captcha image

A password will be e-mailed to you.

motyle

To dziewczyna czy chłopak? I to, i to. To gynandromorf. 

Te motyle to gynandromorfy – jedna połowa ich organizmów ma inną płeć niż druga. U motyli widać to wyraźnie, bo cechuje je duży dymorfizm płciowy (różnice w wyglądzie samic i samców).

Gynandromorfizm z asymetrią dwustronną powstaje na wczesnym etapie rozwoju, zazwyczaj gdy organizm składa się dopiero z 8-64 komórek. Jego przyczyną jest zazwyczaj błąd w procesie mitozy, kiedy podczas podziału komórek w jednej z nich chromosomy płciowe nie rozchodzą się w sposób typowy. Znane są takie wypadki również u pszczół, os, mrówek, chrząszczy, homarów, krabów i ptaków.

Ciekawostką jest to, że zapamiętałym badaczem motyli, który zwrócił uwagę na gynandromorfizm u motyli, był… Vladimir Nabokov. Tak, TEN Nabokov od „Lolity”. Zamiłowanie do tych owadów przejął od rodziców – nosił więzionemu przez władze carskie ojcu motyle do więzienia. Wśród tych złapanych w przydomowym ogrodzie były osobniki niesymetryczne, wykazujące cechy obu płci. Wspomina o tym w napisanej już po wyjeździe do USA autobiografii „Speak, Memory”. Na emigracji opisał szczegółowo kilkaset gatunków motyli i został kuratorem ekspozycji w Muzeum Zoologii na Uniwersytecie Harvarda.

 

Polecamy też:

Bicie po pysku siłą napędową ewolucji człowieka? Kontrowersyjna teoria

 

 

Nie ma więcej wpisów