captcha image

A password will be e-mailed to you.

12 świetnych książek można do końca listopada pobrać całkiem za darmo w ramach akcji Czytaj PL. 12 tytułów = 12 powodów więcej, by czytać! A my uważamy, że czytanie jest najlepsze na świecie, dlatego jesteśmy ambasadorami tej fantastycznej akcji 🙂

A w ramach akcji Czytaj PL dostępnych jest bez żadnych opłat 12 świetnych książek – można je pobrać w formie ebooków, w tym 10 w formie audiobooków. Akcja rozpoczęła się 2 listopada 2021 i potrwa do końca tego miesiąca. A zaistniała dzięki inicjatywie największych polskich wydawców, w tym Wydawnictwa Literackiego, Karakteru, Marginesów i Znaku, którzy bezpłatnie udostępnili swoje bestsellerowe tytuły.

Zeskanuj powyższy kod QR i pobierz książki za darmo!

Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w Polsce i poza jej granicami, z której od 2013 roku skorzystało kilkaset tysięcy osób z niemal 50 krajów. Ze względu na jej nieziemski zasięg, ale też z uwagi na 100. rocznicę urodzin genialnego Stanisława Lema, tegoroczna edycja nosi hasło „AKCJA NIE Z TEJ ZIEMI”.

Jakie tytuły można pobrać?

Świetne. Moją szczególną uwagę przykuły takie perełki jak wybór najlepszych opowiadań Stanisława Lema („Fantastyczny Lem”), wśród których jest mój ulubiony „Terminus” z cyklu „Opowieści o pilocie Pirxie”, a także „Kongres futurologiczny” czy opowiadania z Dzienników Ijona Tichego. Wśród udostępnionych książek znajdziecie też wspomnienie Tomasza Lema o jego ojcu w książce pod tytułem „Awantury na tle powszechnego ciążenia”.

Pobrać możecie też „Chwilową anomalię” Tomasza Michniewicza, książkę dającą szerokie spojrzenie na „choroby współistniejące” naszego świata, jak ignorancja, komunikacyjny chaos czy destrukcyjna siła fake newsów, które stały się wyraźnie widoczne w sytuacji globalnego zagrożenia już w pierwszych tygodniach pandemii COVID-19. Ten tytuł sam w sobie jest świetny, a polecam go również dlatego, że jeden z rozdziałów tej książki stanowi rozmowa z Piotrem, moim mężem i współtwórcą Crazy Nauki ?

Lista wszystkich dostępnych książek:

  1. Kornel Filipowicz „Formikarium” (Wydawnictwo Znak)
  2. Anna Kańtoch „Wiosna zaginionych” (Wydawnictwo Marginesy)
  3. Tomasz Lem „Awantura na tle powszechnego ciążenia” (Wydawnictwo Literackie)
  4. Stanisław Lem „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” (Wydawnictwo Literackie)
  5. Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc” (Wydawnictwo Karakter)
  6. Robert Małecki „Żałobnica” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
  7. Tomasz Michniewicz „Chwilowa anomalia” (Wydawnictwo Otwarte)
  8. Marcin Mortka „Nie ma tego złego” (Wydawnictwo SQN)
  9. Dionisios Sturis „Gorzkie pomarańcze” (Wydawnictwo Poznańskie)
  10. Beata Szady „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” (Wydawnictwo Dowody na istnienie)
  11. Robert J. Szmidt „Per aspera ad astra” (Wydawnictwo Rebis)
  12. Magdalena Witkiewicz „Srebrna łyżeczka” (Wydawnictwo Filia)

Jak pobrać książkę za darmo?

Udział w akcji jest bardzo prosty: wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodów można pobierać bezpłatne e-booki i audiobooki z listy 12 dostępnych tytułów. Przypominam: akcja trwa do końca listopada 2021!

Jakie są wymagania sprzętowe?

Z akcji Czytaj PL mogą skorzystać użytkownicy smartfonów, tabletów i czytników, takich jak Kindle czy InkBOOK. Na tych ostatnich książki w ramach akcji Czytaj PL będzie można czytać po pobraniu dedykowanej, specjalnie przygotowanej aplikacji Woblink. Z kolei właściciele Kindle, aby pobierać książki za darmo, będą musieli zsynchronizować swoje czytniki z kontem Woblink, przy użyciu aplikacji Woblink na komputery PC. Aby wysłuchać audiobooków, wystarczy pobrać je na swój smartfon. Warto używać przy tym aplikacji dedykowanej właśnie audiobookom.

Polacy a czytelnictwo

Na koniec łyżka dziegciu. Polacy, mówiąc bardzo oględnie, nie są mistrzami czytania książek. Co tu dużo mówić, nie jest dobrze, skoro, według raportu Biblioteki Narodowej, w pandemicznym 2020 roku poziom czytelnictwa w Polsce był najwyższy od sześciu lat i wyniósł… 42 procent. Tak, macie rację: właśnie taki odsetek Polaków przeczytał w 2020 roku choć jedną książkę. I nie mylicie się: to oznacza, że aż 58 procent rodaków nie przeczytało w tym czasie żadnej książki. Null, niente.

I jeszcze dwie przerażające dane. Po pierwsze, niemal jedna trzecia Polaków przyznaje, że nie ma w domu żadnej książki. I po drugie, w aż jednej piątej domów, w których są dzieci do 18. roku życia, jedynymi książkami są podręczniki szkolne. Trochę groza.

Tak więc, kochani, jest co robić – pobierajcie, ale też kupujcie książki i dzielcie się nimi! Niechaj oczytanie idzie w świat! Bo czytanie książek zachwyca, niesie bogatsze słownictwo, poszerza wyobraźnię, daje wytchnienie i szersze spojrzenie na świat, a więc też sprzyja większej otwartości i tolerancji.

Uwielbiamy książki. Mnóstwo ich piętrzy się w naszym domu na każdej wolnej powierzchni. I mimo chaosu, który tworzą, nie bylibyśmy w stanie pozbyć się ani jednej. Bo czytanie jest najlepsze ❤️ ❤️ ❤️

Książki pobierzecie (za darmo, przypominam!) i więcej o samej akcji przeczytacie na stronie https://akcja.czytajpl.pl/

Nie ma więcej wpisów