captcha image

A password will be e-mailed to you.

psy_ogony

Merdający psi ogon wyraża dużo więcej niż zachwyt i zadowolenie. Okazuje się, że kiedy pies jest szczęśliwy i spokojny, jego ogon odchyla się bardziej w prawą stronę. Jednak  gdy jest zdenerwowany – macha nim bardziej w lewo.

Całkiem poważne badania nad merdaniem wykonał zespół włoskich naukowców z Uniwersytetu w Trento. Naukowcy pokazywali psom filmy z udziałem innych czworonogów, rejestrując reakcje zwierzaków, w tym zmiany tętna. Na widok psa wyraźnie agresywnego, psi widzowie jeżyli sierść i wychylali ogon w lewo. Kiedy pies na ekranie zdradzał przyjazne nastawienie, obserwator wychylał ogon bardziej w prawo.

Potwierdzają to wcześniejsze analizy, tym razem autorstwa brytyjskich badaczy z Uniwersytetu Lincolna, z których wynika, że psy, widząc agresję u innych czworonogów, odwracają głowę w lewo, natomiast w reakcji na zadowolenie innych psów – w prawo.

Zdaniem badaczy wynika to z tego, że u psów, podobnie jak u ludzi, prawa półkula mózgu odpowiada za ruchy lewej strony ciała – i na odwrót. Każda z półkul ogrywa inną rolę w odczuwaniu pozytywnych lub negatywnych emocji.

 

Nie ma więcej wpisów