captcha image

A password will be e-mailed to you.
Drzewo 40 Owoców. Fot. Sam Van Aken

Drzewo 40 Owoców. Fot. Sam Van Aken

Oto Drzewo 40 Owoców. Nazywa się tak dlatego, że naprawdę rodzi aż 40 różnych owoców.

Przez większą część roku to nowojorskie drzewo wygląda dość pospolicie, ale na wiosnę jego kwiaty tworzą prawdziwą orgię barw, łącząc na jednej koronie biel, róż, purpurę i czerwień. Latem drzewo też zaskakuje, rodząc śliwki, brzoskwinie, morele, nektarynki, wiśnie i… migdały wielu odmian, najczęściej rzadkich i wyjątkowych. Kiedy się je zsumuje, daje to okrągłe 40 – tyle odmian i typów udało się upchnąć na jednym drzewie.

To drzewo to arcydzieło sadownictwa. Stworzył je w ciągu pięciu lat ciężkiej pracy amerykański artysta i profesor akademii sztuk pięknych Sam Van Aken (wykształcony m.in. na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu). Van Aken pochodzi z rodziny o tradycjach sadowniczych, więc kiedy w 2008 roku zobaczył podupadający sad należący do Nowojorskiego Uniwersytetu Stanowego, kupił go i ocalił przed zamknięciem. Rośnie tam wiele drzew bardzo starych, należących do rzadkich i cennych odmian pestkowych, co zainspirowało Van Akena do stworzenia drzewa rodzącego wiele różnych owoców.

Dokonał tego poprzez szczepienie rzadkich odmian drzew pestkowych na drzewie bazowym (w sadownictwie nazywa się je podkładką). Mając do dyspozycji około 250 odmian drzew, ustalił, które z nich kwitną w podobnym czasie, a następnie wykonał niezliczone szczepienia, by uzyskać tak wielką liczbę rozmaitych typów i odmian owoców na jednym drzewie. Poszczególne odmiany dojrzewają na drzewie stopniowo, od lipca do października, dzięki czemu nie naraża właściciela na klęskę urodzaju.

W ten sposób artysta realizuje jeszcze jeden projekt – zachowania różnorodności drzew pestkowych, wśród których gros nie jest uprawianych na wielką skalę. Te pominięte mają często lepszy smak i więcej wartości odżywczych niż odmiany przemysłowe.

Van Akenowi udało się do tej pory stworzyć 16 Drzew 40 Owoców. Teraz w planach ma utworzenie w okolicach miasta sadu złożonego wyłącznie z takich drzew.

Zobaczcie, jak powstało Drzewo 40 Owoców:

Strona Sama Van Akena

 

Polecamy też:

Zmutowane jabłko z Australii

 

 

 

 

Czego u nas szukaliście?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
verex
verex
8 lat temu

Nie wygląda na GMO, ale pytanie czy to jest zdrowe? Piękne drzewo, trzeba przyznać.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  verex
8 lat temu

Szczepienie drzew to klasyczna technika ogrodnicza – pewnie spora część śliwek, które jadasz pochodzi ze szczepionych drzew.
A przy okazji – w GMO nie ma niczego niezdrowego. To inna technika, nowocześniejsza.

MrHybryda
MrHybryda
Reply to  verex
8 lat temu

Raczysz żartować? Przeszczep wiśnie i czereśnię, a otrzymasz owoc o niepowtarzalnym smaku 🙂

trackback
Oto Drzewo 40 Owoców. Nazywa się tak dlatego, że naprawdę rodzi aż 40 różnych owoców | PoZytywna PRopaganda
8 lat temu

[…] źródło: kliknij tutaj […]

Nie ma więcej wpisów
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: