captcha image

A password will be e-mailed to you.
Czy pożary szkodzą lasom?

Czy pożary szkodzą lasom? fot. John McColgan

Alarmujące letnie doniesienia o pożarach lasów nauczyły nas myśleć, że takie zdarzenie to wielka strata dla przyrody. Tymczasem wielkie pożary to absolutnie normalny element cyklu życia wielu ekosystemów. Wywoływane zwykle przez pioruny rozprzestrzeniają się szybko i choć niszczą spore obszary, to dzięki nim zwiększa się m.in. bioróżnorodność.

Zresztą organizmy potrafią sobie całkiem nieźle radzić z ogniem. Na przykład sosna żółta z pożarów o typowej sile wychodzi niemal nietknięta, bo nisko nie ma gałęzi, a ogień nie dociera do korony. Z kolei niektóre gatunki eukaliptusów nawet do cna, zadawałoby się, wypalone bardzo szybko wypuszczają nowe liście niemal z samej ziemi.

Na niezwykłym zdjęciu pokazanym dziś przez Astronomy Picture of the Day widać pożar w Montanie i wapiti, które dobrze wiedzą, jak się przed nim chronić stojąc po środku rzeki.

I jeszcze ciekawostka – jeśli na jakiejś planecie są pożary, to niemal na pewno jest na niej życie. Tlen potrzebny do powstania takiego płomienia pochodzi właśnie od organizmów żywych.

fot. John McColgan

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
MrHybryda
MrHybryda
10 lat temu

Istnieją jeszcze owady pirofilne, które wyczuwają pożary z ponad 100 km i podążają na pogorzeliska, aby w nich się rozmnażać!

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  MrHybryda
10 lat temu

No to już zakrawa na perwersję! A jakie to gatunki?

MrHybryda
MrHybryda
Reply to  Crazy Nauka
10 lat temu

Zdaje się, że wspominał o nich Brain Cox chyba w serii dokumentalnej Cuda życia. Poza tym kiedyś gdzieś czytałem artykuł na ten temat, ale źródła nie pamiętam. Udało mi się jednak wygóglać to http://ulubiency.wp.pl/kat,1010779,title,Chrzaszcze-wyczuwaja-pozar-z-odleglosci-ponad-100-kilometrow,wid,14512961,wiadomosc.html?ticaid=1113b7

Nie ma więcej wpisów
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: