captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
Pierwszy polski satelita naukowy Lem wystartował 21 listopada 2013. Fot. Profil Polskie satelity Lem i Heweliusz

Pierwszy polski satelita naukowy Lem wystartował 21 listopada 2013. Fot. Profil Polskie satelity Lem i Heweliusz

AKTUALIZACJA 25 LIPCA 2014

Dziś Sejm uchwalił utworzenie Polskiej Agencji Kosmicznej (skrót POLSA od: Polish Space Agency). Dzięki niej firmom będzie łatwiej zdobywać fundusze na swoje projekty ze środków Europejskiej Agencji Kosmicznej, do której Polska należy od 2012 roku. 

AKTUALIZACJA 5 GRUDNIA 2013

Dzisiaj złożony został w Sejmie projekt utworzenia Polskiej Agencji Kosmicznej, która będzie koordynować wszelkie polskie działania mające na celu zbudowanie przemysłu kosmicznego. A o tym, po co go budować, przeczytacie poniżej.

—-

Zbudowanie satelitów Lem i Heweliusz kosztowało nasz budżet ponad 14 mln zł i było największym grantem w historii polskich badań kosmicznych. Pewnie zastanawiacie się, dlaczego na polskie satelity wydaje się takie pieniądze – przecież Polska nie ma szans stać się potęgą kosmiczną, nie podbijemy Marsa ani Księżyca. Więc po co to wszystko? – pytaliście nas na naszym profilu na Facebooku.

To wszystko po to, by wyspecjalizować się w bardzo opłacalnym badaniu kosmosu, co ma ułatwić Polsce zarabianie na przemyśle kosmicznym. W jaki sposób? Choćby poprzez odzyskanie pieniędzy, które Polska wpłaca do budżetu UE i które również przed naszym przystąpieniem do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) szły na finansowanie europejskich technologii kosmicznych. Do ESA przystąpiliśmy w 2012 roku i od tego czasu jesteśmy zobowiązani dodatkowo wpłacać do kasy agencji około 30 mln euro rocznie. Z obliczeń ESA wynika, że każde 1 euro zainwestowane w tę agencję zwraca się przemysłowi danego kraju w postaci 0,84 – 5,5 euro. Tak więc w 2013 roku co najmniej 25 mln euro wróci do polskich wykonawców w postaci kontraktów. A może być tego znacznie więcej.

Budżet ESA

Budżet ESA

W tej chwili – aż do 2017 roku – Polska traktowana jest w ESA na preferencyjnych warunkach. Mamy więc czas na to, by uporządkować swoje działania w ramach przemysłu kosmicznego i zająć w nim nisze – mówili uczestnicy konferencji “Polska w kosmosie wczoraj, dziś i jutro”, która odbyła się 22 listopada w Muzeum Techniki w PKiN.
Póki co, Polska przechodzi pierwsze testy w agencji pomyślnie. Nasze firmy złożyły do ESA swoje pierwsze 73 projekty na łączną kwotę ponad 17 mln euro, a zaakceptowanych zostało aż 35 wniosków opiewających na kwotę ponad 6 mln euro. To bardzo dobry wynik – oznacza, że przyjęty został co drugi wniosek. Dzieje się to w ramach programu  obejmującego 45 proc. składki wpłacanej przez nasz kraj i gwarantującego kontrakty w ramach tej kwoty wyłącznie polskim firmom.

Wykorzystując unijne pieniądze i rozwijając własny przemysł kosmiczny, jednocześnie przyciągamy do siebie obcy kapitał, który chętnie inwestuje w przemysł kosmiczny (bo ma on jedną z najwyższych stóp zwrotu spośród wszystkich sektorów gospodarki).

Tak więc mamy właśnie TEN moment, kiedy kształci się pierwsza duża grupa naszych inżynierów zdolnych budować satelity czy instrumenty satelitarne. Dlatego nagle ruszyło tak wiele polskich inicjatyw z tym związanych. I dlatego właśnie trzeba ze wszystkich sił wspierać polskie inicjatywy kosmiczne – żebyśmy zdołali wreszcie wyrwać się z technologicznego zaścianka, w jakim tkwimy.

Jedną z takich inicjatyw jest budowa drugiego już satelity studenckiego – PW-Sat2 – o szczegółach jego konstrukcji i o tym, dlaczego pierwszy studencki satelita PW-Sat nie zrealizował swojej misji, piszemy tutaj.

Aleksandra Stanisławska

 

Dlaczego Polska powinna inwestować w przemysł kosmiczny?
5 (100%) 8 głosów

7
Dodaj komentarz

avatar
 
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Crazy NaukaSavESA przeprowadziła testy na polskich silnikach kosmicznych (plazmowe)hehkamilsien Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
MrHybryda
Gość
MrHybryda

Polacy nie przywykli do czegoś tak abstrakcyjnego jak inwestowanie w naukę i nowe technologie. W zasadzie od zakończenia II Wojny Światowej władza mocno dbała, aby przypadkiem nie rozbudzić w nas jakiś większych ambicji. Opór i krytyka tak wychowanych ludzi przed wydawaniem pieniędzy na naukę jest zrozumiała, choć nie uzasadniona.

kamilsien
Gość
kamilsien

Gdzie można znaleźć listę firm której wnioski zostały zaakceptowane?

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka

Niestety, nie udało nam się znaleźć nic więcej ponad to: http://www.mg.gov.pl/node/19343

heh
Gość
heh

ble ble ble, pomarzyć można ale w Polsce ludzie potrzebują pracy a nie cudów na patyku, obcego kapitału mamy pod dostatkiem bo należą do niego wszystkie sklepy i kasa jest wyprowadzana za granicę, a nowi naukowcy zdobędą tu doświadczenie i pojadą na zachód bo chyba nikt nie jest masochistą za 1000zł na umowę śmieciową i to by było na tyle odnośnie podboju kosmosu, zyska na tym garstka studentów

trackback
ESA przeprowadziła testy na polskich silnikach kosmicznych (plazmowe)

[…] Dlaczego Polska powinna inwestować w technologie kosmiczne? […]

Sav
Gość
Sav

Kolejna bajka o tym jak za 1 euro dostaniemy 5. Europropaganda która spodobała by się Goebelsowi

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka

Ale masz jakieś konkretne kontrargumenty, czy tylko postanowiłeś się popisać i kogoś obrazić?

Nie ma więcej wpisów