captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Szczepienie. Fot. Art Writ/VCU CNS

Szczepienie. Fot. Art Writ/VCU CNS

Bardzo, bardzo nie lubimy się babrać w polityce. Ale kiedy to polityka zaczyna być dla nas niebezpieczna, musimy jednak się odezwać.

W Sejmie powstał Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych. To mogłaby być dobra informacja – w kwestii szczepień wciąż jest w Polsce mnóstwo do zrobienia.

Co konkretnie?

– trzeba poprawić system zgłaszania i rejestrowania niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP)

– powinien powstać fundusz finansujący odszkodowania dla osób poszkodowanych w wyniku NOP

– lekarze podczas wizyt poprzedzających szczepienie powinni mieć więcej czasu na rozmowę z pacjentem lub jego rodzicem

– studia medyczne powinny lepiej przygotowywać lekarzy do rozpoznawania ewentualnych przeciwwskazań, jakie należy rozpoznać przed podaniem szczepienia

– powinna być prowadzona kampania informacyjna uwzględniająca obawy rodziców i wyjaśniająca kwestie dotyczące szczepień

– należy wyraźnie rozdzielić pracę lekarzy od działań marketingowych firm farmaceutycznych

Gdyby Parlamentarny Zespół zamierzał zająć się tymi sprawami, opierając się na obecnej wiedzy medycznej i opiniach specjalistów, to przyklasnęlibyśmy temu pomysłowi i wspieralibyśmy takie działania.

Zespół nie będzie obiektywny?

Problem w tym, że w rzeczywistości Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych najwyraźniej nie zamierza zajmować się prawdziwymi problemami związanymi ze szczepieniami. Jego celem wydaje się być zwalczanie w Polsce systemu szczepień, który jest – czy się to komuś podoba, czy nie – jednym z najważniejszych osiągnięć cywilizacji.

Choć pierwsze posiedzenie Zespołu ma się odbyć dopiero jutro, 10 lutego, to sprawa jest już właściwie przesądzona. Utwierdzają nas w tym przekonaniu dwie rzeczy. Po pierwsze przebieg planowanego posiedzenia:

  1. Wybór prezydium Zespołu. 2. Wystąpienie p. Justyny Sochy ze Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach “STOP NOP” 3. Dyskusja. 4. Przyjęcie planu pracy na pierwsze półrocze 2016 r.

Po drugie informacja, jaką zamieściła na Facebooku Justyna Socha:

Z radością i nadzieją informujemy, że powstał Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych…

Posted by Justyna Socha on 8 luty 2016

Kim jest Justyna Socha? To osoba działająca w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”. Dla wyjaśnienia – wbrew nazwie stowarzyszenie nie zajmuje się szerzeniem wiedzy o szczepieniach, tylko ich zwalczaniem. Wielokrotnie jego przedstawiciele i sympatycy wypowiadali się w sposób, który nie pozostawia wątpliwości co do ich intencji.

Brak kompetencji

Parlamentarny Zespół od początku nawet nie udaje, że chodzi mu o obiektywizm czy poznanie faktów. Na pierwszy posiedzeniu wystąpi wyłącznie przedstawicielka ruchów antyszczepionkowych, której obecność nie zostanie zrównoważona pojawieniem się osób, których opinie opierają się na wiedzy medycznej i naukowej, a nie światopoglądzie zbudowanym na wypieraniu tych informacji.

Niestety również skład samego zespołu nie daje nadziei na kompetentną ocenę faktów. Poniżej lista jego członków wraz z ich wykształceniem:

Paweł Skutecki

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wydział Humanistyczny, Filologia Polska – magister

Wojciech Bakun

Policealne Studium Zawodowe, Technik informatyk – technik

Jerzy Kozłowski

Policealne Studium Zawodowe przy MERA-ZAP, Telewizja radioelektronika – technik

Piotr Liroy – Marzec

Technikum Budowlane, Budownictwo Ogólne

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że trudno zbudować zespół parlamentarny, w składzie którego znajdą się lekarze wakcynolodzy, immunolodzy, pediatrzy i epidemiolodzy. Jednak dobrze byłoby, by choć jeden z członków zespołu miał jakiekolwiek pojęcie o temacie, którym ma się zajmować. Choćby po to, by mógł ocenić to, czy eksperci mający pojawić się przed zespołem są kompetentni w kwestii wypowiadania się w kluczowych tematach i zachowują profesjonalną bezstronność. Mamy tymczasem polonistę, technika informatyka, technika radioelektronika i budowlańca. Oraz Justynę Sochę, agentkę ubezpieczeniową, która wystąpi jako ekspert (?).

 

Pisaliśmy wielokrotnie o szczepieniach, rozmawialiśmy o nich ze specjalistami, czytamy wiele badań, opracowań i książek im poświęconych. Na tej podstawie jesteśmy przekonani, że mimo niedoskonałości systemu szczepień niosą one bez porównania więcej korzyści niż nieszczepienie. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które nie mogą same zadecydować o swoim zdrowiu. Działania ruchów antyszczepionkowych, a także – jak można się obawiać – Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych, powodują, że rodzice są okłamywani w kwestii bezpieczeństwa szczepionek i nakłaniani do zaniechania szczepień, co jest bezpośrednim i bardzo poważnym zagrożeniem życia ich dzieci.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

35 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zielona
zielona
7 lat temu

Jesteście niesprawiedliwi. Tutaj prawdziwe postulaty STOP NOP: Oczekujemy: 1. Opracowania nowego systemu identyfikacji, kontroli i leczenia niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), włącznie z opracowaniem procedur gwarantujących opiekunom prawnym i dorosłym pacjentom pełny udział w tym procesie, zmiany zaczynając od przyjęcia poprawek dot Art. 17 ustawy o chorobach zakaźnych (pełna informacja o powikłaniach i monitorowanie stanu zdrowia pacjenta). 2. Utworzenia specjalnego funduszu odszkodowań współfinansowanego przez producentów szczepionek dla osób dotkniętych trwałym uszczerbkiem zdrowia lub utratą bliskich wskutek wystąpienia NOP i powikłań poszczepiennych. 3. Utworzenia listy biegłych ekspertów – niezależnych od koncernów farmaceutycznych, w tym producentów szczepionek – na potrzeby wydawania opinii niezbędnych… Czytaj więcej »

Bar San
Bar San
Reply to  zielona
7 lat temu

Witam
Artykuł uważam za jak najbardziej trafny. Sam byłem szczepiony i szczepienia polecam.
Ale i owszem znam osobiscie osoby dotknięte niepożadanaymi efektami tych zabiegów.
Postulaty Stop Nop uważam za szczytne, ale forma ich prezentacji jest “antyszczepionkowa”.
Sami autorzy artykułu wskazują ze pierwsze postulaty są pożądane.
Ale ich forma nie może być” to zło, zakać”.
Szczeionek jest coraz mniej dostepnych, już w Warszawie ich brakuje, moze to taki celowy zabieg ?

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  zielona
7 lat temu

Bardzo piękna i bardzo fikcyjna lista. Wielokrotnie Stop NOP pokazywał, o co mu naprawdę chodzi.

zielona
zielona
Reply to  Crazy Nauka
7 lat temu

Bo za STOP NOP bierzecie komentarze każdego krytyka szczepień.

MrHybryda
MrHybryda
Reply to  zielona
7 lat temu

Hmm, bardzo sprytnie napisane. Punkt 4 skrzętnie ukryty w środku tekstu, najkrótszy i zarazem… najbardziej zabójczy. I to dosłownie!
Bo widzisz, dobrowolność to jest dobra przy wyborze tego, co zjem na śniadanie albo na obiad, a nie w przypadku szczepień, których działanie opiera się na odporności populacji, a nie jednostki. Tak więc będzie krótko i niegrzecznie – spadaj na drzewo by tam szerzyć te średniowieczne brednie wśród mniej inteligentnych stworzeń tam żyjących.

Marko
Marko
Reply to  MrHybryda
6 lat temu

🙂 bo Polacy są idiotami i nie dorośli aby mieć dobrowolność szczepień tak jak w innych krajach Unii? Ze wszystkim muszą nad nami stać z batem? Bzdura. Obecnie mamy tutaj obóz z zakazami i nakazami. Obudź się zanim będzie za późno.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Marko
6 lat temu

Za późno to będzie, jak dzięki nieodpowiedzialnym antyszczepionkowym szkodnikom spadnie nam wyszczepialność i zaczną umierać dzieci.

vojtasass
vojtasass
Reply to  zielona
7 lat temu

Zrób mądrym Polakom przysługę i wyjedź do Madagaskar. Nie próbuj też kontaktu przez Internet.

Anna Brandys
Anna Brandys
7 lat temu

Artykuł dość hejterski, a mnie się pomysł podoba-więcej myślenia przy szczepieniu i tyle 🙂

MrHybryda
MrHybryda
7 lat temu

Właśnie sięgnąłeś dna Piotrze, ponieważ przeniosłeś retorykę z gazety w której pracujesz (albo współpracujesz) na swoją stronę www. W ten sposób szybko stracisz czytelników. Artykuł zawiera mnóstwo insynuacji i argumentum ad personam. Wygląda na to, że wykorzystujesz serwis do walki politycznej. 1. Jakie jest zdanie konserwatywnej partii rządzącej na temat szczepień? Takie samo, jak jak całego społeczeństwa i podczas ostatniego lipcowego głosowania w sprawie szczepień nie trzeba było ogłaszać dyscypliny partyjnej. 2. Jaka jest ranga tej komisji skoro nie ma w niej żadnego przedstawiciela partii rządzącej i żadnego specjalisty? Do takich komisji zgłaszają się różni dziwacy i trzeba ich wysłuchać,… Czytaj więcej »

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  MrHybryda
7 lat temu

Mimo osobistych wycieczek, które czynisz, odpowiem, bo zwykle sensownie i ciekawie u nas komentujesz. Nie przenoszę retoryki ani poglądów. Są moje, miałem je jeszcze na długo przed tym, zanim zacząłem pracować gdzie pracuję. Jeśli Ci się nie podobają – cóż, Twój problem i Twoje prawo. 1. Nie pisze o “konserwatywnej partii rządzącej”. Piszę o zespole. Składa się chyba z samych osób związanych z p. Kukizem. 2. Jaka jest ranga komisji? Zobaczymy. 3. Nie wiem, czemu nazywasz mnie “zatwardziałym liberałem”? Chyba się nie znamy. Nie zgadzam się również – o czym pisaliśmy tu już wielokrotnie – z idiotyczną zasadą równania światopoglądu… Czytaj więcej »

MrHybryda
MrHybryda
Reply to  Crazy Nauka
7 lat temu

Piotrze, napiszę tak: ten artykuł doskonale wpisuje się w strategię zwalczania pierwszego w pełni konserwatywnego rządu w Polsce. Gdybym go przeczytał na gazecie albo Onecie to powiedziałbym “dzień jak co dzień”, ale na stronie popularnonaukowej trzymajmy się faktów. A te są takie, że nie są nam zname poglądy poszczególnych członków komisji na kwestię szczepień, nie ma więc powodów zakładać z góry że “(…)skład samego zespołu nie daje nadziei na kompetentną ocenę faktów.”? Po prostu poczekajmy cierpliwie czy skutkiem tego spotkania będzie jakaś inicjatywa. A i to jest za mało, aby zmienić prawo w tym zakresie, ale będziesz miał twardy powód… Czytaj więcej »

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  MrHybryda
7 lat temu

A ja napiszę tak. Wiem, że ludzki mózg szuka sobie łatwych dróg. Prościej jest porządkować świat, jeśli wszystko dobrze do siebie pasuje i się układa. Ale utrudnię Ci nieco życie – moje poglądy są znacznie bardziej skomplikowane, niż mógłbyś się spodziewać 🙂 Co do “najbardziej zakłamanego wydawcy w Polsce” – myślę, że ci wydawcy z prawej strony są/nie są tak samo zakłamani. Po prostu z nimi się zgadzasz, a z tym nie. Ale nie zamierzam o tym dyskutować, bo to rozmowa o światopoglądzie, a nie o faktach. Fakty są proste: 1. Powstała komisja złożona z ludzi, którzy nie znają się… Czytaj więcej »

MrHybryda
MrHybryda
Reply to  Crazy Nauka
7 lat temu

Wierzę, że twoje poglądy mogą i pewnie są bardziej skomplikowane, moje również. Wiem też że nie kąsa się ręki która karmi, więc nawet jeżeli nie zgadzasz się z polityką gazety, to o tym nie napiszesz 🙂 Jedyne media jakie sporadycznie czytam, to portal wpolityce.pl, niemiecki onet.pl i do niedawna gazeta.pl, ale z przyczyn o których pisałem wcześniej już tam nie zaglądam. Preferuję gazety popularnonaukowe, są ciekawsze i przede wszystkim uczeni tak często nie zmieniają zdania 🙂 Niestety nie znam nawet procedury jak się dostać na tę komisję, więc trudno mi oceniać jak te zaproszenie wyglądało. Z oskarżeniami pod adresem ich… Czytaj więcej »

Andrzej
Andrzej
7 lat temu

Autorze zadaj sobie bardzo ważne pytanie jakie wykształcenie ma 460 posłów którzy głosowali za obowiązkowym szczepieniem przeciw HPV nie rakowi szyjki macicy, a brodawczakowi. Rozumiem że ty masz przygotowanie medyczne ze sponsoringu??

KonRafal
KonRafal
7 lat temu

Panie Piotrze, nie uważa Pan, że podważanie jakichkolwiek kompetencji ze względu na wykształcenie lub jego brak to trochę strzał w kolano? Z tego co wiem Pan jest informatykiem – czemu mam brać na poważnie Pana dywagacje na temat nauki, Pani Aleksandra jest pewnie jakimś humanistą i piszecie o … nauce jakbyście byli ekspertami w tym zakresie. Też szczepię, ale nie lubię takiej retoryki.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  KonRafal
7 lat temu

Panie KonRafale. Nie podważam kompetencji ze względu na wykształcenie. Ci ludzie nie są specjalistami w dziedzinie szczepień. To nie grzech – bardzo często posłowie zajmują się rzeczami, w których specjalistami nie są. Ale wtedy korzystają z rady ekspertów, którzy specjalistami są.
Tu członkowie komisji zapraszają na pierwsze posiedzenie osobę, której obecność jasno pokazuje, że nie zajmują się nauką, a przesądami.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
7 lat temu

Uważamy, że nie przeczytałeś naszego tekstu. I jak zwykle – nie linkuj stąd do swojego bloga.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Crazy Nauka
7 lat temu

Chyba nadal nie przeczytałeś tego tekst. Prawda?
Grupa, do której linkujesz, jest zamknięte. Ale raczej wiadomo, czego się można spodziewać.
Doskonałym dowodem na zasadność szczepień jest to, że ludzie tacy jak Ty mogą je zwalczać – nie dość, że dożyłeś wieku, w którym umiesz już pisać, to jeszcze możesz wmawiać ludziom, że sporadycznie występujące NOPy są groźniejsze od chorób zwalczanych przez szczepienia. Gdyby te choroby masowo występowały tak, jak 100 lat temu, nie miałbyś odwagi opowiadać tych bzdur.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Crazy Nauka
7 lat temu

Oczywiście, że takie historie to wielkie nieszczęście. Inną sprawą jest, że takie dzieci prawdopodobnie nie przeżyłyby pierwszej, trzeciej lub dziesiątej infekcji. Tu problemem jest nie szczepienie, a wrodzona wada. A jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się chorób, to tak – nie zdążymy. Gdybyśmy zaniechali szczepień, to w wypadku powrotu wspomnianego polio trzeba najpierw zidentyfikować chorobę – a to dzieje się wtedy, gdy dzieci zaczynają chorować. Zakładając, że dzieci nie są zaszczepione, zarażają się w bardzo szybkim tempie. Nawet jeśli zorientujemy się po 5. czy 7. przypadku (a to nie takie proste), to zanim podejmie się jakąś akcję zachoruje kolejnych kilkanaście lub… Czytaj więcej »

Marko
Marko
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

Parlamentarny zespół może polegać na informacjach ze świata, które jasno pokazują, że jesteśmy w ciemnogrodzie medycznym. Zarówno w temacie bezpieczeństwa szczepień jak i tego co się nam o nich mówi (czyli bzdury).

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Marko
6 lat temu

Piękne, gładkie i zupełnie nieprawdziwe. Szczepienia w Polsce są bezpieczne. A bzdury wypisują antyszczepionkowi ludzie, którzy mylą własną ideologię z wiedzą naukową.

BorysO2
BorysO2
7 lat temu

Cieszę się że coś się z tym robi i przede wszystkim, że się o tym mówi. Szczepienia powinny pozostać jednak nie w formie jak obecnie – bez pomocy dla poszkodowanych.

Może nie ma tam ekspertów w zespole ale nie od razu Warszawę zbudowano.

Kubarlov Olszewski
Kubarlov Olszewski
7 lat temu

“jednym z najważniejszych osiągnięć cywilizacji.” (- odnośnie szczepień) – I TO MA BYĆ OBIEKTYWNY KOMENTARZ???? 😛 😛 😛 😛 😛
Jeszcze nikomu nie udało się bezsprzecznie udowodnić poprawności założeń, na których opiera się program powszechnych szczepień – brak naukowego potwierdzenia skuteczności (same domysły i “założenia”), brak rzetelnych badań (co najmniej 20-letnich i oczywiście bez “nadzoru” i manipulacji ze strony farmacji), czy brak chęci do ich zrobienia??? Crazy Nauka – koło Nauki to nawet nie stałeś 😛

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Kubarlov Olszewski
7 lat temu

Widać, że nie masz o tym najmniejszego pojęcia. Poczytaj, potem komentuj.
I nie staraj się tak bardzo nas obrazić. 🙂

Kubarlov Olszewski
Kubarlov Olszewski
Reply to  Crazy Nauka
7 lat temu

Jakbym nie miał pojęcia i nie “poczytał”, to nie byłoby tutaj żadnego mojego komentarza… 😛 Z logiką też jesteś na bakier? Obraźliwe to jest takie właśnie wciskanie ciemnoty z Twojej strony

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Kubarlov Olszewski
7 lat temu

Cóż mogę Ci odpowiedzieć? Albo nie masz o tym pojęcia, albo dałeś się oszukać, albo celowo oszukujesz ludzi.
Skuteczność szczepionek jest udowodniona setkami badań.
To, że możesz pisać takie bzdury zawdzięczasz właśnie szczepieniom – gdyby nie one, pewni umarłbyś mając 3 czy 4 lata.

Kubarlov Olszewski
Kubarlov Olszewski
Reply to  Crazy Nauka
7 lat temu

😛 weź nie ośmieszaj się już bardziej bo bardziej się nie da… 😛
Zapodaj linka do tych “setek badań” – oczywiście rzetelnych, co najmniej 20-letnich, bez nadzoru koncernów farmaceutycznych i – oczywiście – krzyżowych z różnymi szczepionkami, bo przecież tak masowe zabiegi medyczne na noworodkach wymagają takich właśnie badań… No i już widzę, te rzesze dzieci, 3-4 letnich, ostatnio nie zaszczepionych, padających jak muchy… 😛 Tylko kto odizoluje te zaszczepione i roznoszące zmutowane w laboratoriach szczepy bakteryjne, by bezsprzecznie potwierdzić, że to BRAK szczepień odpowiada za choroby i śmierć dzieci…? 😛 Już lepiej nie odpisuj, nie ośmieszaj się…

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Kubarlov Olszewski
7 lat temu

A. Czyli się wyjasniło. Nie masz jednak o tym pojęcia.
W sumie to najlepsza opcja, bo jest jeszcze nadzieja, że się ogarniesz.
To koniec tej rozmowy.

Kubarlov Olszewski
Kubarlov Olszewski
Reply to  Crazy Nauka
7 lat temu

To są te twoje setki badań, tak? 😛 Wyjaśniło się tylko tyle, że uprawiasz tu astroturfing bez żadnego związku z prawdziwą definicją nauki, bez żadnej nadziei na ogarnięcie się, jedyną szansą jest utylizacja 😛

pzdbso
pzdbso
7 lat temu

Posłowie przyjrzą się bezpieczeństwu szczepień w Polsce Ruszyły prace Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych. Pierwsze posiedzenie odbyło się 10.02.2016 r. w Warszawie. W skład zespołu wchodzą posłowie Kukiz’15: Piotr Liroy Marzec (przewodniczący), Paweł Skutecki, Wojciech Bakun oraz Jerzy Kozłowski. W inauguracyjnym posiedzeniu udział wzięli również dr n.med. Dorota Sienkiewicz (pediatra, specjalista rehabilitacji medycznej), dr Katarzyna Bross-Waldendorf (lekarz medycyny), dr Krystyna Oprządek (dr chemii, wykładowca akademicki) oraz przedstawiciele i członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”: Justyna Socha, Małgorzata Dźwikowska-Bąkowska, Aneta Szendera oraz Agnieszka Kutyłowska. Cele jakie wyznaczył sobie zespół to: – wprowadzenie instrumentów kontroli… Czytaj więcej »

arek8143
arek8143
6 lat temu

I bardzo dobrze, że tym szczepionkowym dziadostwem, tą paranoją dostrzegającą wszędzie epidemiczne zagrożenie zajmie się wreszcie ktoś z samej góry. Ten obłęd cieciów GISowskich należy jak najszybciej ukrócić. A gdyby to ode mnie zależało, publicznie bym tych sprzedajnych łajdaków powiesił. Jestem pewien, że następca z trudem dostrzegałby jakąkolwiek potrzebę trucia niemowląt.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  arek8143
6 lat temu

Na szczęście nic od Ciebie nie zależy 🙂

Przemyslaw Dobrzynski
Przemyslaw Dobrzynski
4 lat temu

W jaki sposob wakcynolog …czlowiek ktory zyje ze szczepien mialby byc obiektywny w takiej ekipie?

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Przemyslaw Dobrzynski
5 lat temu

Czyli obiektywni są tylko ludzie, którzy się nie znają? Hutnicy, kwiaciarze, agenci ubezpieczeniowi?

Nie ma więcej wpisów
35
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: