captcha image

A password will be e-mailed to you.

Przesilenie letnie – dziś Słońce znalazło się w zenicie nad zwrotnikiem Raka. To najdłuższy dzień w roku i początek astronomicznego lata.

Jak widać astronomiczne lato jest… astronomiczne. Pogoda niewiele robi sobie z tej daty, bo upały trwają od dłuższego czasu i wcale nie zamierzają być upalniejsze z powodu jakiegoś tam przesilenia.

Ale i tak warto zwrócić uwagę na ten moment. Letniego przesilenie następuje w chwili, gdy oś obrotu Ziemi jest najbardziej nachylona w kierunku Słońca. Dzisiejsze letnie przesilenie na półkuli północnej to moment, gdy biegun północny jest najbliżej Słońca w ciągu całego roku. W tej samej chwili biegun południowy jest od Słońca najdalej, zatem mieszkańcy półkuli południowej mogą dziś świętować przesilenie zimowe. Za pół roku sytuacja się odwróci.

Oświetlenie Ziemi przez Słońce w dniu przesilenia letniego na półkuli północnej. Rys. Przemyslaw “Blueshade” Idzkiewicz CC BY-SA 2.0

I tu każdy może sprawdzić, jakie ma nastawienie do życia 😉 Można się martwić, że od dziś dni stają się coraz krótsze, albo cieszyć się, że w okolicach przesilenia te zmiany następują bardzo powoli, więc czeka nas wiele długich letnich wieczorów pełnych komarzego towarzystwa. Ja się cieszę. Ot co!

1
Dodaj komentarz

avatar
 
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Krzysiek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krzysiek
Gość
Krzysiek

A co dzisiaj świętują płaskoziemcy?:)))

Nie ma więcej wpisów