captcha image

A password will be e-mailed to you.

Twoja grupa krwi ma wpływać na to, czy jesteś „myśliwym”, „pasterzem”, „koczownikiem” czy „enigmą”. A z tego wynika, zdaniem Petera J. D’Adamo, co powinieneś jeść. Czy to ma sens? Sprawdzamy!

Pamiętacie taką zabawę z dzieciństwa, która polegała na odgrywaniu roli naszych ulubionych postaci z książek, kreskówek, komiksów itp.? We współczesnej wersji: „ja będę księżniczką Elsą”. „A ja będę Zygzakiem McQueenem”. Cóż, pod koniec XX wieku ktoś pomyślał o tym, żeby stworzyć taką zabawę, tylko że dla dorosłych. Ta zabawa miała polegać na komponowaniu diety na podstawie grupy krwi.

Zgodnie z założeniami diety stworzonej przez naturopatę Petera J. D’Adamo, każdy z nas może choć przez chwilę poczuć się „myśliwym” (jeśli ma grupę krwi „O”), „pasterzem” lub „rolnikiem” (jeśli jego grupa krwi to „A”), „koczownikiem” (jeśli jego grupa krwi to „B”) lub najfajniej chyba brzmiącym „enigmą” (grupa krwi „AB”) [1]. Założenie jest takie, że nasza grupa krwi predysponuje nas do trawienia określonych pokarmów. I tak na przykład „myśliwi” powinni spożywać dużo mięsa, „pasterze” – winni trzymać się diety roślinnej, „koczownicy” mogą sobie pofolgować z produktami mlecznymi, a „enigmy” komponują dietę z roślin i nabiału [2].

Lapońscy koczownicy (Wikimedia Commons)

Lapońscy koczownicy (Wikimedia Commons)

 

Opracowanie diety zgodnej z grupą krwi zostało stworzone według starego, dobrego przepisu pseudonaukowych teorii. A brzmi on tak:

  • daj szczyptę prawdziwych pojęć naukowych, które każdy pamięta z podstawówki (grupy krwi),
  • pomiń niezrozumiałe rzeczy, o których w szkole się nie uczyło lub nikt ich nie pamięta (np. inne układy grupowe krwi, takie jak układ Rh, układ Kell z antygenami K, k, Kpa oraz Kpb i inne),
  • dodaj coś od siebie (nie musi mieć prawdziwego związku z użytymi pojęciami),
  • wymieszaj wszystko z poważną miną – i gotowe!

Owszem, na erytrocytach krążących w naszym krwioobiegu znajdują się swoiste antygeny, dzięki którym jesteśmy w stanie wyróżnić pewne układy grupowe [3]. Jednakże, układ AB0 nie jest jedynym i gdybyśmy naprawdę chcieli uwzględnić indywidualne preferencje każdego z nas, należałoby wziąć znacznie więcej czynników pod uwagę. W poniższej tabeli umieściłam tylko kilka przykładów układów grupowych krwi.

Tab. I: Przykładowe układy grupowe krwi

Nazwa układu grupowego Nazwy genów
AB0 AB0
MNS GYPA, GYPB, (GYPE)
Xg XG, MIC2
Chido/Rodgers C4A, CSB
Rh RHD, RHCE
Kell KEL

Kilka z ponad trzydziestu układów grupowych krwi; opracowano na podstawie: International Society of Blood Transfusion (2014). Table of blood group systems [3]

Chyba jednak nie ma sensu tego rozważać, ponieważ grupa krwi nie ma żadnego związku z naszymi możliwościami trawienia różnych pokarmów. Równie dobrze moglibyśmy powiązać z trawieniem kolor włosów (czy farbowany się liczy?). Jedyna korelacja, jaką można tu potwierdzić jest taka:

układ antygenowy krwi ma związek z: genotypem, który może mieć związek z: trawieniem określonych produktów.

Nie uprawnia nas to jednak w żaden sposób do wnioskowania, że sposób, w jaki trawimy produkty wynika z naszego układu antygenowego krwi. Dlaczego? Podam inny przykład: rozmiar stopy koreluje z umiejętnością sprawnego czytania. Ta korelacja jest prawdziwa, ponieważ małe dzieci mają małe stopy i nie umieją jeszcze czytać. Potem stopa im rośnie, a umiejętność czytania jest coraz większa. Na koniec stopa osiąga swój ostateczny rozmiar, a człowiek staje się prawdziwym ekspertem w czytaniu. Nie oznacza to jednak, że to rozmiar stopy decyduje o tym, że potrafimy dobrze lub źle czytać.

"Pasterz i owce", obraz Antona Mauve

„Pasterz i owce”, obraz Antona Mauve Z resztą, tak naprawdę cały powyższy tok rozumowania w ogóle nie musiał tu być zamieszczony, bo powiązanie grup krwi z dietą brzmiało tak intrygująco (czytaj: absurdalnie), że w 2013 roku grupa badaczy z University of Toronto  zdecydowała się przeprowadzić prawdziwe badania naukowe mające na celu ustalenie, czy pomiędzy grupą krwi a możliwościami trawiennymi istnieje jakaś korelacja. Analiza objęła 1 455 uczestników o różnych grupach krwi. Nie wykazano żadnej korelacji [4].

Oczywiście, mogłabym teraz napisać, że nie przeszkodziło to panu D’Adamo sprzedać milionów egzemplarzy swojego poradnika dietetycznego, który został przetłumaczony na kilkadziesiąt języków. Ale nie napiszę tego, bo pewnie po prostu przemawia przeze mnie gorycz, jako że z mojej grupy krwi wynika, że jestem „myśliwym”, a tak naprawdę najbardziej chciałabym być „koczownikiem” albo „enigmą”. ☹

 

Bibliografia

  1. Zimmer C. (2014). What’s behind your blood type? Ars Technika, 15.07.2014: https://arstechnica.com/science/2014/07/whats-behind-your-blood-type/3/
  2. Adams C. (2013). Should I adjust my diet based on my diet type? Straight Dope, 6.08.2013: http://www.straightdope.com/columns/read/3125/should-i-adjust-my-diet-based-on-my-blood-type/
  3. International Society of Blood Transfusion (2014). Table of blood group systems: http://www.isbtweb.org/fileadmin/user_upload/files-2015/red%20cells/general%20intro%20WP/Table%20lood%20group%20systems%20v4.0%20141125.pdf
  4. Wang, J., García-Bailo, B., Nielsen, D. E., & El-Sohemy, A. (2014). ABO genotype,‘blood-type’diet and cardiometabolic risk factors. PloS one, 9(1), e84749.
  5. Kennedy M. (2014). Popular diet theory debunked. University of Toronto News: 15.01.2014: https://www.utoronto.ca/news/popular-diet-theory-debunked

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bar San
Bar San
4 lat temu

Pytanie kieruje do Autorki tekstu. Celem nie jest obrażenie Autorki czy wytknięcie błędu, ale jedynie chęć ustalenia faktów. Słuszność tej diety jest obalona. Jednakże zauważono wpływ pomiędzy stanem flory bakteryjnej, a stanem zdrowia pacjenta. Zarówno dotyczy to dysbiozy, jak i enterotypów (pomijam ciągle zmieniającą się przynależność grupową). Każdy typ mikrobiomu produkuje inne substancje, powodując stan nadmiaru/niedoboru witamin pewnej grupy. Badania nad enterotypami oraz osobami z niewydolnością nerek udowodniły, iż do zmiany rodzaju bakterii najczęściej występujących w jelicie nie wystarczą probiotyki czy lekkie modyfikacje. Wymagana jest zmiana diety ze zwiększoną podażą błonnika, która jest długotrwała. Co więcej badania nad grupami krwi… Czytaj więcej »

Marta Alicja Trzeciak
Marta Alicja Trzeciak
Reply to  Bar San
4 lat temu

Dzień dobry, dziękuję za zainteresowanie tematem. Badania dotyczące korelacji pomiędzy mikrobiotą jelitową, dietą, probiotykami i ogólnie rozumianym zdrowiem bardzo prężnie się obecnie rozwijają, dlatego coraz częściej czytamy fascynujące doniesienia na temat tych kwestii. Z drugiej strony, tematyka ta nadal traktowana jest jako stożek wzrostu nauki, w którym wykrywa się wiele ciekawych zależności, ale wciąż jeszcze nie ma pewności jakie należy z nich wyciągnąć wnioski co do zastosowań klinicznych. A teraz poproszę o Pana pytanie, bo ostatecznie ono nie padło. I druga sprawa – czy byłby Pan tak uprzejmy i wkleił linka do omawianego przez Pana badania? Bardzo chętnie się z… Czytaj więcej »

Bar San
Bar San
Reply to  Marta Alicja Trzeciak
4 lat temu

Dzień dobry Przepraszam za zwłokę. Podaje 2 artykuły na których się opierałem: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29316320 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3485159 Temat flory bakteryjnej zgłębiam już pewien czas, i niestety nie mogę się zgodzić co do stwierdzenia o braku zastosowań klinicznych. To właśnie na badaniach klinicznych doszło do poznania wpływu diety, a następnie specyficznej flory bakteryjnej. Dotyczy to np. pacjentów z niewydolnością nerek, którzy maja ograniczenia białkowe. Wpływ diety wegetariańskiej na stężenie toksyn mocznicowych odkryto badając pacjentów z ESR-CKD. Badając pacjentów żywionych pozajelitowo (zarówno częściowo jak i całkowicie), opracowano wpływ diety i braków składników odżywczych a kolonizacją flory. Badania nad probiotykami, prebiotykami są nieźle oszacowane. to samo… Czytaj więcej »

Marta Alicja Trzeciak
Marta Alicja Trzeciak
Reply to  Bar San
4 lat temu

Dzień dobry, zgadzam się z Panem co najmniej w jednej kwestii – ta dziedzina nie tylko prężnie się rozwija, ale też jest niezwykle interesująca. O jednym z aspektów powiązania mikrobioty ze stanem zdrowia pisałam już nawet na Crazy Nauce (tutaj: https://www.crazynauka.pl/czy-bakterie-jelitowe-moga-miec-zwiazek-z-choroba-alzheimera/). Dziękuję za dostarczenie dwóch publikacji – przeczytałam je z dużym zainteresowaniem. Czekam jednak aż zostanie przeprowadzonych na ten temat więcej badań – szczególnie mocno liczę na dobre merytorycznie meta-analizy, które do pewnego stopnia pozwolą rozstrzygnąć tę kwestię. Te dwie publikacje, których linki Pan wkleił uważam za krok w dobrym kierunku, ale wciąż jeszcze nie dostarczają one wystarczających dowodów. Pierwszy… Czytaj więcej »

Michał
Michał
Reply to  Marta Alicja Trzeciak
3 lat temu

Czy pani tę książkę w ogóle przeczytała dalej niż tytuł ? Dalej, w treści, było dokładnie wyjaśnione, dlaczego konkretne pokarmy są sugerowane posiadaczom konkretnej grupy krwi. Oni (bo badania przeprowadzał autor książki z synem) nie wróżyli sobie ze szklanej kuli, tylko w laboratorium sprawdzali jak się zachowują określone grupy krwi w połączeniu z konkretnymi pokarmami. Użyła pani argumentu, że grup krwi jest więcej niż tylko 0, A, B, AB, Rh +/- . Owszem, ale tych głównych jest zaledwie kilka, i może o to tu chodzi, o najważniejsze czynniki decydujące o przynależności do którejś z tych głównych grup ? Przecież przy… Czytaj więcej »

Marta Alicja Trzeciak
Marta Alicja Trzeciak
Reply to  Michał
3 lat temu

Dzień dobry. Panie Michale, książka jest tylko podsumowaniem wszystkich założeń pana D’Adamo; znacznie więcej informacji znajduje się na jego oficjalnej stronie oraz w tekstach publikowanych przez niego i przez jego zwolenników. Jedno i drugie przyswoiłam przed napisaniem artykułu.

Obszerne badania prowadzone przez niezależnych badaczy dowodzą, że brak jest dowodów na skuteczność i zasadność stosowania tej diety. Informacje na ten temat znajdzie Pan między innymi tutaj: Cusack, L., De Buck, E., Compernolle, V., & Vandekerckhove, P. (2013). Blood type diets lack supporting evidence: a systematic review–. The American journal of clinical nutrition, 98(1), 99-104. (https://academic.oup.com/ajcn/article/98/1/99/4578345)

Pozdrawiam uprzejmie.

Jacek
Jacek
3 lat temu

Pierdu, pierdu ale stosuje od 15 lat i wyleczylem sie z astmy, ktora pierdu, pierdu autorytety naukowe lecza sterydami. I tak samo czesto dziala „nienaukowa” madycyna chinska i zielarswo. W moim otoczeniu jest duzo osob korzstajacych z tej diety z bardzo dobrymi rezultatami. A pisac kazdy moze co mu sie zywnie podoba 🙂

Piotr Stanisławski
Piotr Stanisławski
Admin
Reply to  Jacek
3 lat temu

I skąd wiesz, że z astmy wyleczyłeś się dzięki diecie?

daniela
daniela
Reply to  Jacek
3 lat temu

Popiera ,dieta przynosi same pozytywy,ja bylam na tej diecie ,sprawdzilam ale po jakims czasie wrocilam do smieciowego zarcia,ale postanowilam,ze wroce do zywienia zgodnie z grupa krwi dlamnie '0′..

Marcel
Marcel
Reply to  Jacek
3 lat temu

Mam podobne obserwacje odnośnie diety grup krwi. Oczywiście nie wszystko idealnie pasuje (np. profile zdrowotne dla danej grupy), ale w mojej rodzinie sporo zgadza się z tym co opisuje D’Adamo. Stosowałem ponad rok „książkowo” dietę optymalną w wieku 20+ i z każdym m-c było gorzej (głównie problemy jelitowe i spadająca wydolność). Konsultowałem to z lekarzami DO i innymi opty, ale bez skutku. Usłyszałem, że jestem wyjątkiem… Warto dodać, że sport to była codzienność. W końcu zaczęły się jakieś dziwne duszności. Co ważne, mam grupę A, a ta zdecydowanie nie pasuje do zaleceń diety dr Kwaśniewskiego. Zmierzając do sedna tematu. Zacząłem… Czytaj więcej »

Robert
Robert
2 lat temu

Nie jestem naukowcem z wykształcenia, ale bardzo uważnie obserwuję swój organizm. Zacznę od początku. Gdy miałem 5-6 lat pamiętam (i potwierdza to moja mama), że moim ulubionym pożywieniem był chleb, sam suchy chleb, bez masła bez niczego (chleb był prawdziwy, razowy, ciemny jak dawniej). Najlepiej się nim najadałem i najlepiej się po nim czułem. Później, przez cały okres nauki szkolnej jadłem wszystko, ale po produktach mięsnych czy mlecznych, a nawet po czarnej herbacie czułem się jakiś taki zamulony, ociężały z wyraźnym spadkiem energii. Odkąd dowiedziałem się o diecie zgodnej z grupą krwi, stosuję ją już 10 lat, jestem pełen energii,… Czytaj więcej »

Antek
Antek
2 lat temu

Bardzo rzetelny materiał. Zarówno nauka jak i nasza ewolucja nie potwierdza tej pseudonaukowej teorii. Sam autor w swoim opisie popełnia mnóstwo błędów.

Kung fu Panda
Kung fu Panda
2 lat temu

A co z zawodowymi kulturystami? , 90% ma grupe krwi 0 , 10% grupę B , a kulturyści z grupą krwi A są tak popularni jak czarnoskórzy w kolarstwie , w tym biznesie – kulturystycznym – ważne jest trawienie bialka , i to w dużych ilościach, co grupie A przecież słabo wychodzi . Jak to wytłumaczyć ?

Magda
Magda
11 miesięcy temu

Grupa krwi 0. Wegetarianka. Styl życia 'koczowniczy”. Pozdrawiam nauke i jej akolitów.

Stan
Stan
4 miesięcy temu

Polecam więcej czasu poświęcić na grupy krwi i ich wpływ na zdrowie, chociażby tendencje konkretnych grup do konkretnych schorzeń… Wpływ grup krwi na zdrowie jest wystarczająco jasny. Grupa krwi 0 ma krew rzadszą, rzadziej występują zakrzepice, ma wyższy poziom kwasu żołądkowego w związku z czym zaleca się czerwone mięso i tłustsze pokarmy. I wiele innych spostrzeżeń. Osobiście jestem z grupy B i dzięki wykluczeniu kurczaka, pomidorów i masła orzechowego (przecież takie zdrowe pokarmy!) pożegnałem się z astmą i migrenami. Żaden lekarz nie potrafił mnie wyleczyć, jak moja własna dieta. Stosuję odżywianie zgodne z grupą krwi od 3 lat.

Nie ma więcej wpisów
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: