captcha image

A password will be e-mailed to you.

Po jednej stronie drogi są rekonstrukcje dinozaurów, po drugiej – autentyczne tropy tych gadów sprzed 150 mln lat. I to przede wszystkim te ostatnie przyciągnęły nas do JuraParku Bałtów w Górach Świętokrzyskich.

Wszystko zaczęło się od Czarciej Stopki. Wokół widocznego na bałtowskiej skale zarysu pazurzastej łapy urosła legenda o diable, który pozostawił tam swój ślad, próbując przeskoczyć przez płynącą poniżej rzekę Kamienną. Sprawą zajął się dr Gerard Gierliński, geolog z Państwowego Instytutu Geologicznego. Zobaczył Czarcią Stopkę i zachwycił się nią, bo okazała się pięknie zachowanym tropem allozaura, sześciometrowego drapieżnika sprzed 150 mln lat. I tak w głowie naukowca zrodził się pomysł wybudowania w Bałtowie parku dinozaurów. Od tego czasu powstały w Polsce jeszcze dwa JuraParki oraz ich amerykańska filia Paleosafari Moab Giants na pustyni w stanie Utah.

Żydowski Jar

Tropy drapieżnego dinozaura podążającego śladem roślinożernych dryomorfonów. Żydowski Jar w Bałtowie. Fot. Crazy Nauka

Tropy drapieżnego dinozaura podążającego śladem roślinożernych dryomorfonów. Żydowski Jar w Bałtowie. Fot. Crazy Nauka

Ale Czarcia Stopka to niejedyny autentyczny trop dinozaura w Bałtowie. Jest jeszcze całe ich skupisko w Żydowskim Jarze położonym kilkaset metrów dalej, naprzeciwko wejścia do JuraParku. Nasze auto zostawiliśmy już na parkingu JuraParku – jar leży dosłownie po drugiej stronie szosy.

Ślady te pochodzą z tego samego okresu co Czarcia Stopka, czyli sprzed 150 mln lat. Jak tak się człowiek chwilę zastanowi, to jest to naprawdę niesamowite, jak długo mogą przetrwać ślady łap odciśnięte w grząskim ongiś gruncie. W dodatku można z nich wyczytać dramatyczną historię, jaka się tutaj wydarzyła przed milionami lat.

To, co widzimy i czego możemy dotknąć (!), to ślady polowania. Odciski łap dwumetrowych dryomorfonów przeplatają się z tropami podążającego ich tropem drapieżnego dinozaura z rodzaju Therangospodus. Czy dryomorfy skończyły jako obiad drapieżnika? Tego nigdy się nie dowiemy.

Pościg po lagunie

Florida Keys. Fot. NASA

Florida Keys – podobnie wyglądały 150 mln lat temu okolice Bałtowa. Fot. NASA

Co ciekawe, pościg dinozaurzego drapieżnika za dryomorfami odbył się nie na lądzie, tylko w wodzie – na płyciźnie przybrzeżnej laguny. Tylko skąd laguna w Górach Świętokrzyskich?

Otóż 150 mln lat temu większość powierzchni Polski pokrywało tropikalne morze, ponad powierzchnię którego wystawały niektóre obszary Gór Świętokrzyskich i Sudetów. Okolice Bałtowa były wówczas wyspą, która wchodziła w skład archipelagu podobnego do dzisiejszych wysp Florida Keys łańcuszkiem ciągnących się od półwyspu Floryda w głąb Zatoki Meksykańskiej. Tę piękną hipotezę wysunął w latach 70. XX wieku wybitny geolog prof. Jerzy Liszkowski, dlatego obszar ten niekiedy jest nazywany Wyspą Liszkowskiego.

Dzisiaj wiele dowodów potwierdza tę teorię. W białym morskim osadzie wapiennym, który stanowił podłoże archipelagu, dinozaury pozostawiły liczne odciski swoich łap, czego dowodem jest również bałtowska Czarcia Stopka.

Polscy specjaliści od dinozaurów

Ścieżka dinozaurów w JuraParku Bałtów. Fot. Crazy Nauka

Ścieżka dinozaurów w JuraParku Bałtów. Fot. Crazy Nauka

Już dla samych tych tropów warto odwiedzić Bałtów. A przecież i sam JuraPark wart jest uwagi, a zwłaszcza wypasiona ścieżka dinozaurów, która przemierza kolejne epoki geologiczne. Że niby modele dinozaurów stoją już w niemal każdym polskim wesołym miasteczku? Być może, ale nie takie jak w Bałtowie. Tutaj każdy z nich ma być zgodny z najnowszą wiedzą naukową – artyści korzystają więc z dokumentacji naukowej, w tym ze szkiców szkieletu, opisów poruszania się zwierzęcia, odcisków jego tropów, oraz konsultują się z naukowcami.

W wytwarzaniu prehistorycznych gadów wyspecjalizowała się firma Dino Product z Ostrowca Świętokrzyskiego, która jest autorem większości modeli dinozaurów we wszystkich polskich JuraParkach. Świętokrzyskie dinozaury pojechały też do parku Paleosafari Moab Giants w USA i Meze Park we Francji.

Dinozaury w JuraParku Bałtów. Fot. Crazy Nauka

Dinozaury w JuraParku Bałtów. Fot. Crazy Nauka

Mimo że ścieżkę dinozaurów – zgodnie z deklaracją na stronie JuraParku – można przejść w 1,5 godziny, my na obejrzenie dinozaurzych atrakcji w Bałtowie zarezerwowaliśmy sobie cały dzień – chociażby po to, żeby nie biec przez park z wywieszonym językiem. Moim zdaniem naprawdę warto poczytać to, co napisano na tabliczkach przy modelach zwierząt. Wyraźnie zaznaczono tam odkrycia dokonane przez Polaków, wskazano też te dinozaury, które żyły na terenach dzisiejszej Polski. A działo się tu naprawdę sporo. Moja wyobraźnia podsunęła mi naprawdę dynamiczny obraz tamtej odległej epoki. Czego i Wam życzę 🙂

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Żal
Żal
6 lat temu

To opis wyprawy czy reklama samochodu? Usuwam CN z ulubionych

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Żal
6 lat temu

Opis wyprawy powstały we współpracy z producentem samochodu.
Skoro usuwasz – trudno. Twoja decyzja.

Żal
Żal
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

“Opis wyprawy powstały we współpracy z producentem samochodu” – i to ma być serwis naukowy? Kolejny artykuł sponsorowany. Macie ludzi za idiotów?

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Żal
6 lat temu

Tak, to jest serwis naukowy. I tak, mamy również prawo zarabiać na pracy, którą od lat wykonujemy pracując nad nim.
Nie mamy ludzi za idiotów. Jak Ci to przeszkadza – jakoś to przeżyjemy.

Żal
Żal
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

Serwis naukowy i czytając treści nie wiem, czy przypadkiem nie czytam sponsorowanego syfu czy poważne informacje. Czyli gdybyście na CN nie zarabiali, to pewnie byście nie prowadzili i olali ludzi. Cudownie…

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Żal
6 lat temu

Każdy tekst sponsorowany jest oznaczony.
Rozumiemy, że Ty na swojej pracy nie zarabiasz. Twój wybór.
Prosimy więc, byś się już nie męczył i opuścił nas. Żegnamy.

ProductPlacement
ProductPlacement
Reply to  Żal
6 lat temu

Co tu się dziwić Powered by Agora/Gazeta Wyborcza/Michnik

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  ProductPlacement
6 lat temu

Nie – Crazy Nauka jest nasz i Agora nie ma na nią żadnego wpływu 🙂 Pudło 😀

Lukasz
Lukasz
6 lat temu

Lukasz

Lukasz
Lukasz
6 lat temu

Artykuły popularyzujace wiedze, popularno-naukowe ze wzgledu chocby na grupę odbiorców do ktorej sa skierowane nie powinny w zadnym wypadku zawierac product placementu nawet jesl zawrzecie niewieli dopisek na koncu.
Idea calej wyprawy stoi pod znakiem zapytania skoro zaplacil Wam za nia producent samochodów. To niestosowne.
Na miejscu Panstwa z pokorą przyjalbym krytyke czytelnikow ktorzy Wam zaufali zamiast odszczekiwac hasla “a ty nie zarabiasz na swojej pracy ?”.
Spadajcie z takim nastawieniem.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Lukasz
6 lat temu

Chcieliśmy napisać, że pisanie tekstów popularnonaukowych wymaga mnóstwa pracy. Że od lat pracowaliśmy nad naszymi stronami za darmo a teraz przyszedł czas, że musimy zacząć na nich zarabiać. Że w internecie nie wszystko może być za darmo. Że to nie “odszczekiwanie haseł” ale realia – chyba normalne jest, że ludzie zarabiają na swojej pracy? Że Crazy Nauka to właśnie praca.
Ale potem przeczytaliśmy ostatnie zdanie. I odpowiadamy w tym samym stylu. Spadaj z takim nastawieniem. Idź gdzie indziej. Nie będziemy płakać.

Lukasz
Lukasz
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

Nikogo specjalnie interesuje nobliwa historia Waszego zycia i dzialalnosci.
Robicie cos teraz – robcie to solidnie i z szacunkiem wobec odbiorcow. Wasze pieniadze to wasza sprawa – usprawiedliwienie nachalnej reklamy względami finansowymi jest wyjątkowo nietaktowne. Pozwolicie tez Państwo że zacytuję i przytoczę to Wasze końcowe zdanie z ostatniego komentarza. Takie zachowania ze strony autorów to istny strzal w kolano… Pozdrawiam !

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Lukasz
6 lat temu

Skoro nie jesteś w stanie pojąć prostego faktu, nie nie wszystko jest dostępne za darmo, to przedstawimy to inqczej. Jeżeli chcesz korzystać z tych stron, to zaakceptuj pojawiające się tu reklamy. Jeżeli nie jesteś w stanie, to nie korzystaj z tych stron. To takie proste.

Lukasz
Lukasz
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

Z pewnością takie działanie przysporzy Wam wielu wiernych czytelników i subskrybentów.
Internet jest wielki.
Gratuluję uczciwości i bezstronnosci w promowaniu nauki.
Powodzenia !

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Lukasz
6 lat temu

Zaryzykujemy. Dzięki za życzenia. Również pozdrawiamy.

(w)rubel
(w)rubel
6 lat temu

Jakie chamstwo.

TomaszPluszczyk
TomaszPluszczyk
6 lat temu

Ja nie mam nic przeciwko tekstom sponsorowanym, ale tutaj to po prostu nie pasuje do tematu wpisu i w pewnym momencie nie ma się pewności czy to tekst na poważnie, czy to jakaś forma parodii. Przewinąłem w dół żeby się upewnić o co chodzi. Gdyby artykuł był o tym jak różne nawierzchnie dróg się stosuje w Polsce i jaki mają wpływ na prowadzenie lub jakiś inny związany jakkolwiek z jazdą samochodem, to by znacznie bardziej pasowało do reklamy. Albo jakby nawet był ten sam temat, ale w innej formie – we vlogu byłoby to znacznie bardziej naturalne, bo samochód byłby… Czytaj więcej »

Nie ma więcej wpisów
17
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: