captcha image

A password will be e-mailed to you.
Ashton Kutcher, właściciel imponującej grdyki

Ashton Kutcher, właściciel imponującej grdyki

Dlaczego to mężczyźni, a nie kobiety mają jabłko Adama, czyli grdykę?

Tak naprawdę to obie płcie mają tę wypukłość na szyi, ale u dorosłych mężczyzn jest ona dużo bardziej widoczna niż u kobiet. U panów dwa odcinki chrząstki w grdyce zrastają się pod kątem ostrym, zaś u pań – rozwartym (około 120 stopni).

Grdyka, czyli jabłko Adama, to widoczne na szyi wybrzuszenie chrząstki tarczowatej (chrząstki krtani), które ochrania przed uszkodzeniem przednią część krtani, a zwłaszcza znajdujące się bezpośrednio pod grdyką fałdy głosowe.

Ma jeszcze inną funkcję, związaną z obniżaniem się głosu. W okresie dorastania chrząstki tarczowate rosną się w takim samym tempie co krtań, wskutek czego grdyka rozrasta się głównie u mężczyzn, którzy z reguły mają niższe głosy niż kobiety. Również u panów wytwarza się większe pudło rezonansowe, które wzmacnia dźwięk wytwarzany w aparacie mowy – ono także wpływa na rozmiary grdyki.

Przeczytajcie też u nas na blogu: Dlaczego kabel od słuchawek jest zawsze splątany?

Wydatne jabłko Adama uznawane jest za jedną z drugorzędowych cech płciowych. Pojawia się – niekiedy gwałtownie – u chłopców w okresie pokwitania, a dzieje się to wraz ze wzrostem stężenia testosteronu, męskiego hormonu płciowego.

W rzadkich przypadkach zdarza się, że grdyka rozrasta się zbytnio i jej właściciel decyduje się ją zmniejszyć chirurgicznie. Wydatne wybrzuszenie na szyi miewa też tę przykrą właściwość, że zdarza mu się drgać w niekontrolowany sposób, kiedy jego właściciel jest nerwowy lub np. kłamie.

Nazwa „jabłko Adama” pochodzi z Biblii, według której Adamowi po zjedzeniu zakazanego owocu jego kawałek miał utknąć w gardle.

Polecamy też na naszym blogu:

Dlaczego czasem unikamy deptania po przerwach w chodniku?

Paracetamol może jednak szkodzić w ciąży

 

 

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów