captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Fot. WARNER BROS.

Fot. WARNER BROS.

Fani, po przeczytaniu nagłówka, zapewne zaraz pomyśleli sobie: „no przecież to oczywiste, zero zaskoczenia,” ale hej, i wielu z was i ja jesteśmy fanami, więc mamy odrobinę wypaczone zdanie w tej sprawie. A jednak, nauka bywa wspaniała i zaskakująca, jak teraz, gdy zajęto się badaniem fanów przygód Chłopca, Który Przeżył.

Według publikacji w Journal of Applied Social Psychology autorstwa Lorisa Vezzali (i jego zespołu) z Università degli Studi di Modena e Reggio Emilia:

„czytanie książek o Harrym Potterze może w znaczny sposób zmniejszyć rzeczywistą liczbę przypadków uprzedzeń,” oraz że „czytanie serii 'Harry Potter’ w znaczący sposób poprawiło w oczach młodych osób postrzeganie stygmatyzowanych grup, jak imigranci, homoseksualiści czy uchodźcy.”

Badanie pokazało, że czytelnicy, którzy identyfikowali i utożsamiali się z postacią Harry’ego Pottera, rzadziej bywali uprzedzeni do mniejszości społecznych. Wiecie, trudno pozostać rasistą czy bigotem, gdy znajomi głównych bohaterów są tak różnorodni, jeżeli chodzi o kolor skóry czy pochodzenie. A jednak, to nie zasługa różnorodności ras w książkach, czy licznych związków międzyrasowych czyni czytelników tak otwartymi. Zasługą tutaj jest co czujemy wobec samego Harry’ego.

Fot. WARNER BROS

Fot. WARNER BROS

Dla tych z was, którzy jeszcze nie pochłonęli przygód Harry’ego, wyjaśniamy, że ważnym motywem w całym cyklu książek jest czystość rasowa. Źli Śmierciożercy (coś w rodzaju nazistów) kładą duży nacisk na czystość krwi, niezależnie od tego czy są 'czystej krwi magami’,  czy ich krew została niegdyś zmieszana z krwią mugoli (niemagicznych ludzi) czy też urodzili się jako swego rodzaju „wybryki natury”, magiczne istoty o czysto mugolskich korzeniach. Czarodzieje zrodzeni przez mugoli określani są czasami obraźliwie „szlamami”, a czytelnicy szybko zdają sobie sprawę, że nie jest to miłe określenie, a podobna bigoteria jest niedopuszczalna.

Badacze odkryli, że po przeczytaniu książek z Harrym Potterem, dzieci wykazywały „lepsze podejście do imigrantów” w porównaniu z tym, co sądziły o nich przed lekturą. Harry Potter w swoich przygodach natrafia na wiele magicznych stworzeń i bierze udział, na samej linii frontu, w ich walkach o równouprawnienia. Empatia Harry’ego względem tych stworzeń miała bardzo duży wpływ na dzieci. W opisywanym tutaj włoskim badaniu naukowcy podkreślają, że kluczowa była identyfikacja z pozytywnymi bohaterami i negowanie zachowań negatywnych.

Fot. WARNER BROS

Fot. WARNER BROS

Inne badanie, tym razem przeprowadzone w Anglii na studentach, wykazało jaka była różnica, gdy dzieci bardziej identyfikowały się nie z Harrym, a z Voldemortem. Badacze zaznaczyli, że Harry nie był odpowiednim wzorem do naśladowania dla tej grupy wiekowej, ale już odzew odnośnie Voldemorta był o wiele ciekawszy.

Dla starszych studentów ważniejsze było doświadczenie dotyczące tego, w jaki sposób książki ukazywały czarodziejskie społeczeństwo (jako obraz naszego) z punktu widzenia znienawidzonej i bezustannie ściganej grupy. Według badaczy: „czytanie książek o Harrym Potterze miało pozytywny wpływ na poglądy dotyczące uchodźców, ale jedynie wśród tych, którzy mniej identyfikowali się z Voldemortem.”

Fot. WARNER BROS

Fot. WARNER BROS

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jednorowski
Tomasz Jednorowski
6 lat temu

A jaki jest dowód na to, że własnie ta koleracja danych statystycznych była istotna? 🙂

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Tomasz Jednorowski
6 lat temu

Przejrzyj podlinkowaną pracę – tam jest omówienie wyników.

Tomasz Jednorowski
Tomasz Jednorowski
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

Dzięki. 🙂

Dawid Konopka || Marzeniawcele
Dawid Konopka || Marzeniawcele
6 lat temu

To ktoś identyfikuje się z Voldemortem? To jest tak źle zrobiona postać, że czytelnik nie ma szans na identyfikowanie się z nim.

Milagros Costam
Milagros Costam
6 lat temu

To ja jestem jakimś freekiem, bo chociaż uwielbiałam Harrego jako dziecko, to jestem bardzo przeciwna uchodźcom z krajów muzułmańskich. Może dlatego że przypominają mi Śmierciożerców właśnie…

123
123
6 lat temu

Część dzieci zaczęła też się interesować magią, a wiadomo co za tym idzie…

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  123
6 lat temu

Co?

Grzegorz Kacprzak
Grzegorz Kacprzak
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

no jak to co, czarne stroje, kolor czarny, kolor czerwony, kolory jaskrawe, rock, hip-hop, muzyka alternatywna, talizmany, szamaństwo, kolor biały, kolor sraczkowy, czarny jak piekł….wiedz, że coś się dzieje, szatan zainteresował się Twoim dzieckiem ;] i takie tam pier***enie debilnych katolików (do których się zaliczam, ale nie podzielam takiego konserwatyzmu).

Jan Jankowic
Jan Jankowic
6 lat temu

Tolerancja – jeżeli nie podoba nam się jakieś zachowanie jakieś grupy to omijamy ją szerokim łukiem – to jest właśnie tolerancja, ale jeżeli ta grupa wchodzi nam na głowę, mamy wszelkie prawo taką grupę kopnąć w dupę.

Tolerancja to nie akceptacja.

PS. Po za tym szkoda czasu na te bzdety o opowieściach harego….

Lech Czarnowiejski
Lech Czarnowiejski
6 lat temu

Tolerancja? Czego? Jedni tolerują pedofilię a inni tolerują niedbalstwo – można ich porównać? Można napisać raport zgodności?
Tolerancja to zło – jak ktoś tego nie rozumie, to niech zamieszka z kloszardem a zacznie mówić jak człowiek – przypomni sobie, że są sprawy tabu dla tolerancji.

Kolejna sentencja-woda – można się napić a można umyć ręce… Czyżby crazynauka była kolejnym liberalnym ściegiem?
Czekam na artykuł o tolerancji religijnej – szczególnie tolerowaniu Krzyża.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Lech Czarnowiejski
6 lat temu

Jeśli przeczytasz uważnie tekst nie ekscytując się tak bardzo, zrozumiesz jakiej tolerancji mówi badanie.
Twojego światopoglądu nie będziemy komentować – to Twoja sprawa.
My opisaliśmy badania, a nie nasze przemyślenia.
Jeśli znajdziesz jakieś ciekawe i wiarygodne badania dotyczące tolerancji religijnej – szczególnie tolerowania krzyża – przyślij.

Lech Czarnowiejski
Lech Czarnowiejski
Reply to  Crazy Nauka
5 lat temu

Tolerowanie chyba alergenów.
Badaniami nie zakrywaj twarzy bo każdy mierzy swoją miarą – nie wiem, dlaczego założyłeś, że jestem idiotą i złapię się na Twoją retorykę…

Nie ma więcej wpisów
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: