captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

 

Czy surowe ziemniaki wuywołują gorączkę? Fot. banger1977/Flickr

Czy surowe ziemniaki wuywołują gorączkę? Fot. banger1977/Flickr

Ilu z Was w desperacji przed klasówką czy kolokwium próbowało jeść surowe ziemniaki? My to robiliśmy. Miało to sens? Nie, ale jest w tym ziarnko prawdy.

Czy surowe ziemniaki mogą wywołać gorączkę?

Zwykłe surowe ziemniaki są kompletnie nieszkodliwe. Po prostu niesmaczne, i tyle. Gorączkę może wywołać zjedzenie surowych ziemniaków z zielonym miąższem (co oznacza, że dojrzewały na słońcu) albo takich, które – zbyt długo przechowywane – zaczęły kiełkować.

Dlaczego zielone ziemniaki mogą wywołać gorączkę? W zazielenionych częściach bulwy ziemniaka, a także w  kiełkach i oczkach, z których kiełki wyrastają, znajduje się silnie trujący glikozyd o nazwie solanina.

Jej największe stężenie mają naziemne części rośliny: łodyga, liście, kwiaty i owoce. Gotowanie osłabia toksyczność tej substancji, ale na surowo może wywołać klasyczne zatrucie pokarmowe, łącznie z gorączką. Podobne właściwości mają niedojrzałe pomidory.

Tym, którzy chcieliby to potraktować jako wskazówkę, z serca to odradzamy, bo po pierwsze, może się to skończyć pobytem w szpitalu, a po drugie – solanina jest rakotwórcza.

Fot. CrazyNauka.pl

Fot. CrazyNauka.pl

 

Polecamy też:

Dlaczego po słonym chce się pić?

Dlaczego palce marszczą się podczas kąpieli?

 

 

Czy surowe ziemniaki wywołują gorączkę?
4.3 (85.1%) 51 głosów

Czego u nas szukaliście?

 • No proszę, a ja lubię surowe ziemniaki i nie zachorowałem tylko dlatego że po prostu coś samo odtrąca człowieka od zjedzeniem zielonego ziemniaka lub kiełków i jadłem to co najlepsze w nim. Acz fakt… co za dużo to nie zdrowo, więc jeden ziemniak wystarczy i to średniej wielkości :p Ciekawostka warta zachowania w pamięci.

  • Anonim

   Łał, podziwiamy! 🙂

  • szalunio

   wariat normalnie

  • GOŚĆ

   Idiota i kłamca.

 • e-Lenka

  Ja też lubię surowe ziemniaki. Zawsze jak obieram, to próbuję, czy są dobre 🙂 W dzieciństwie gorączkę inaczej sobie “załatwiałam” – nie ziemniakiem, tylko przykładając termometr rtęciowy do żarówki w lampce biurkowej ;-P Czasami aż za dobrze naciągnęło i musiałam strzepywać do wiarygodnej temperatury, która by nie przyprawiła mojej mamy o zawał… Pozdrawiam!

 • pankartofel

  jeden pyr jeden dzien wolny od szkoly. dobry biznes. fajki tez sa rakotwurcze a ludzie potrafia jarac przez 20lat. jak raz zjem zimnoka raczej przezyje.

 • Jacek Boczkowski

  To teraz wiem, dlaczego zaszkodziły mi pomidory z marketu, które były czerwone za zewnątrz a w środku niedojrzałe. Musiały być sztucznie sczerwienione jakąś substancją chemiczną. Producent w ten sposób przyspiesza dojrzewanie ale wyhodowane pomidory szkodzą konsumentom.

 • Jacek Boczkowski

  A co do surowych ziemniaków to podobno sok z nich leczy żołądek. Trzeba zetrzeć na tarce i odcisnąć sok. Ja tego nie próbowałem ale działanie jest potwierdzone.

Nie ma więcej wpisów