captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

 

Czy surowe ziemniaki wuywołują gorączkę? Fot. banger1977/Flickr

Czy surowe ziemniaki wuywołują gorączkę? Fot. banger1977/Flickr

Ilu z Was w desperacji przed klasówką czy kolokwium próbowało jeść surowe ziemniaki? My to robiliśmy. Miało to sens? Nie, ale jest w tym ziarnko prawdy.

Czy surowe ziemniaki mogą wywołać gorączkę?

Zwykłe surowe ziemniaki są kompletnie nieszkodliwe. Po prostu niesmaczne, i tyle. Gorączkę może wywołać zjedzenie surowych ziemniaków z zielonym miąższem (co oznacza, że dojrzewały na słońcu) albo takich, które – zbyt długo przechowywane – zaczęły kiełkować.

Dlaczego zielone ziemniaki mogą wywołać gorączkę? W zazielenionych częściach bulwy ziemniaka, a także w  kiełkach i oczkach, z których kiełki wyrastają, znajduje się silnie trujący glikozyd o nazwie solanina.

Jej największe stężenie mają naziemne części rośliny: łodyga, liście, kwiaty i owoce. Gotowanie osłabia toksyczność tej substancji, ale na surowo może wywołać klasyczne zatrucie pokarmowe, łącznie z gorączką. Podobne właściwości mają niedojrzałe pomidory.

Tym, którzy chcieliby to potraktować jako wskazówkę, z serca to odradzamy, bo po pierwsze, może się to skończyć pobytem w szpitalu, a po drugie – solanina jest rakotwórcza.

Fot. CrazyNauka.pl

Fot. CrazyNauka.pl

 

Polecamy też:

Dlaczego po słonym chce się pić?

Dlaczego palce marszczą się podczas kąpieli?

 

 

Czy surowe ziemniaki wywołują gorączkę?
4.2 (84.91%) 53 głosów

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów