captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Fot. Piotr Marcinski/Shutterstock.com

Fot. Piotr Marcinski/Shutterstock.com

W zeszłym roku, w Południowej Afryce, media zaskoczyła wiadomość o mężczyźnie z przeszczepionym penisem, który pomyślnie zapłodnił swoją dziewczynę

Jednak, jak przyznał Dr Andrew Kramer, urolog z Uniwersytetu Maryland, niejasne jest z doniesień czy penis tego mężczyzny posiadał pełną sprawność, co w przypadku przeszczepionego narządu jest mało prawdopodobne.

Bo, widzicie, penis nie jest niezbędny mężczyznom do oddawania moczu czy ejakulacji, a przeszczepiony narząd niekoniecznie musi zachowywać się normalnie. Wytrysk kontrolowany jest przez rdzeń kręgowy i zupełnie nie potrzebuje do tego samego członka (chociaż ten pomaga w doprowadzeniu spermy gdzie trzeba); rytmiczne skurcze mięśni miednicy wydalają spermę na zewnątrz, niczym strzykawka płyn.

Możliwe więc jest, że mężczyzna mógł mieć wytrysk bez wzwodu penisa i “trochę ejakulatu musiało wyciec na zewnątrz”, powiedział Kramer dla portalu Live Science.

Zespół, który dokonał drugiego udanego przeszczepu na świecie. Fot. Stellenbosch University

Zespół, który dokonał drugiego udanego przeszczepu na świecie. Fot. Stellenbosch University

Afrykańczyk stracił swojego penisa podczas ceremonialnego obrzezania, w wyniku którego niemal cały jego penis został amputowany, pozostawiając zaledwie centymetrowy wyrost.

W końcu, 11 grudnia 2014 roku, po 9-godzinnej operacji wykonanej przez lekarzy z Uniwersytetu Stellenbosch, mężczyzna otrzymał nowego członka. Chirurdzy skorzystali z technik opracowanych do przeszczepów twarzy, aby zwiększyć szansę pomyślnej operacji. Przeszczep penisa to niezwykle skomplikowana operacja, która wymaga odpowiedniego połączenia żył, nerwów i cewki moczowej, a zewnętrzna część penisa musi być dokładnie ustawiona u podstawy względem reszty narządu.

“Historycznie mówiąc, nigdy nie działały jak trzeba – to zawsze było problemem. Jest tam po prostu za dużo ruchomych części,” mówi Kramer. “Penis jest anatomicznie bardzo skomplikowany: Połowa schowana jest w środku ciała, a połowa na zewnątrz; nie można po prostu przykleić go do skóry,” dodaje.

I, w przeciwieństwie do innych przeszczepionych organów, jak np. nerek, ostateczny wygląd samego penisa jest równie ważny w określeniu operacji jako udanej.

W dzisiejszych czasach, u mężczyzn z uszkodzonym narządem, lekarze zwykle pobierają tkankę mięśniową z przedramienia i odbudowują z niej penisa. Często udaje się, aby pacjent zachował czucie w tej części narządu, która mu pozostała.

Podsumowując – penis Afrykańczyka mógł być funkcjonalny, w sensie wydalania spermy i moczu, ale nie ma gwarancji, że wyglądał czy zachowywał się podobnie do nieuszkodzonego członka. Nie posiadamy też żadnych zdjęć, które rozwiałyby wszelkie wątpliwości.

Mężczyzna z Południowej Afryki jest zaledwie drugą osobą, która otrzymała przeszczepionego penisa i pierwszą, która zapłodniła po operacji kobietę. Pierwszą osobą z nowym członkiem był pewien Chińczyk, który niedługo po operacji poprosił o jego usunięcie, tłumacząc się negatywnymi uczuciami.

 

Nie ma więcej wpisów