captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

komary

Złowróżbne brzęczenie, ukłucie i swędzący bąbel. Wy też to przerabiacie każdego wieczoru? Dlaczego ugryzienia komarów swędzą?

Kąsają nas samice komarów, bo samce żywią się… nektarem kwiatów. Komarzyce wabi do nas zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz kwas mlekowy i inne składniki potu. Posługują się też termodetekcją, lokalizując ofiarę po temperaturze.

Po wkłuciu się w skórę komar wstrzykuje kropelkę śliny, która ma m.in. zapobiec krzepnięciu krwi podczas posiłku. Ślina ta zawiera kilkadziesiąt białek, których część zidentyfikowano jako alergeny. To właśnie one wywołują u nas uwolnienie histaminy i reakcję alergiczną skutkującą pojawieniem się bąbla, zaczerwienieniem i uuuuciążliwym swędzeniem.

Za te objawy odpowiadają obecne w naszej krwi przeciwciała AMA (anti-mosquito antibodies) z klasy IgE. Gdy po upływie doby pojawia się na skórze mała swędząca grudka, jest to przejaw opóźnionej alergii, za którą odpowiadają dodatkowo przeciwciała klasy IgG.

Aby złagodzić reakcje po ugryzieniu komarów, można zażyć leki przeciwhistaminowe (z grupy przeciwalergicznych).

Lepiej jednak do ugryzień nie dopuścić. Substancją, która jest najskuteczniejsza w odstraszaniu komarów (poza środkami owadobójczymi), jest DEET (N,N-dietyl-3-metylobenzamid), składnik działających miejscowo płynów przeciwkomarowych (nie mylić z dawnym środkiem owadobójczym DDT). Dla dorosłych zaleca się środki o co najmniej 20-proc. stężeniu DEET, dla dzieci – nie wyższym niż 10 proc. Istnieją preparaty zawierające niemal 100 proc. DEET (zdjęcie poniżej), ale to już hardcore – substancja jest śmierdząca, oleista i rozpuszcza tworzywa sztuczne (wiemy to z własnego doświadczenia!).

Powyższe informacje pochodzą z następującej pracy: http://www.palynology.allergy.pl/2006/2006-8.pdf

Zawartość: DEET 97 proc.

Zawartość: DEET 97 proc.

Czego u nas szukaliście?

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
10 lat temu

Obrazek wprowadza w błąd. Tylko komarzyce gryzą.

natalka90
natalka90
10 lat temu

ale chyba ktos nie zrozumial tego obrazka .. chodzi o to ze jak ten mary komar sobie lata to wszyscy klaszcza bo chca go zabic , tak? a przeciez to ze komaryca kryzie to kazdy wie nie mniej jednak jak odroznisz komara od komarzycy gdy lata ich 50 na raz ? no co , komarzyce w sukienkach lataja ??

natalka90
natalka90
10 lat temu

ale chyba ktos nie zrozumial tego obrazka .. chodzi o to ze jak ten mały komar sobie lata to wszyscy klaszcza bo chca go zabic , tak? a przeciez to ze komarzyca gryzie to kazdy wie nie mniej jednak jak odroznisz komara od komarzycy gdy lata ich 50 na raz ? no co , komarzyce w sukienkach lataja ??

erni
erni
10 lat temu

Komary-samce są stosunkowo dużo większe i nie zbliżają się za bardzo do ludzi, co może posłużyć jako drugi sposób w ich odróżnianiu. p.s. a czy obrazek przekazuje w jakikolwiek sposób, że te komary mają zamiar kogoś ukąsić? nie, więc równie dobrze mogą być to samce, które lecą po nektar z kwiatów czyż nie?? no pewnie, że tak… więc obrazek wprowadza w błąd tych, którzy są w błedzie, pozdrawienia dla “Anonim”…

Malwina Grzegorczyk
Malwina Grzegorczyk
Reply to  erni
7 lat temu

Bzdura, samiec komara wcale nie jest większy. Mówisz o komarnicy warzywnej, która z komarem nie ma za wiele wspólnego.

Łukasz Wróbel
Łukasz Wróbel
Reply to  Malwina Grzegorczyk
6 lat temu

O koziółce warzywnej

NieLubięTępaków
NieLubięTępaków
9 lat temu

Laska, jesteś normalna? DEET? Weź może najpierw poczytaj, a później pisz głupoty.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  NieLubięTępaków
9 lat temu

Ja też nie lubię tępaków. Masz coś do powiedzenia, czy tylko się popisujesz?

Aga
Aga
Reply to  Crazy Nauka
4 lat temu

DEET, czyli N,N-dietylo-meta-toluamid (N,N-diethyl-m-toluamide, inaczejN,N-diethyl-3-methylbenzamide), to etoksylowany alkohol benzylowy, który znajduje zastosowanie jako repelent oraz surowiec do wytwarzania preparatów biobójczych w przemyśle chemicznym, chemiczno-technicznym i farmaceutycznym. Klasyfikowany jest jako produkt szkodliwy (kategoria 4 – toksyczność ostra) i drażniący (na oczy i skórę). Jego skuteczność szacuje się na około 75 %, natomiast bezpieczeństwo na blisko 50 % Wykazuje również działanie neurotoksyczne – po równo dla odstraszanych i odstraszających. Tak że lepiej z daleka od takich specjałów.

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu

Niestety art. wart zaktualizowania. Ostatnie badania pokazały jak straszną trucizną jest DEET i wkrótce odejdzie w niesławie jak DDT. Używano go bo nie było alternatywy – teraz są nowe preparaty jak np. jedyny zalecany przez WHO dla dzieci i kobiet w ciąży: MOSKITO GUARD. Dyrektywy UE sugerują na razie (przez zakazem handlu) aby nie używać preparatów z DEET w stężeniu większym niż 30%. Preparaty Z DEET są dozwolone do stosowania w większych stężeniach od 18 roku życia, raz na dobę i nie na twarz. Niestety tak pisząc o DEET robicie krzywdę nieświadomym skutków działania DEET. Więcej o Moskito Guard piszemy… Czytaj więcej »

synen
synen
3 lat temu

ciekawe jak się tego swędzenia pozbyć, na mnie żaden inne środki nie działają, a niektóre nawet uczulają. No mordęga z tym jest.

Ula
Ula
3 lat temu

A ja nie czuje ukąszenia komarów. Czy to jest dziwne? Czy to jakaś choroba?

Nie ma więcej wpisów
13
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d