captcha image

A password will be e-mailed to you.
Fot. Louish Pixel/Flickr

Przy komputerze dwoję się i troję… przez osiem godzin dziennie. Fot. Louish Pixel/Flickr

Pięciominutowy spacer raz na godzinę powinien zapobiec negatywnym skutkom długiego siedzenia – tym, które są związane z krążeniem.

Osiem (albo i więcej) godzin przy komputerze z niewielką przerwą na przedpołudniową kawę i potem na obiad – znacie to? Mniej więcej tak wygląda i mój dzień pracy.

A co się dzieje z organizmem, kiedy działamy w tym trybie? Nic dobrego. Kiedy nogi są unieruchomione przez długi czas, nie pracuje tzw. pompa mięśniowa, która pomaga tłoczyć krew z nóg w kierunku serca. To sprawia, że krew zalega w żyłach, napiera na ich ścianki, przyczyniając się do ich rozszerzenia. Efekt? Obrzęki nóg czy żylaki.

Kiedy długo siedzimy, zaczyna źle funkcjonować śródbłonek, czyli wyściółka naczyń krwionośnych, która transportuje i wydziela różne substancje, w tym trombomodulinę, która hamuje krzepnięcie krwi (zapobiegając powstawaniu zakrzepów) czy monotlenek azotu regulujący napięcie ścian naczyń krwionośnych. Zaburzenia wydzielania tego ostatniego prowadzią do nadciśnienia tętniczego. Inne nieprzyjemne skutki siedzenia przy biurku to m.in. podwyższony poziom cholesterolu, nadwaga, cukrzyca, bóle kręgosłupa czy podrażnienie oczu.

Problemom, które wynikają z nieprawidłowej pracy układu krążenia, można zapobiec w dość prosty sposób: wystarczy raz na godzinę pospacerować przez 5 minut. Ta prosta rada to wniosek z badań przeprowadzonych przez naukowców z Indiana University w USA. Zaobserwowali oni, że u osób siedzących ciurkiem przez trzy godziny zdolność rozszerzania się naczyń spada o 50 proc. względem stanu wyjściowego, co pociąga za sobą osłabiony przepływ krwi. W drugiej grupie badanych, którzy trzygodzinne siedzenie przerywali pięciominutowymi spacerami, wskazania dotyczące rozszerzania się naczyń i przepływu krwi nie zmieniły się względem pomiarów wykonanych, zanim usiedli.

Teraz czekam na badania przeprowadzone przez psychologów, którzy doradzą, jak raz na godzinę oderwać się od roboty – zwłaszcza jeśli jest pilna i wciągająca. Naprawdę, przydałaby mi się taka rada.

Źródło

 

Polecamy też:

Polacy o własnym zdrowiu – te wyniki Was zaskoczą

17-letnia Polka opracowała sposób na raka trzustki

 

 

Nie ma więcej wpisów