captcha image

A password will be e-mailed to you.
Temperatury w Polsce 4 lipca 2015 o godz. 16. Rys. Jarosław Lewandowski/meteomodel.pl

Temperatury w Polsce 4 lipca 2015 o godz. 16. Rys. Jarosław Lewandowski/meteomodel.pl

4 lipca o godzinie 16 padł rekord wysokości temperatury w Polsce w 2015 roku. W Słubicach było aż 36,3 st. C, a większa część kraju pławiła się w temperaturze powyżej 30 st. C (i to w cieniu!). Co wywołuje tę falę upałów?

Maksymalne tempertaury powietrza w stacjach synoptycznych IMGW od 1951 roku. Rys. Jarosław Lewandowski/meteomodel.pl

Maksymalne temperatury powietrza w stacjach synoptycznych IMGW od 1951 roku. Rys. Jarosław Lewandowski/meteomodel.pl

Meteorolodzy trąbią, że tropikalne upały utrzymają się co najmniej do środy i do tego czasu nie tylko mieszkańcy Słubic doświadczą temperatury około 36 st. C. W żarze pławią się teraz także inne kraje europejskie, w tym Niemcy, Hiszpania, Francja, Holandia i państwa skandynawskie. Wczoraj w Londynie było około 30 st. C.

Warto wiedzieć, że również w Słubicach (graniczących z Frankfurtem nad Odrą) padł rekord ciepła w Polsce ostatnich dziesięcioleci. Stało się to 30 lipca 1994 roku, kiedy to słupek rtęci podskoczył do niebotycznych 39,5 st. C (dane IMGW).

Co wywołało tę falę upałów?

Rekordowe temperatury wywoływane są przez układ wysokiego ciśnienia, który zasysa w nasze rejony gorące powietrze znad Sahary. Naukowcy uważają, że za „uwięzienie” upału w Europie odpowiedzialne jest zablokowanie się mas powietrza nazywanych prądem strumieniowym. W okresie letnim w ostatnich czasach takie blokady prądu strumieniowego zdarzają się coraz częściej, co najprawdopodobniej związane jest z globalnym ociepleniem klimatu. Swobodny przepływ prądu strumieniowego gwarantuje zmienność pogody w Europie i Ameryce Północnej. Tym razem, co dobrze widać na ilustracji poniżej, meandry prądu strumieniowego uczyniły ponad Polską i Europą Zachodnią „kieszonkę” dla mas powietrza znad Sahary:

Jak prąd strumieniowy (jet stream) blokuje masy nad Europą masy powietrza znad Sahary. Źródło: http://arctic-news.blogspot.com/

Jak prąd strumieniowy (jet stream) blokuje masy nad Europą masy powietrza znad Sahary. Źródło: http://arctic-news.blogspot.com/

Prąd strumieniowy to taka powietrzna rzeka wiejąca w wyższych warstwach troposfery (na wysokości 7-12 km) i opasająca półkulę północną mniej więcej w naszych szerokościach geograficznych czy dalej na północ. Jego źródłem jest ciepłe powietrze wędrujące z okolic równika ku górze i potem ku północy i wyższym szerokościom geograficznym. Na równiku powietrze to wirowało z taką samą prędkością, z jaką odbywa się ruch obrotowy Ziemi. Kiedy przewędrowało w nasze szerokości geograficzne, zachowało moment pędu, czyli krąży relatywnie szybciej niż Ziemia pod nim. Z tej podniebnej rzeki korzystają samoloty, chcąc oszczędzić paliwo i przyspieszyć przelot.

Jak wyjaśniał nam w audycji „Homo Science” prof. Szymon Malinowski z Zakładu Fizyki Atmosfery Wydziału Fizyki UW, meandry i kaprysy prądu strumieniowego w dużej mierze kształtują pogodę w Polsce. Kiedy zimą 2013/2014 roku my mieliśmy wyjątkowo wiosenne temperatury, a w USA szalała fala mrozów, było to zasługą właśnie prądu strumieniowego, który ułożył się nietypowo, zatrzymując nad Stanami Zjednoczonymi przez całe tygodnie lodowate masy powietrza znad Arktyki. Jednocześnie prąd strumieniowy zatrzymał dopływ tych samych zimnych mas do naszej części Europy. Tak więc my znaleźliśmy się po drugiej stronie tej samej niewidzialnej opaski.

Prąd strumieniowy nad Ameryką Północną zimą 2014 roku. Źródło: AccuWeather.com

Prąd strumieniowy nad Ameryką Północną zimą 2014 roku. Źródło: AccuWeather.com

 

Polecamy też na naszym blogu:

Czy Niagara zamarzła?

Dlaczego dostajemy gęsiej skórki?

 

Czego u nas szukaliście?

14
Dodaj komentarz

avatar
 
3 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
ArekPragmatusjanuszGośćPluszowyMis Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
grabarzchaosu
Gość
grabarzchaosu

Klima w samochodzie wybawieniem

Ika Ma Królika
Gość
Ika Ma Królika

niestety m.in. samochody i klima pogarszają tylko stan rzeczy. ale byłbym hipokrytą nie przyznając, że piszę to z klimatyzowanego biura.

Gość
Gość
Gość

Pół biedy auta. Przemysł mięsny ma większy wkład w globalne ocieplenie.

PluszowyMis
Gość
PluszowyMis

dupa jaś!!! ale pierdoły. kilka dni temu byliśmy najdalej od słońca a sa upały a jak jesteśmy najblizej słońca to jest zima. dlaczego ? bo ziemia kraży po elipsie wokuł słońca i kraży tez po własnej osi. a ta os się zmienia co kilkatysięcy lat o kilka stopni. to jest rzeczą naturalną. a upały są nie przez ocieplenie klimatu bo to bujda bogatych państw by ograniczyc słabo rozwiniętym krajom rozwój.!!! a jest cieplej bo kąt padania promieni słonecznych jest większy dlatego więcej promieni przedostaje się przez atmosferę. to tak jak z promem kosmicznym jak za osry kąt lub za mały… Czytaj więcej »

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka

Po ortografii patrząc to taki trolling miał być?

PluszowyMis
Gość
PluszowyMis

sam się troluj z górki trolu

janusz
Gość
janusz

ale pierdolety gadasz chłopie

janek
Gość
janek

jak słysze “globalne ocieplenie klimatu” to widze przed sobą Rockefellera i jego przyjaciół bawiących się ludzkością

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka

Może lepiej zobacz wyniki badań naukowych…

Wiktor
Gość
Wiktor

O jakie wyniki badań naukowych pytasz? Wykazane jest że od około 1975 roku średnia temperatura powierzchni Ziemi wzrosła około 0,8K. Wzrosło również stężenie CO2 w atmosferze. Nie wykazano które z tych zjawisk jest przyczyną a które skutkiem. Są politycy i działające na ich rzecz IPCC (międzyRZĄDOWY panel ds zmian klimatu) którzy twierdzą że *„większość obserwowanego wzrostu średniej temperatury globalnej od połowy XX wieku spowodowana jest najprawdopodobniej antropogenicznym wzrostem koncentracji gazów cieplarnianych”[1] * najprawdopodobniej(!) – czyżby? Podpierając się fałszerstwem danych dali argumenty aby pani Merkel z panem Baroso podczas niemieckiej prezydencji w EU wsparci przez pana Busha obłożyli spalanie WĘGLA KOPALNEGO(!)… Czytaj więcej »

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka
Mat N
Gość
Mat N

kolejny oszołom..z teoriami spiskowymi

Pragmatus
Gość
Pragmatus

Prostym ludziom łatwiej jest stwierdzić taki banał i w niego wierzyć niż analizować wyniki badań naukowych i łączyć fakty oraz wyciągać na podstawie tego racjonalne wnioski. Prostaczek woli lekkostrawne niewymagające wysiłku intelektualnego teorie. Dzięki właśnie prostaczkom doszło do np Holocaustu.

Arek
Gość
Arek

Ciekaw jestem co teraz odpowiedział by Pan Janek ,jak sam się nazwał .

Nie ma więcej wpisów