego Układu Słonecznego…

qwe
qwe
Reply to  NIE LUBIĘ ZONKÓW
1 rok temu

syriusz jest najjaśniejszą gwiazdą na nocnym niebie, to oczywiście że słońce jest najjaśniejszą gwiazdą, dlatego jak widzimy słońce na niebie to mamy DZIEŃ a nie NOC, to jest tak logiczne i oczywiste że się to automatycznie pomija, tak jak w instrukcji obsługi odkurzacza nie pisze się iż np. nie powinno się go używać w kosmosie bo tam nie ma powietrza i silnik sie przegrzeje….

Alicja
Alicja
8 lat temu

A gdzie UY Scuti?

Nazwa
Nazwa
8 lat temu

Uwielbiam ten program. Jest świetny. A ja uwielbiam naukę. Tak naprawdę to jestem bardzo zainteresowany w kosmosie.

Janusz
Janusz
4 lat temu

Super ja tez sie interesuje kosmosem i dotego wierze w Boga ktory wszystko stworzyl

eoo
eoo
4 lat temu

z ostatnią gwiazdą VY Canis Majoris Autora trochę poniosło, przy porównaniu gdzie Ziemia miała by 1 cm, nasze Słońce 1,09 m to hiper olbrzym miał by średnice 1672 m czyli 1,67 km a nie 2,7 km. Wiem 2,7 brzmi bardziej spektakularnie 🙂

Kuzyn
Kuzyn
3 lat temu

.. czy to tak ciezko zrozumiec co sie czyta ? Przeciez widac ze od najmniejszeg do najwiekszego . Ustawiono wedlug wzrostu i zarostu . right ? riiiight

ime
ime
11 miesięcy temu

proscie najwieksze slonca a zamordowanie zyda putina ze wskazaniem na jakiej planecie dzieje sie mord ukraincow

Nie ma więcej wpisów
25
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d