captcha image

A password will be e-mailed to you.

Przesilenie letnie – dziś Słońce znalazło się w zenicie nad zwrotnikiem Raka. To najdłuższy dzień w roku i początek astronomicznego lata.

Jak widać astronomiczne lato jest… astronomiczne. Pogoda niewiele robi sobie z tej daty, bo upały trwają od dłuższego czasu i wcale nie zamierzają być upalniejsze z powodu jakiegoś tam przesilenia.

Ale i tak warto zwrócić uwagę na ten moment. Letniego przesilenie następuje w chwili, gdy oś obrotu Ziemi jest najbardziej nachylona w kierunku Słońca. Dzisiejsze letnie przesilenie na półkuli północnej to moment, gdy biegun północny jest najbliżej Słońca w ciągu całego roku. W tej samej chwili biegun południowy jest od Słońca najdalej, zatem mieszkańcy półkuli południowej mogą dziś świętować przesilenie zimowe. Za pół roku sytuacja się odwróci.

Oświetlenie Ziemi przez Słońce w dniu przesilenia letniego na półkuli północnej. Rys. Przemyslaw „Blueshade” Idzkiewicz CC BY-SA 2.0

I tu każdy może sprawdzić, jakie ma nastawienie do życia 😉 Można się martwić, że od dziś dni stają się coraz krótsze, albo cieszyć się, że w okolicach przesilenia te zmiany następują bardzo powoli, więc czeka nas wiele długich letnich wieczorów pełnych komarzego towarzystwa. Ja się cieszę. Ot co!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysiek
Krzysiek
3 lat temu

A co dzisiaj świętują płaskoziemcy?:)))

Nie ma więcej wpisów
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: