captcha image

A password will be e-mailed to you.

Tekst sponsorowany, a przy tym ciekawy

To już nasze drugie zetknięcie z odkurzaczami Dyson i za każdym razem jest coraz ciekawiej. Tym razem dotarł do nas Dyson V15 Detect™ Absolute Extra. Nie jesteśmy profilem odkurzaczowym, tylko popularnonaukowym, skupiliśmy się więc na fajnych pomysłach wykorzystujących naukowe rozwiązania.

W przypadku Dysona nie kończy się tylko na marketingowych opowieściach. Sprawdzaliśmy i faktycznie sporo tu konkretnej nauki. Oczywiście ma to cel. Właściwie podsumować go można jednym zdaniem: „Jeśli wydawało Ci się, że masz czysto w domu, to spróbuj odkurzyć Dysonem”.

Przyjrzyjmy się więc tym opartym na nauce rozwiązaniom. Wybraliśmy cztery:

1. Separator cyklonowy czyli element, który wykorzystuje siłę odśrodkową. Rozkręca strumień powietrza tak, że siła odśrodkowa oddziela zanieczyszczenia stałe od gazów, w których są zawieszone. To założyciel firmy, James Dyson, wynalazł to rozwiązanie. Jedną z zalet jest to, że siła ssania nie maleje wraz ze gromadzeniem się śmieci i kurzu.

2. Laser w odkurzaczu? Wbrew pierwszemu wrażeniu to bardzo sensowne rozwiązanie. Miniaturowy laser umieszczony w szczotce do twardych powierzchni podświetla teren przed nami i pokazuje, gdzie trzeba jeszcze sprzątnąć. Prawdę mówiąc czasem pokazuje więcej niż byśmy chcieli wiedzieć…

3. Detektor drobin na bieżąco zlicza cząstki, które wpadają do odkurzacza i wykrywa ich rozmiar. Po co? Dzięki temu może dopasować obroty silnika i siłę ssania do tego, jak brudna jest podłoga. A na wyświetlaczu widzimy zmieniające się wykresy wciągniętych brudów, co daje niezły aspekt grywalizacji. System jest oparty na piezoelektrycznym czujniku podobnym do rozwiązania stosowanego w mikrofonach. Detektor rozpoznaje rozmiar cząstki na podstawie siły, z jaką uderza ona w membranę.

4. Włosy wplątane w obrotową szczotkę są… paskudne. I okropnie trudne do usunięcia. Spece Dysona poszli więc po rozum do głowy i wykombinowali, żeby sięgnąć po rozwiązanie, które ma jakieś 2500 lat czyli śrubę Archimedesa. Obrotowa szczotka jest stożkowata, a z jednej strony nie opiera się na osi, dzięki czemu włosy spadają z niej i są wciągane do odkurzacza.

Materiał jest elementem współpracy z firmą Dyson. Partner nie miał wpływu na wyrażane przez nas opinie

Nie ma więcej wpisów