captcha image

A password will be e-mailed to you.

Duchów nie ma – wiadomo. Ale to jest rzecz absolutnie najbliższa temu, czym mógłby być duch. To ślad po martwym człowieku. Więcej, człowieku pociętym na 1871 plasterków.

Tym człowiekiem był Joseph Paul Jernigan, 39-letni morderca ze stanu Texas, na którym wykonano wyrok śmierci 5 sierpnia 1993 roku o godzinie 12:31. Przed egzekucją wyraził zgodę, by jego ciało zostało wykorzystane do celów naukowych.

Gdy umarł został zamrożony w mieszaninie wody z żelatyną, a następnie z jego ciała ścinano warstwa po warstwie milimetrowe plasterki. Po usunięciu kolejnej warstwy fotografowano miejsce cięcia. W ten sposób zgromadzono 15 gigabajtów danych, które połączono tworząc Visible Human Project – cyfrowy atlas anatomiczny pokazujący wnętrze ludzkiego ciała.

20-sekundową podróż przez ciało można obejrzeć w postaci filmu pod tym adresem: http://bit.ly/LT8uW0. W 2011 roku Croix Gagnon i Frank Schotti postanowili w szczególny sposób odtworzyć ciało z wirtualnych plastrów. Stworzyli Project12:31.

Pomysł polegał na robieniu zdjęć o długim czasie ekspozycji, które pokazywały ekran laptopa wyświetlający film z wnętrza ciała Jernigana. Efekty są… niesamowite, a więcej zdjęć i informacji można znaleźć na stronie www.project1231.com

Fot.  Frank Schott

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d