captcha image

A password will be e-mailed to you.
Ukazał się piąty raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC)

Ukazał się piąty raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC)

Te dane pochodzą z opublikowanego właśnie piątego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), organizacji pod auspicjami ONZ oraz Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).

To obecnie najważniejszy dokument poświęcony zmianom klimatycznym, jakich jesteśmy świadkami. Przygotowało go 259 naukowców z 39 krajów. I tak, dokument ten zdecydowanie potwierdza, że globalne ocieplenie jest faktem, oraz że co najmniej połowę winy za ten stan rzeczy ponosi działalność człowieka – tego naukowcy są pewni na co najmniej 95 proc.

Co to oznacza? Przecież globalne ocieplenia już wielokrotnie zdarzały się naturalnie w historii naszej planety – będą drążyć co bardziej wnikliwi czytelnicy. Tym razem jest niestety inaczej. „Naturalna niewymuszona zmienność klimatyczna, nawet oszacowana z bardzo grubym marginesem błędu, nie może odpowiadać za więcej niż połowę obserwowanego ocieplenia” – pisze autor cenionego przez nas bloga doskonaleszare.blox.pl. Tak więc prawdopodobieństwo tego, że człowiek spowodował co najmniej połowę ocieplenia, wynosi ponad 95 proc.

A proces ocieplania klimatu ma jeszcze przyspieszyć. W latach 2016 – 2035 średni wzrost temperatury globalnej względem tego, co obserwowano w latach 1986 – 2005, ma wynieść 0,3 – 0,7 st. C.

Wnioski są podobne jak w poprzednim raporcie IPCC, opublikowanym w 2007 roku – z tą różnicą, że naukowcy od tego czasu lepiej poznali mechanizmy rządzące zmianami klimatu w historii naszej planety i w XX wieku. I są właściwie pewni, że za ocieplanie się klimatu Ziemi główną winę ponosimy my, ludzie.

Wszystkich tych, którzy będą chcieli zarzucać nam nierzetelność i zaprzeczać wymienionym tu liczbom, odsyłamy do samego raportu: http://www.climatechange2013.org/ oraz do bloga doskonaleszare.blox.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
MrHybryda
MrHybryda
8 lat temu

Trudno o bardziej wiarygodny dokument. Pracowała nad nim wielka rzesza naukowców z całego świata, więc niedowiarki będące pod głębokim wpływem lobby paliwowego tracą wszelkie kontrargumenty. Oby tylko ludzie wymogli jeszcze na władzy podjęcie stanowczych kroków…

to mówię ja
to mówię ja
8 lat temu

brednie, brednie i jeszcze raz brednie… klimat się ociepla bo przez 500lat był zimniejszy niż powinien więc wraca do normy!!!! jeżeli wróci do normy i później ją przekroczy to możecie alarmować jakimiś globalnymi ociepleniami ale narazie nic się takiego nie dzieje…

krzysiiek333
krzysiiek333
7 lat temu

mnie zastanawia na podstawie czego stwierdzono że „Naturalna niewymuszona zmienność klimatyczna, nawet oszacowana z bardzo grubym marginesem błędu, nie może odpowiadać za więcej niż połowę obserwowanego ocieplenia” skąd pochodzą dane które mówi jak powinna przebiegać”niewymuszona zmienność klimatyczna” wydaje mi się że dane te musiały by pochodzić z wielu set lat i jednocześnie musiały by być bardzo dokładne bo przecierz mówim tu o dzieśetnych stopniach Celcjusza.po mimo moich wontpliwości jestem skłony uwierzyć w zmiany klimatyczne natomiast uwarzam za idiotyczene zmniejszanie emisji CO2 w UE skoro europa odpowiada za 11% tej emisji a miliardy które mają walczyć z globalnym ociepleniem będą bez… Czytaj więcej »

Nie ma więcej wpisów
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x