captcha image

A password will be e-mailed to you.
Dlaczego zakładamy nogę na nogę?

Dlaczego zakładamy nogę na nogę?

Dlaczego zakładamy nogę na nogę?

Robimy to wszyscy, z wyjątkiem małych dzieci. Dlaczego to takie wygodne? 

To niby proste. Podnosząc jedną stopę, odciążamy ją, redukując ciśnienie żylne w całej nodze. Przynosimy też nieznaczną ulgę stale narażonemu na naciski stawowi biodrowemu. Jego rozciągnięcie zmienia ponadto ustawienie dolnego odcinka kręgosłupa, co bywa dla niektórych ludzi wygodne. Tyle o tym lekarze.

Dla specjalistów w dziedzinie komunikacji niewerbalnej skrzyżowanie nóg jest wyrazem skromnej postawy. Rzeczywiście, wydaje się to być wygodnym stanem pośrednim pomiędzy siedzeniem „po męsku” a pozycją z pensjonarsko złączonymi kolanami.

Skrzyżowane nogi to również wyraz “zamkniętej” postawy ciała, chroniącej w tym akurat przypadku genitalia (jako najbardziej podatne na uraz, obok brzucha i gardła). Zamknięcia dopełniają skrzyżowane dłonie lub ramiona i opuszczony podbródek.

Gdyby wierzyć niektórym teoriom w dziedzinie języka ciała, zakładanie nogi na nogę może znaczyć znacznie więcej. Na przykład, jeśli kończyna znajdująca się na górze to ta bardziej oddalona od rozmówcy, jest to sygnał „interesuję się tobą”. Jeśli na odwrót – to znaczy, że staramy się mieć z tą osobą jak najmniej wspólnego. Tylko kto na to zwraca uwagę?..

Uwaga! Częste i długotrwałe zakładanie nogi na nogę u osób z zaburzeniami krążenia żylnego jest niewskazane. Pogarsza to ukrwienie tkanek kończyn dolnych i może przyczynić się do rozwoju żylaków.

 

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów