captcha image

A password will be e-mailed to you.
Uszkodzenia koła curiosity. Fot. NASA

Uszkodzenia koła curiosity. Fot. NASA

Zmiana. Do tej pory marsjański łazik Curiosity jeździł normalnie, ale od kilku dni kazano mu jeździć tyłem. Wszystko z powodu uszkodzeń kół. Ostatnie tygodnie Curiosity spędził pokonując trudny obszar – zamiast gładkiej ziemi (marsa?) trafił na fragment, gdzie leży sporo fragmentów ostrych skał.

O takie na Marsie nietrudno, bo szczątkowa atmosfera sprawia, że na planecie praktycznie nie ma erozji i kamienie nie stają się z czasem lekko zaokrąglone. Przejazd przez ostre skały skończył się dla aluminiowych kół Curiosity uszkodzeniami – autoportretach zrobionych przez robota wyraźnie widać dziury i rysy.

Na szczęście to nic poważnego, bo już w czasie testów na Ziemi zaobserwowano takie uszkodzenia i spodziewano się ich na Czerwonej Planecie. Zaczęły się jednak pojawiać szybciej i są głębsze, niż oczekiwano.

Dlatego wdrożono procedurę, która była już wcześniej zaplanowano – kazano Curiosity jeździć tyłem. Dzięki temu koła będą się zużywały równomiernie i łazik dłużej pozostanie sprawny. Dzięki zdjęciom z orbity planety zaplanowano nową trasę, która wiedzie przez łagodniejszy teren i Curiosity już nią podąża.

Tu widać pierwszy fragment trasy pokonanej tyłem – wyraźnie widoczna jest metrowa wydma, przez którą przedarł się łazik:

Wydma, którą Curiosity pokonał tyłem, by ominąć ostre skały. Fot. NASA

Wydma, którą Curiosity pokonał tyłem, by ominąć ostre skały. Fot. NASA

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
MrHybryda
MrHybryda
9 lat temu

Propo potłuczonych skał, to skąd ich tam tyle? Jaki proces odpowiada za ich rozpad?

Krzysiek
Krzysiek
Reply to  MrHybryda
9 lat temu

To procesy erozji odpowiadaja za wygladzanie i rozpad skal na ziemi. Dobrym przykladem bedzie plaza badz rzeka w ktorej na skutek dzialania wody kamienie pozbawione sa ostrych brzegow. W przypadku marsa procesy te nie zachodza w takim tempie z braku wody oraz bardzo cienkiej atmosfery. Znaczy to ze jak juz cos sie rozbije o powierzchnie marsa, najpewniej szczatki pozostana w podobnej formie przez miliony lat =)

Nie ma więcej wpisów
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: