captcha image

A password will be e-mailed to you.

Szykujcie się na jutrzejsze widowisko, bo to zdecydowanie astronomiczny numer 1 w Polsce w 2022 roku – najgłębsze częściowe zaćmienie Słońca od 7 lat! Oby pogoda nam sprzyjała! 

I od razu uwaga: nie obserwujmy zaćmienia Słońca gołym okiem, przez okulary przeciwsłoneczne, nieosłoniętą filtrem lornetkę lub nieosłonięty filtrem obiektyw aparatu. To grozi uszkodzeniem wzroku – napiszę o tym za chwilę.

Ale najpierw przyjemne sprawy.

Kiedy?

Słoneczny spektakl rozpocznie się we wtorek 25 października ok. godz. 11.10, a skończy ok. 13.30. Jeśli chcecie wcelować w fazę maksymalną, kiedy Księżyc będzie zasłaniał największą część tarczy Słońca, to wybierzcie się na zewnątrz między 12.15 a 12.30. 

Ile Słońca będzie zakryte?

Najlepszy widok będą mieli ci spośród Was, którzy znajdą się w tym czasie w okolicach Suwalszczyzny – stamtąd będzie można obserwować Słońce przesłonięte w aż 46%, czyli w niemal połowie!

Dolny Śląsk będzie miał nieco gorszy widok – zakrytą niespełna jedną trzecią tarczy słonecznej. I tak nieźle.

Jak z pogodą?

Tu oczywiście powstaje pytanie, czy chmury będą łaskawe odsłonić nam częściowe zaćmienie Słońca? Jutro zapowiada się niestabilna pogoda, z możliwym deszczem, zachmurzeniem, ale też przejaśnieniami. A ponieważ zaćmienie będzie trwało przez 2 godziny, a w najbardziej uprzywilejowanych obszarach – nawet przez 2,5 godziny, to naprawdę mamy spore szanse na to, że niebo się rozchmurzy choć na chwilę w tym czasie. Przecież nie trzeba wcale długiego czasu, by zaćmienie zobaczyć.

Jeśli będzie u Was zachmurzone, to transmisję jutrzejszego zaćmienia Słońca możecie obejrzeć u Karola Wójcickiego z bloga Z głową w gwiazdach, który z całą pewnością znajdzie takie miejsce w Polsce, w którym chmury nie będą zasłaniały spektakularnego widoku – TU JEST LINK DO TRANSMISJI.

Jak bezpiecznie obserwować zaćmienie Słońca?

I sprawa fundamentalna: jak bezpiecznie obserwować zaćmienie Słońca, żeby nie uszkodzić wzroku? W żadnym wypadku nie róbcie tego nieosłoniętymi oczami (ani w okularach przeciwsłonecznych)! 

Jest jeszcze chwila, by w sklepie stacjonarnym ze sprzętem astronomicznym (np. Teleskopy.pl i Delta Optical) kupić sobie za 7-10 zł solarne okulary z folią mylarową (znaną również pod nazwami folia Baadera lub filtr ND-5). Takie właśnie okulary mamy na sobie na zdjęciu (pamiątka po zaćmieniu Słońca z 2015 roku).

Zapewnią Wam one całkowite bezpieczeństwo obserwacji, bo taki filtr chroni oczy nie tylko przed zbyt dużą ilością światła słonecznego, ale też przed promieniowaniem ultrafioletowym i podczerwonym.

Ewentualnie można użyć szkła spawalniczego.

Przed promieniowaniem UV i podczerwonym NIE CHRONIĄ natomiast dawniej często stosowane takie sprytne patenty jak okopcone szkło, zdjęcie RTG czy płyta CD. Oznacza to, że wykorzystując je do obserwacji zaćmienia Słońca, narażamy oczy na szkodliwe promieniowanie, w dodatku nie znając granicy, za którą uszkodzimy sobie wzrok. Nie róbmy więc tego.

Zaćmienie Słońca obserwujmy bezpiecznie, z użyciem okularów z folii mylarowej, jak na XXI wiek przystało.

Jeżeli natomiast chcecie fotografować zaćmienie Słońca, to koniecznie umieśćcie specjalistyczny filtr PRZED obiektywem aparatu. To samo dotyczy lornetek – w żadnym wypadku nie patrzcie prosto w Słońce przez lornetkę, bo skupia ona światło na siatkówce, co przyśpiesza proces uszkodzenia wzroku.

Miłych obserwacji!


Nie jesteśmy portalem. To blog tworzony przez dwie osoby – Olę i Piotra (a ten tekst napisałam ja, Ola). Jeśli mój tekst Ci się spodobał, do czegoś się przydał lub coś wyjaśnił – to świetnie. Wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były rzetelne i jasne. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Nie ma więcej wpisów