captcha image

A password will be e-mailed to you.

W tym artykule chciałbym pokazać, jak można zmanipulować odbiorców, cytując wybrane słowa bez podania ich kontekstu. A że dotyczy to drażliwego tematu kontroli szczepionek, atmosfera robi się naprawdę gorąca.

Perfidia tej manipulacji ma jeszcze drugie dno. Otóż, w dobie powszechnego pośpiechu, kiedy większość osób nie sprawdza, czy otrzymana informacja jest wiarygodna, ci, którzy jednak sprawdzą, mogą zostać zmanipulowani jeszcze mocniej.

Od początku roku 2019 krąży po Internecie wizerunek prof. Ewy Augustynowicz (patrz poniżej) z cytatem jej wypowiedzi z posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych. Ma z niego wynikać, że w Polsce nie ma laboratorium, które jest w stanie zbadać szczepionkę.

Czy prof. Augustynowicz rzeczywiście wypowiedziała takie słowa? Tak. Jeśli ktoś zechce sprawdzić na stronach Sejmu dostępna jest transmisja, trzeba jednak przebrnąć przez jej całość (ok. 3 godzin) i odnaleźć tę konkretną wypowiedź. Można się też spróbować posiłkować stenogramem, który nie został przygotowany przez Sejm i dostępny jest na stronie stowarzyszenia, które omawianą manipulację spreparowało (celowo nie linkuję).

Żeby była jasność – stenogram jest wierny i gdy wyszuka się w nim tekst ze zdjęcia, zostanie on odnaleziony. I to jest właśnie najbardziej perfidne w tej manipulacji – jeśli nie sprawdzi się kontekstu, nie przesłucha się wcześniejszych wypowiedzi, nie zrozumie się też, o czym tak naprawdę jest mowa.

Jak to zatem z tą wypowiedzią było? Otóż na spotkaniu Arkadiusz Tetela, adwokat współpracujący z rodzicami uchylającymi się od szczepienia dzieci, podał m.in. taką informację: „Jedna z mam, na własną rękę, przebadała jedną ze szczepionek dostępnych na rynku w Polsce”.

I właśnie do tego fragmentu odnosiła się wypowiedź prof. Augustynowicz. Chodziło mianowicie o fakt, że oprócz laboratoriów, które są wyznaczone do badania szczepionek w Polsce i wchodzą w skład Państwowego Zakładu Higieny (pisaliśmy o tym tutaj), nie ma w naszym kraju innych laboratoriów (niepaństwowych), którym można by było zlecić to badanie. I to tego typu laboratoria miała na myśli prof. Augustynowicz.

Prześledźmy kolejne fragmenty tejże wypowiedzi. Proszę pamiętać, że jest to próba odniesienia się na gorąco do zadanego pytania, z sali padają jakieś pojedyncze słowa, stąd ta odrobina chaosu w niej występująca.

Dobrze, padło proste pytanie, skąd wiemy , że szczepionki są bezpieczne? Po pierwsze, skąd … Tak. .. Mnie nie dziwi sytuacja, że wynik badania danej serii, badanie jakościowe danej serii szczepionki przeprowadzone w jakimś laboratorium  – trudno mi nawet domniemywać w jakim, ponieważ nie wiem, jakie laboratorium w Polsce jest w stanie podjąć się kontroli szczepionek, bo, ponieważ nie ma, jak gdyby, akredytowanych metod, które są dostosowane do tego,  żeby być pewnym, że wydamy wiarygodne i zwalidowane badania.

Powyżej wyróżniłem kilka fragmentów. Pierwszy mówi o braku informacji co do laboratorium, które badanie szczepionki mogło przeprowadzić. Drugi to właśnie pierwsza wzmianka o braku laboratoriów. W trzecim pojawia się kwestia akredytacji metod badawczych, czyli uprawniania laboratoriów do wykonywania badań, których można być pewnym (takie akredytacje mają domyślnie laboratoria państwowe PZH).

Natomiast, no , nie wiem, o jakiej szczepionce mówimy. Rozumiem, że wykonano badania biologiczne, czyli takie, które wykonuje się dla każdej serii szczepionki. Że wykonano całą paletę badań analitycznych. Zakładam… Badania biologiczne, na zwierzętach najczęściej… Zakładam, że wykonano całą paletę badań immunochemicznych i w zależności oczywiście od tego, jaka to była szczepionka, no bo rozumiem, że to… natomiast, no nie ma takiej możliwości.

Tutaj profesor Augustynowicz wymienia rodzaje badań jakie trzeba przeprowadzić (wyróżnione fragmenty). Najważniejsze jest jednak to co mówi na końcu, w ostatnim fragmencie, jest to bowiem wstęp do sedna jej wypowiedzi (pozycja 13:18:04 transmisji), tj.

Do kontroli szczepionek wyznaczone są laboratoria, gdzie mamy pełną gwarancję tego, że te badania są prowadzone we właściwy sposób i mamy wyznaczone limity, granice, których w przypadku związków glinu wiemy, że nie możemy przekroczyć. […] Więc, no, ja nie będę, nie jestem w stanie komentować wyniku badania laboratoryjnego wykonanego gdzieś. Proszę mi powiedzieć, jaka szczepionka, gdzie to badanie wykonano? Będzie nam łatwiej rozmawiać. Jeśli w ogóle taka sytuacja jest możliwa. Bo z mojego punktu widzenia ta sytuacja jest niemożliwa.

To jest kluczowy fragment wypowiedzi. Już na początku wyraźnie widać, że cały czas mowa była o braku laboratorium spoza tych wyznaczonych (bo te wyznaczone nie zajmują się badaniem na potrzeby indywidualne). I dopełnia tego fragment podkreślony ze znaczącym słowem „gdzieś”. Czyli z pewnością nie w jakimkolwiek z autoryzowanych laboratoriów PZH.

Jak zwróciłem uwagę, słowa o braku laboratoriów pojawiają się niejeden raz. Po tej bowiem odpowiedzi na pytanie mecenasa Teteli, poseł Skutecki podniecony faktem, że właśnie usłyszał, że nie ma laboratoriów (tylko ten fragment wypowiedzi pasował do jego nastawienia, tego drugiego o „wyznaczonych laboratoriach” nie zarejestrował), zapytał:

Ja tylko chciałbym jedną rzecz tak doprecyzować, że dobrze zrozumiałem. Czy przed chwilą powiedziała pani, że nie ma w Polsce ani jednego laboratorium, które miałoby możliwość zbadania składu szczepionek?

Na co profesor Augustynowicz świadoma wszystkiego, co powiedziała i zakładając, że poseł Skutecki słuchał uważnie, więc pyta o laboratoria spoza PZH, odpowiedziała słowami umieszczonymi na obrazku.

Nie ma w Polsce laboratorium, które ma doświadczenie w kontroli szczepionek. Tak. Które ma zwalidowane metody dla…
(głos z sali „Gdzie my żyjemy?„)
Znaczy, przepraszam. No proszę mi podać laboratorium, które wykona na przykład badanie aktywności czynnika krztuścowego. Proszę mi takie laboratorium wskazać.

Biorąc pod uwagę powyższą analizę można podsumować to wszystko jedynie tak: gdyby wypowiedź na zdjęciu miała być zgodna kontekstem, w jej streści powinno zostać dodane „komercyjnego”, czyli miałaby ona postać:

Nie ma w Polsce komercyjnego laboratorium, które ma doświadczenie w kontroli szczepionek.

Zredagowana tak jak na obrazku, nie jest niczym innym, jak manipulacją.

0 0 votes
Article Rating
21 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
3 lat temu

Z całym szacunkiem dla autora tego tekstu- jeżeli nie chcecie, aby przybywało więcej osób, które takie teksty traktują jako sponsorowane to na prawdę radze nie zakrzywiać rzeczywistości i zakładać, że wie się co prof. Augustynowicz założyła i miała w domyśle (to wie tylko pani Profesor). To jest niestety przykra manipulacja autora tego tekstu… o co posądza Pan innych autorów tekstów (zwolenników wyboru). Jestem zwolennikiem szczepień, związanym ze światem medycznym, spotykam też i rozmawiam z osobami – pacjentami oraz innymi specjalistami ze świata medycznego którzy są zwolennikami wyboru i bezpieczeństwa szczepień pogardliwie nazywanymi „antyszczepami” aby nie traktować ich poważnie… uważam, że… Czytaj więcej »

Piotr Stanisławski
Piotr Stanisławski
Admin
Reply to  Marcin
3 lat temu

Proszę przesłuchać nagranie. Jasno wynika z niego, co miała na myśli prof. Augustynowicz. Jeśli masz jakiś konkretny zarzut, to napisz, o co chodzi.

Małgorzata
Małgorzata
3 lat temu

Miałam ostatnio nieprzyjemność zostać zalaną przez nienawiść oraz pseudonaukowe cytaty, artykuły i wypowiedzi osób przeciwnych szczepieniom.
Osobiście uważam, że jest rzetelny i wiarygodny. Podaje Pan cytaty oraz wskazuje na kontekst wypowiedzi.
Zarzucono Panu manipulację, jednak dzięki wskazaniu dokładnych miejsc, gdzie można wysłuchać pełnej wypowiedzi, sama mogę ocenić jej kontekst. I jest on całkowicie zgodny z Pańskim.
Bardzo Panu dziękuję za ten artykuł. Przywraca mi wiarę w moje poczucie normalności.
Małgorzata

Ja taka
Ja taka
Reply to  Małgorzata
3 lat temu

Jakie poczucie normalnośći? Napisałam maile do wszystkich organizacji w Polsce które były wymienione jako te które badają bezpieczeństwo szczepionek i co się okazało? Zaczynając od samego dołu idąc ku górze jedni odsylali mnie do kolejnych bo oni nie prowadzą badań w tym kierunku. Gdy doszłam do Ministerstwa Zdrowia to mi napisało że nie mogą mi udzielić takich informacji bo to by było udostępnienie badań producenta szczepionki że instytucja która bada szczepionki jest Europejskie centrum i żebym do nich pisała.

Marcin
Marcin
3 lat temu

Trochę mnie nie dziwi manipulacja antyszczepionkowców, bo wypowiedzi p. Augustynowicz są tak niejasne, nieskładne i szarpane, że nie dziwię się, że antyszczepionkowe tłuki wyciągnęły sobie to co chciały. To co p. Augustynowicz powiedziała w 30 bełkotliwych zdaniach można było jasno i wyraźnie zawrzeć w 3 i to w sposób który oddaliłby wszelkie zastrzeżenia. Niech p. Augustynowicz następnym razem poświęci chwilę na zastanowienie się co chce powiedzieć, kolejną chwilę na to jak powinna to powiedzieć i dopiero wtedy zaczyna mówić.

Piotr Stanisławski
Piotr Stanisławski
Admin
Reply to  Marcin
3 lat temu

Fragment wykorzystany do manipulacji pochodzi z dyskusji, w której słychać wiele głosów. Jednocześnie warto pamiętać, że język mówiony ma zupełnie inny charakter, niż pisany. Nic więc dziwnego, że nie wszystko mówi się pełnymi zdaniami.

Jola
Jola
3 lat temu

Tak jakby się nie zgodzę z autorem, który na podstawie tego wywiadu uważa, że nie ma odpowiednich, akredytowanych metod dla laboratoriów prywatnych, a są dla państwowych. Gdyby takie akredytowane metody istniały, to mogły by je równie dobrze spełnić prywatne jaki państwowe laboratoria. Wystarczyłoby je ogłosić. A prywatne nie spełniają, bo tych akredytowanych metod fizycznie nie ma, zaś państwowe mają akredytacje prawem kaduka na wszystkie metody – bo to oni akredytują innych.

A, i moja wypowiedź nie ma nic wspólnego z poglądami anty czy pro – tylko z logiką i stanem faktycznym…

Jola
Jola
Reply to  Paweł Skolimowski
3 lat temu

Twierdzi Pan, że laboratoria (nie tylko medyczne) komercyjne nie posiadają akredytacji/certyfikacji jednostek akredytacyjnych/certyfikacyjnych? Zawsze mi się wydawało, że akredytację/certyfikację wprowadzono w celu uzyskiwania powtarzalności wyników… I wybierając jakiegoś usługodawcę, sprawdza się, czy (i czyje) akredytacje/certyfikacje posiada. Może całe życie byłam w błędzie?
W laboratoriach medycznie generalnie korzysta się ze sprzętu diagnostycznego, który posiada certyfikaty. Sam przebieg badania, od pobrania materiału do otrzymania wyników badania, jest pewnie ustandaryzowany i opisany w procedurach. Na całość pewnie takie laboratorium posiada jakieś dopuszczenie/akredytację/certyfikację. Coś poplątałam?

Jola
Jola
Reply to  Paweł Skolimowski
3 lat temu

O, i docieramy do sedna sprawy – kto (jeśli) certyfikował metody badawcze szczepionek dla państwowego instytutu…
Jest Pan przekonany, że taka certyfikacja/akredytacja istnieje? Czy raczej stara się Pan obronić swoje przekonanie, że tak powinno być? Bo ja raczej wierzę pani profesor, że takie laboratorium w Polsce nie istnieje…

Jola
Jola
Reply to  Paweł Skolimowski
3 lat temu

„Nie wiem kto certyfikował metody badawcze instytutu” – więc skąd pewność, że wyniki tam otrzymywane są poprawne? Jaki sprzęt badawczy ma laboratorium, a nie mają go laboratoria prywatne czy uniwersyteckie?

Jola
Jola
Reply to  Paweł Skolimowski
3 lat temu

Nareszcie zrozumiałam. Jedynie fakty zgodne z Pańskim poglądem są istotne.
Pozdrawiam i życzę miłego, niezakłóconego wątpliwościami, życia. Tak na pewno jest łatwiej.

Jola
Jola
3 lat temu

A, jeszcze jedno – proszę, w celu rozwiania wszytkich wątpliwości, wskazać na stronie jakiegoś państwowego instytutu ten typ badania – badanie aktywności czynnika krztuścowego.

Pozdrawiam

Ada
Ada
Reply to  Jola
3 lat temu

Bez sekundy namyslu – Universytet. Kazdy z immunologia. Duzo doktorow, nawet zdolnych doktorantow immunologii. Wciaz istnieja w Polsce uniwersytety panstwowe. Ale nie byle mgr biologii nauczony rozpoznawac komorki z wymazu PAP w komercyjnym labie na rogu Nopackiej…

Jola
Jola
Reply to  Ada
3 lat temu

To pani profesor o tym nie wiedziała, że można takie badania zrobić w laboratoriach uniwersyteckich? Bo tak wynika z jej wypowiedzi…
A, te uniwersyteckie laboratoria mają akredytację na tego typu badania? Czyją?

Moje
Moje
3 lat temu

Ten tekst jest tym samym. Polecam wszystkim udsc się na stronę i oglądnąć tą transmisję.

Nie ma więcej wpisów
%d bloggers like this: