captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Fot. Summi / Wikimedia

Fot. Summi / Wikimedia

Chociaż ostatnio coraz rzadziej pita z powodu bombastycznych ilości cukru, Coca-Cola nadal pozostaje ukochanym napojem wielu osób, dostarczając mnóstwa kalorii i tego przyjemnego syczenia gazu w ustach. Ale czy znacie historię nazwy napoju, który do 1903 roku zawierał w sobie wysokie dawki prawdziwej kokainy?

Chociaż firma Coca-Cola oficjalnie zaprzecza, jakoby ich napój kiedykolwiek posiadał jakiekolwiek ilości narkotyku w swoim napoju, mamy historyczne dowody, pokazujące że, w przeszłości Cola dawała o wiele mocniejsze doznania, niż kilkanaście łyżek cukru w krwiobiegu.

Coca-Cola powstała w 1886 roku za sprawą farmaceuty z Atlanty, Johna Pemberton, który oparł swój napój na popularnym wtedy francuskim drinku, mieszającym ekstrakt liści koki z winem Bordeaux. Aby uniknąć praw związanych z przewozem alkoholu, Pemberton mieszał ekstrakt z liści z gęstym słodkim syropem zamiast wina. Dorzucił również ekstrakt z orzechów kola, nadając Coca-Coli drugą połowę jej historycznego imienia, jak i legendarną już dawkę kofeiny.

Zanim niektórzy z was zapytają w jaki sposób ktokolwiek w ogóle zgodził się na dorzucanie kokainy do napojów, warto wspomnieć, że w XIX wieku takie drinki były niezwykle popularne. Kokaina była legalna w Stanach Zjednoczonych do 1914 roku, więc wiele wcześniejszych produktów, zawierało w sobie liście koki. Toniki, proszki czy tabletki, wszystkie „o działaniu medycznym”, miały leczyć przeróżne dolegliwości, od bólów głowy i zmęczenia, a na zatwardzeniu, mdłościach, astmie i impotencji kończąc.

Jednak na początku XX wieku opinia publiczna odwróciła się od popularnego narkotyku, zrzucając na ówczesnego prezesa Coca-Cola Company trudną decyzję usunięcia niemal całej kokainy ze wszystkich firmowych produktów. Jednak Cola nadal zawierała w sobie śladowe ilości kokainy aż do 1929 roku, gdy naukowcy dopracowali technologię usuwania wszystkich składników psychoaktywnych podczas wytwarzania ekstraktu z liści koki.

Chociaż słynna recepta  na stworzenie Coca-Coli jest dziś ściśle strzeżonym sekretem firmy, istnieją dowody, że napój wciąż posiada jakieś śladowe ilości ekstraktu z liści koki (oczywiście bez narkotyku) w ilościach podobnych, jak w 1929 roku. Według New York Times, Coca-Cola Company importowała liście koki z Peru i Boliwii przynajmniej do końca lat 80. XX wieku.

 

Źródło: ScienceAlert

 

Czego u nas szukaliście?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
arek
arek
5 lat temu

Czy w coca coli jest kokaina?

_Sexy_Kotka_
_Sexy_Kotka_
5 lat temu

Elo ludzie!

_Sexy_Kotka_
_Sexy_Kotka_
5 lat temu

Myślę,że w Coca coli jest kokaina ponieważ jak się ją wypije to się nie może spać w nocy XD

Paweł K. (meanraax)
Paweł K. (meanraax)
5 lat temu

w 1886 pemberton mieszal wyciag z koki i ekstrakt z koli i cukier a jego wspolnik wymyslil nazwe coca cola. z winem mieszal wczesniej zanim w atlancie wprowadzono prohibicje i wtedy nazywalo sie to french wine coca

elbuji
elbuji
Reply to  Paweł K. (meanraax)
1 rok temu

nie wyciąg z koki a wyciąg z liści koki

trackback
50 twarzy Janusza | Zmysłowy Fetysz
5 lat temu

[…] jest „tru”* (tru = (eng) prawdziwa, autentyczna, w przeciwieństwie do nieprawdziwej, na przykład prawdziwa oryginalna coca-cola zawierała kokainę, nie to, co to współczesne słodkie gówno które pijesz). Jest pseudo – i powinna się […]

elbuji
elbuji
1 rok temu

nie dodawano kokainy, a ekstrakt z liści koli które w Ameryce południowej do dziś są legalne tak jak herbatki i napoje z nich

Nie ma więcej wpisów
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: