captcha image

A password will be e-mailed to you.

Przed Wami 10 crazynaukowych przebojów 2018 roku! Zobaczcie, które z naszych tekstów były najchętniej przez Was czytane.

W 2018 roku dokonał się prawdziwy przełom: artykuły na temat zmian klimatu i ochrony środowiska zaczęły być szeroko czytane! Wcześniej mało kto się tym interesował. To oznacza, że nasza misja ma sens (!) i że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak poważny jest to problem. Temat ten jednocześnie przyciąga coraz większą liczbę tych, którzy negują decydującą rolę człowieka w procesie globalnego ocieplenia. Pozytywne jest jednak to, że coraz mniej osób twierdzi, iż globalnego ocieplenia nie ma.

Oprócz tego popularnością cieszyły się nasze teksty obalające popularne mity pseudonaukowe, jak szkodliwość kuchenek mikrofalowych, skuteczność diety zgodnej z grupami krwi czy pochodzenie żółtego pyłu osiadającego wiosną na samochodach.

Największym pozytywnym zaskoczeniem okazała się ogromna popularność artykułu na temat ubiegłorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Czapki z głów!

1. Właśnie teraz w Arktyce zmienia się klimat i co z tego wynika?

Absolutny hit 2018 roku: artykuł napisany przeze mnie w lutym, kiedy to w Warszawie było zimniej niż na biegunie północnym, gdzie z kolei stan pokrywy lodowej przypominał sytuację z początku… maja. Anomalie pogodowe to efekt dramatycznych zmian klimatu, które Arktyka odczuwa najmocniej. A wraz z Arktyką odczuwa je cała Europa, w tym Polska.

2. Żółty pył na samochodach – co to właściwie jest? Nie, to nie chemtrailsy. Sprawdziłem

Czym był żółty pył, który w maju pokrył samochody i parapety? W internecie krążył film, którego autor twierdził, że to nic innego, jak zrzucana z samolotów trucizna. I że z pewnością byłoby to widać pod mikroskopem. No więc Piotrek wziął mikroskop i sprawdził.

3. 32 lata po Czarnobylu widzimy, co jest prawdziwym problemem

Dziś promieniowanie 200 m od reaktora nie jest wyższe niż w centrum Warszawy. Fot. Adam Tuchliński

Nie, największym problemem wcale nie było promieniowanie. Zniszczenia dokonały się zupełnie gdzie indziej.

4. Najdłuższe w XXI wieku całkowite zaćmienie Księżyca już 27 lipca! Świetnie widoczne z Polski

Przygotowaliśmy dla Was szczegółowy poradnik, jak obserwować zaćmienie Księżyca – najdłuższe w całym XXI wieku i dobrze widoczne z terenu Polski.

Pogoda nam dopisała i dzięki temu na bieżąco relacjonowaliśmy potem to zdarzenie. To było wspaniałe widowisko!

5. Dieta zgodna z grupą krwi – czy to działa i czy ma naukowy sens?

Tematyka diet budzi prawie tak duże emocje jak szczepienia. Marta Alicja Trzeciak sprawdziła, ile prawdy jest w pomyśle, że grupa krwi ma wpływać na to, czy jesteś “myśliwym”, „pasterzem”, „koczownikiem” czy „enigmą”. I czy może z tego wynikać, co powinieneś jeść.

6. „Surowa” woda – nowa niebezpieczna moda pseudozdrowotna

10 litrów tej wody kosztuje ok. 130 złotych. Za tę cenę kupuje się tzw. “surową” wodę, która może być źródłem zarazków cholery, czerwonki, żółtaczki czy duru brzusznego.

Wszystko w imię powrotu do natury i unikania “rządowych spisków”.

7. Czy mikrofale mogą szkodzić zdrowiu?

I kolejny tekst zwalczający pseudonaukowe bzdury. Wokół kuchenek mikrofalowych narosło wiele mitów: że mikrofale szkodzą naszemu zdrowiu, pozbawiają jedzenie substancji odżywczych, a nawet interferują z Wi-Fi. Co na to nauka?

8. Dlaczego jedzenie na krótko przed snem jest niebezpieczne?

Zebrałam tu sporo informacji na temat tego, że jedzenie na krótko przed snem, owszem, powoduje otyłość, ale też wiele innych nieprzyjemnych skutków.

9. Nobel 2018 z medycyny za leczenie nowotworów dzięki aktywowaniu układu odpornościowego

Chapeau bas, moi Państwo! To Wasz wielki sukces,  że do najchętniej czytanych tekstów 2018 roku trafił artykuł na temat Nagrody Nobla! Jesteście naprawdę wspaniałą publicznością 🙂

W tekście Piotrek pisze o tym, jak odblokować wrodzone mechanizmy układu immunologicznego i wykorzystać je do zwalczania nowotworów.

10. Psy wymyśliły język gestów, by się z nami porozumieć

Marta, znawczyni obyczajów zwierząt, pisze o tym, że psy umieją robić coś, czego nie potrafią nawet szympansy – naturalnie komunikują się za pomocą abstrakcyjnych znaków z przedstawicielami zupełnie innego gatunku.


Nie ma więcej wpisów