captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
Dlaczego zakładamy nogę na nogę?

Dlaczego zakładamy nogę na nogę?

Dlaczego zakładamy nogę na nogę?

Robimy to wszyscy, z wyjątkiem małych dzieci. Dlaczego to takie wygodne? 

To niby proste. Podnosząc jedną stopę, odciążamy ją, redukując ciśnienie żylne w całej nodze. Przynosimy też nieznaczną ulgę stale narażonemu na naciski stawowi biodrowemu. Jego rozciągnięcie zmienia ponadto ustawienie dolnego odcinka kręgosłupa, co bywa dla niektórych ludzi wygodne. Tyle o tym lekarze.

Dla specjalistów w dziedzinie komunikacji niewerbalnej skrzyżowanie nóg jest wyrazem skromnej postawy. Rzeczywiście, wydaje się to być wygodnym stanem pośrednim pomiędzy siedzeniem „po męsku” a pozycją z pensjonarsko złączonymi kolanami.

Skrzyżowane nogi to również wyraz “zamkniętej” postawy ciała, chroniącej w tym akurat przypadku genitalia (jako najbardziej podatne na uraz, obok brzucha i gardła). Zamknięcia dopełniają skrzyżowane dłonie lub ramiona i opuszczony podbródek.

Gdyby wierzyć niektórym teoriom w dziedzinie języka ciała, zakładanie nogi na nogę może znaczyć znacznie więcej. Na przykład, jeśli kończyna znajdująca się na górze to ta bardziej oddalona od rozmówcy, jest to sygnał „interesuję się tobą”. Jeśli na odwrót – to znaczy, że staramy się mieć z tą osobą jak najmniej wspólnego. Tylko kto na to zwraca uwagę?..

Uwaga! Częste i długotrwałe zakładanie nogi na nogę u osób z zaburzeniami krążenia żylnego jest niewskazane. Pogarsza to ukrwienie tkanek kończyn dolnych i może przyczynić się do rozwoju żylaków.

 

Dlaczego zakładamy nogę na nogę?
3.9 (77.78%) 9 głosów

Czego u nas szukaliście?

 • strażnik bentosu

  Jak to bywa z komunikatami niewerbalnymi – uwaga zwraca się sama, nie zaprzątając świadomości.

  bardzo fajna notka 🙂

 • Stefan

  Autor artykułu myli się.Nie wszyscy mogą wykonać tak prostą czynność.Dzieci,które urodziły się z tzw.konfliktem udowo-panewkowym nigdy tego nie zrobią.Co więcej,gdy będą w wieku lat ok.30 czeka ich operacja wszczepienia andoprotezy…a często dwóch
  protez endo….Tak wiec rodzice,opiekunowie,zwracajcie proszę uwagę czy dzieci:siadają po ”turecku”,zakładają “nogę na nogę”. Jeśli nie robią tego to pędźcie z nimi szybko do dobrego rehabilitanta…..Inaczej będzie źle.Wiem to po niestety sobie.Pozdrawiam.

  • Racja – założyliśmy, że chodzi o wszystkich zdrowych ludzi. Dziękujemy za tę uwagę.

 • gość

  Co blog to inna opinia o znaczeniu takiej postawy. Tu się piszę ża ma sygnalizować otwartość. Gdzie indziej że symbolizuje nonszalancki luz a nawet arogancję i dążenie po trupach do celu.

 • Rafał Szczepański

  Wszyscy? Ja tak nie robię nawet bym nie dał rady tak nogi zaplątać… i wątpię by była to naturalna z pozycji człowieka.

Nie ma więcej wpisów