captcha image

A password will be e-mailed to you.

1 grudnia o 16.12 polskiego czasu na Księżycu ma wylądować najambitniejsza z chińskich misji kosmicznych. I jedna z najbardziej złożonych bezzałogowych sond, jakie ludzie wysłali na Księżyc.

Zacznę od oczywistego skojarzenia. Jeśli ktoś pamięta przebieg misji księżycowych Apollo, to dużo łatwiej będzie mu śledzić to, co zaplanowali Chińczycy dla swojej sondy Chang’e 5. Oczywiście nie ma tu mowy o kopiowaniu – po prostu wykorzystuje się sprawdzony, prawdopodobnie najlepszy z dostępnych schematów przebiegu całego lotu.

Ale po kolei. Chang’e 5 to misja, której celem jest przywiezienie na Ziemię próbek księżycowego gruntu. I to jest tu najważniejsze, bo latać na Księżyc i tam tylko zbierać dane to już każdy dziś potrafi [to był żart]. Za to powrót na Ziemię to wyższa szkoła jazdy i to z kilku powodów. Przede wszystkim Księżyc to nie jakaś tam kometa czy inny ogryzek materii – ten potężny obiekt ma naprawdę solidną grawitację, a więc zarówno lądowanie na nim, jak i start z jego powierzchni są trudne. Po drugie trzeba bezpiecznie wrócić na Ziemię – tu znowu kwestia grawitacji, ale też gęstej atmosfery.

Najpotężniejsza chińska rakieta Długi Marsz 5 wyniosła sondę 24 listopada. Po dwóch korektach orbity 28 listopada Chang’e 5 trafiła na orbitę Księżyca. I tu zaczyna się kombinowanie i podobieństwo do misji Apollo. Otóż na orbicie zostaje jeden moduł. Od niego oddziela się lądownik, który siada na powierzchni.

Całkiem młody wulkan

I tu się na chwilę zatrzymajmy. W chwili, gdy to piszę, moduł lądownika już oddzielił się od orbitera i czeka na optymalny moment do lądowania. Oczywiście wybór miejsca jest tu kluczowy – chińska misja ma osiąść na samotnej formacji wulkanicznej Mons Rümker. To pozostałość wulkanów tarczowych, 30 „bulw” utworzonych przez wolno wylewającą się lawę. Kluczowe jest to, że owe erupcje są „całkiem świeże”. Znaczy wedle standardów księżycowych, bo liczą tylko 1,8 mld lat. Na powierzchni Księżyca praktycznie wszystkie inne skały są starsze. To właśnie przeszłość geologiczna zdecydowała o wyborze tego punktu.

Po wylądowaniu Chang’e 5 ma się szybko zabrać do roboty. Głównym zadaniem sondy jest pobranie próbek zarówno z powierzchni, jak i spod niej. W tym drugim celu urządzenie ma się wwiercić na dwa metry w głąb. Warto podkreślić, że w efekcie zebrane zostaną aż 2 kg próbek. To naprawdę dużo. Ostatnie, co dotarło do nas ze Srebrnego Globu to zaledwie 170 gramów przywiezione w 1976 roku przez sondę Łuna 24, która zresztą zakończyła radziecki program księżycowy.

Po pobraniu próbek (ten etap ma trwać do dwóch dni) rozpoczyna się powrót. I znowu – podobnie jak w przypadku Apollo – część lądownika zostanie na powierzchni Księżyca. Na orbitę powróci stopień wznoszenia wraz hermetycznie zamkniętymi próbkami. Tam połączy się z orbiterem i przekaże do niego pojemnik z pobranym z Księżyca materiałem.

Teraz czas na pierwsze pożegnanie – w stronę Ziemi wyrusza tylko orbiter, stopień wznoszenia zostaje na orbicie księżycowej (niestety nie znalazłem informacji o tym, co będzie z nim dalej). W pobliżu Ziemi oddziela się sama kapsuła, która – co znowu bardzo ciekawe – wytraca prędkość w nietypowy sposób. Ma się odbić od ziemskiej atmosfery niczym kaczka puszczana po powierzchni wody i dopiero przy drugim podejściu wejść w głąb. Potem już standard – przejście przez atmosferę i lądowanie na spadochronie gdzieś na terenie Mongolii Wewnętrznej.

Tu animacja pokazująca przebieg całej misji:

Co czyni tę misję wyjątkową? Przede wszystkim to pierwsze od 44 lat podejście do przywiezienia czegokolwiek z Księżyca. Po drugie Chiny rozwijają swój program eksploracji Księżyca w imponującym tempie – ledwie w 2013 roku udało się po raz pierwszy wylądować na naszym satelicie (misja Chang’e 3), w zeszłym roku Chang’e 4 stała się pierwszą sondą, która wylądowała na niewidocznej stronie Księżyca. W nieodległych planach pozostaje lądowanie ludzi na Księżycu. I jakoś nie mam wątpliwości, że wkrótce Chińczykom się to uda. Niezależnie od powodzenia bieżącej misji.

4.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
yamata
yamata
1 rok temu

Super. Tu rzeczywiście spełniacie swoją rolę, bo w mediach oficjalnych cicho. Najważniejsze że Kaczyński walnął klocka, a Morawiecki znowu kogoś oszukał. W sumie to jest ważne, ale nie są to dla ludzkości kroki najważniejsze. Tyczą tylko nas, szaraczków… 😉 Dlatego bardzo dopinguję Chińczyków przy tej jakże skomplikowanej misji. Każdy, kto czyni teraz coś w kwestii podboju kosmosu, nieważne zupełnie z jakich pobudek, a nie skupia się tylko na naszym smętnym grajdołku, zasługuje na swojego kibica. Drobnymi krokami popychają ludzkość do przodu. Zupełnie mi zwisa, że czynią to w takim, a nie innym systemie politycznym. Liczy się postęp ludzkości, w ostatecznym… Czytaj więcej »

yamata
yamata
1 rok temu

Bardzo przepraszam, ale dlaczego nie można komentować materiałów pańskiej połowicy? Aż tak źle znosi nieprzychylne komentarze? Rozumiem że czasem jej teksty są kontrowersyjne i wymagają naprostowania, jak ten bezwstydnie stronniczy o mięsie. Ale akurat ten o młodych polskich naukowcach, w którym chciałem podzielić się zarówno swoją zazdrością o ich mózgi, jak i smutkiem spowodowanym tym jak skończą – czyli jako wygnańcy na obczyźnie, bo tylko tam mogą zrobić solidną, światową karierę parcując niestety już nie na rzecz naszego kraju – powinien mieć możliwość komentowania. Pana jakoś masz jaja, by publikując znosić nawet hejt. W końcu coś za coś, nie?

Krzysiek
Krzysiek
1 rok temu

Domagam się dalszych informacji o tym projekcie 🙂

cgi
cgi
1 rok temu

Kolejny teatr dla tzw naiwnych gojów/ odwracanie uwagi/ #fakemoonlanding #fakemarslanding i #NAZINASA #cgi #fisheyelens show must goy om

Albert
Albert
1 rok temu

„w efekcie zebrane zostaną aż 2 kg próbek. To naprawdę dużo. Ostatnie, co dotarło do nas ze Srebrnego Globu to zaledwie 170 gramów”

To nie jest dużo, podczas misji Apollo dostarczono na Ziemie sumarycznie kilkaset kg skał księżycowych.

Nie ma więcej wpisów
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: