captcha image

A password will be e-mailed to you.
Co świeci na tym zdjęciu? fot. NASA/JPL-Caltech

Co świeci na tym zdjęciu? fot. NASA/JPL-Caltech

Łazik Curiosity, który dzielnie jeździ po powierzchni Marsa przysłał na Ziemię dziwne zdjęcie. Zrobione 3 kwietnia przedstawia marsjański krajobraz, a na nim widoczne małe, ale wyraźne rozjaśnienie. Wygląda to zupełnie jak światło wydobywające się w oddali spod ziemi. Kliknięcie na fotografię powiększa ją.

Rozbłysk na zdjęciu z Marsa. fot NASA/JPL-Caltech

Rozbłysk na zdjęciu z Marsa. fot NASA/JPL-Caltech

Oczywiście miłośnicy teorii spiskowych i tropiciele UFO wszczęli alarm – wiadomo przecież, że na Marsie aż roi się od obcych, a my jesteśmy oszukiwani przez światowy spisek rządów, które są opłacane przez Marsjan twardą walutą.

Naukowcy zainteresowali się naturalnie tematem, choć z nieco bardziej racjonalnego punktu widzenia. Przede wszystkim dokładniej przyjrzeli się całej sprawie. Zdjęcie zostało zrobione przez kamerę Navcam, która robi trójwymiarowe fotografie Marsa. Rozbłysk pojawił się tylko w prawym obiektywie kamery – zdjęcie z lewego zrobione równocześnie nie zawiera niczego podobnego:

Zdjęcie z lewego obiektywu kamery nie pokazuje światła. fot NASA/JPL-Caltech

Zdjęcie z lewego obiektywu kamery nie pokazuje światła. fot NASA/JPL-Caltech

Pierwszym wyjaśnieniem, które wydaje się najbardziej prawdopodobne jest to, że rozbłysk nie jest obrazem czegoś na Marsie, a zjawiskiem wywołanym na matrycy kamery przez promieniowanie kosmiczne. Mars nie ma praktycznie pola magnetycznego, które chroniłoby go przed wysokoenergetycznymi cząstkami lecącymi przez kosmos. Jeśli taka cząstka trafi w kamerę może wywołać właśnie taki efekt. Co ciekawe podobne zjawisko pojawia się też w ludzkim oku – pracujący w kosmosie astronauci często zgłaszali, że widzą dziwne błyski. Badania pokazały, że błyski widoczne są nawet przy zamkniętych oczach, a ich źródłem są właśnie cząstki o wysokiej energii, które trafiają do wnętrza oka.

Drugie tłumaczenie to odbicie promieni słońca od skały. Moim zdaniem brzmi to mniej wiarygodnie, bo światło powinno pojawić się też w drugim obiektywie.

Tak czy inaczej to nie obcy. Trochę szkoda, nie? 😉

Nie ma więcej wpisów