captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Ogórek gruntowy jest zwykle bardziej gorzki niż inne odmiany. Fot. OakleyOriginals

Ogórek gruntowy jest zwykle bardziej gorzki niż inne odmiany. Fot. OakleyOriginals

Niektóre ogórki mają paskudny gorzki smak, który długo pozostaje w ustach. Ta gorycz pochodzi od związków zwanych kukurbitacynami – grupy steroidów wytwarzanych przez wiele roślin (choć nie tylko rośliny) w celu obrony przed zjadającymi je zwierzętami. Kukurbitacyny są dla części zwierząt trujące, a niektóre z tych substancji smakują dla człowieka gorzko.

Ale dlaczego tylko niektóre ogórki są gorzkie? Ma to związek z warunkami, w których rosły. Im trudniej było roślinie, tym silniej zabezpiecza się wytwarzając gorzkie kukurbitacyny. Zwykle bardziej gorzkie będą ogórki rosnące w czasie suszy czy w zimnym okresie. Odmiany hodowlane są z reguły niemal pozbawione gorzkiego smaku – praktycznie nie zdarza się, by kupowane w sklepach ogórki-węże były gorzkie. Często natomiast gorzkie są ogórki gruntowe, te które wykorzystujemy do kiszenia. To odmiana bliższa dzikim i mająca więcej kukurbitacyn.

Gorzka substancja gromadzi się głównie w liściach, łodygach i korzeniach rośliny. Dlatego właśnie ogórek jest zwykle bardziej gorzki od ciemniejszej strony – to tym końcem wyrasta z łodygi. Przeciwny koniec, ten „od kwiatu” zwykle ma mało gorzkich steroidów. Kukurbitacyny gromadzą się też głównie na powierzchni owocu (tak, tak – ogórek to owoc), w ciemnej warstwie skórki.

Dlatego jeśli nie chcemy, by nasz piękny, wymarzony ogórek był gorzki trzeba obierać go zawsze od jasnej strony. Dzięki temu nie rozprowadzimy gorzkiego smaku po całym owocu. Można też po każdym przeciągnięciu nożem czy obieraczką spłukać narzędzie pod strumieniem wody i odciąć 1-2 centymetry od ciemniejszej strony.

źródło

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów