captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

komary

Złowróżbne brzęczenie, ukłucie i swędzący bąbel. Wy też to przerabiacie każdego wieczoru? Dlaczego ugryzienia komarów swędzą?

Kąsają nas samice komarów, bo samce żywią się… nektarem kwiatów. Komarzyce wabi do nas zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz kwas mlekowy i inne składniki potu. Posługują się też termodetekcją, lokalizując ofiarę po temperaturze.

Po wkłuciu się w skórę komar wstrzykuje kropelkę śliny, która ma m.in. zapobiec krzepnięciu krwi podczas posiłku. Ślina ta zawiera kilkadziesiąt białek, których część zidentyfikowano jako alergeny. To właśnie one wywołują u nas uwolnienie histaminy i reakcję alergiczną skutkującą pojawieniem się bąbla, zaczerwienieniem i uuuuciążliwym swędzeniem.

Za te objawy odpowiadają obecne w naszej krwi przeciwciała AMA (anti-mosquito antibodies) z klasy IgE. Gdy po upływie doby pojawia się na skórze mała swędząca grudka, jest to przejaw opóźnionej alergii, za którą odpowiadają dodatkowo przeciwciała klasy IgG.

Aby złagodzić reakcje po ugryzieniu komarów, można zażyć leki przeciwhistaminowe (z grupy przeciwalergicznych).

Lepiej jednak do ugryzień nie dopuścić. Substancją, która jest najskuteczniejsza w odstraszaniu komarów (poza środkami owadobójczymi), jest DEET (N,N-dietyl-3-metylobenzamid), składnik działających miejscowo płynów przeciwkomarowych (nie mylić z dawnym środkiem owadobójczym DDT). Dla dorosłych zaleca się środki o co najmniej 20-proc. stężeniu DEET, dla dzieci – nie wyższym niż 10 proc. Istnieją preparaty zawierające niemal 100 proc. DEET (zdjęcie poniżej), ale to już hardcore – substancja jest śmierdząca, oleista i rozpuszcza tworzywa sztuczne (wiemy to z własnego doświadczenia!).

Powyższe informacje pochodzą z następującej pracy: http://www.palynology.allergy.pl/2006/2006-8.pdf

Zawartość: DEET 97 proc.

Zawartość: DEET 97 proc.

Czego u nas szukaliście?

11
Dodaj komentarz

avatar
 
7 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
KrzysztofAgaŁukasz WróbelMalwina GrzegorczykCrazy Nauka Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anonimowo
Gość
Anonimowo

Obrazek wprowadza w błąd. Tylko komarzyce gryzą.

natalka90
Gość
natalka90

ale chyba ktos nie zrozumial tego obrazka .. chodzi o to ze jak ten mary komar sobie lata to wszyscy klaszcza bo chca go zabic , tak? a przeciez to ze komaryca kryzie to kazdy wie nie mniej jednak jak odroznisz komara od komarzycy gdy lata ich 50 na raz ? no co , komarzyce w sukienkach lataja ??

natalka90
Gość
natalka90

ale chyba ktos nie zrozumial tego obrazka .. chodzi o to ze jak ten mały komar sobie lata to wszyscy klaszcza bo chca go zabic , tak? a przeciez to ze komarzyca gryzie to kazdy wie nie mniej jednak jak odroznisz komara od komarzycy gdy lata ich 50 na raz ? no co , komarzyce w sukienkach lataja ??

erni
Gość
erni

Komary-samce są stosunkowo dużo większe i nie zbliżają się za bardzo do ludzi, co może posłużyć jako drugi sposób w ich odróżnianiu. p.s. a czy obrazek przekazuje w jakikolwiek sposób, że te komary mają zamiar kogoś ukąsić? nie, więc równie dobrze mogą być to samce, które lecą po nektar z kwiatów czyż nie?? no pewnie, że tak… więc obrazek wprowadza w błąd tych, którzy są w błedzie, pozdrawienia dla “Anonim”…

Malwina Grzegorczyk
Gość
Malwina Grzegorczyk

Bzdura, samiec komara wcale nie jest większy. Mówisz o komarnicy warzywnej, która z komarem nie ma za wiele wspólnego.

Łukasz Wróbel
Gość
Łukasz Wróbel

O koziółce warzywnej

NieLubięTępaków
Gość
NieLubięTępaków

Laska, jesteś normalna? DEET? Weź może najpierw poczytaj, a później pisz głupoty.

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka

Ja też nie lubię tępaków. Masz coś do powiedzenia, czy tylko się popisujesz?

Aga
Gość
Aga

DEET, czyli N,N-dietylo-meta-toluamid (N,N-diethyl-m-toluamide, inaczejN,N-diethyl-3-methylbenzamide), to etoksylowany alkohol benzylowy, który znajduje zastosowanie jako repelent oraz surowiec do wytwarzania preparatów biobójczych w przemyśle chemicznym, chemiczno-technicznym i farmaceutycznym. Klasyfikowany jest jako produkt szkodliwy (kategoria 4 – toksyczność ostra) i drażniący (na oczy i skórę). Jego skuteczność szacuje się na około 75 %, natomiast bezpieczeństwo na blisko 50 % Wykazuje również działanie neurotoksyczne – po równo dla odstraszanych i odstraszających. Tak że lepiej z daleka od takich specjałów.

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Niestety art. wart zaktualizowania. Ostatnie badania pokazały jak straszną trucizną jest DEET i wkrótce odejdzie w niesławie jak DDT. Używano go bo nie było alternatywy – teraz są nowe preparaty jak np. jedyny zalecany przez WHO dla dzieci i kobiet w ciąży: MOSKITO GUARD. Dyrektywy UE sugerują na razie (przez zakazem handlu) aby nie używać preparatów z DEET w stężeniu większym niż 30%. Preparaty Z DEET są dozwolone do stosowania w większych stężeniach od 18 roku życia, raz na dobę i nie na twarz. Niestety tak pisząc o DEET robicie krzywdę nieświadomym skutków działania DEET. Więcej o Moskito Guard piszemy… Czytaj więcej »

Nie ma więcej wpisów