captcha image

A password will be e-mailed to you.

Mnóstwo będzie się działo, więc prezentujemy Wam przewodnik, dzięki któremu Wasze mózgi ogarną Międzynarodowy Tydzień Mózgu.

Tydzień Mózgu to wydarzenie organizowane co roku na całym świecie, które ma na celu propagowanie wiedzy o mózgu – najbardziej skomplikowanym, a zarazem najmniej poznanym organie naszego ciała.

W tym roku w Polsce Tydzień Mózgu obchodzony jest w kilku miastach, m.in. w Warszawie, w Krakowie, w Toruniu i w Gdańsku.

Będzie trwał od poniedziałku 12 marca, a zakończy się Międzynarodowym Dniem Mózgu w sobotę.

W Warszawie Tydzień Mózgu, współorganizowany jest przez Instytut Nenckiego, Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego oraz Komitet Neurobiologii PAN. Wszystkie wykłady odbywać się będą w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN. Tym razem hasłem przewodnim będzie MŁODY MÓZG.

Już w poniedziałek po południu usłyszymy wykład zatytułowany „Życie społeczne głodnego mózgu.”, który wygłosi prof. Katarzyna Kucharska. We wtorek dr hab. Zofia Wodniecka poruszy problem dwujęzyczności, a w czwartek dr Małgorzata Gut opowie o wspomaganych komputerowo metodach w edukacji za pomocą gier, tabletów i konsol używanych na lekcjach matematyki. Wreszcie w piątek specjalista od ewolucji układu nerwowego, prof. Krzysztof Turlejski opowie o rozwoju i kształtowaniu się układu nerwowego u ludzi. Szczegółowy program wykładów i warsztatów dostępny jest TUTAJ.

W jakich innych miastach odbywa się Tydzień Mózgu?

Ciekawą ofertę wykładów i warsztatów zaproponował w tym roku Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Będzie można posłuchać wykładów między innymi o neuroestetyce (tu prof. Piotr Francuz), zegarze biologicznym (prof. Marian Lewandowski i prof. Elżbieta Szeląg), o tym w jaki sposób mózg organizuje i zawiaduje pamięcią przestrzenną (dr hab. Rafał Czajkowski), a także czy człowiek-cyborg będzie kolejnym etapem ewolucji (prof. Włodzisław Duch)? Wykłady odbywać się będą w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także Centrum Sztuki Współczesnej oraz na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii, na Wydziale Humanistycznym oraz na Wydziale Fizyki.

Niezwykle interesująca wydaje się oferta warsztatów na UMK w Toruniu, które będą towarzyszyć wykładom przez cały tydzień: od okulografii po rezonans magnetyczny. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się warsztat zatytułowany „Biofeedback w Sztuce”, skierowany do wszystkich, którzy zajmują się sztuką zawodowo, nie tylko artystów wszelkich dziedzin, ale także historyków sztuki, muzykologów, czy krytyków. Spotkanie ma na celu zapoznanie artystów z możliwościami neuroobrazowania i biofeedbacku. Uczestnicy warsztatów będą mogli samodzielnie ocenić możliwości prezentowanych urządzeń.

W Trójmieście Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego proponuje dwa pełne dni wykładów w piątek i sobotę. Tu będzie można posłuchać trochę o neurobiologii miłości i płci mózgu, a także przygotowane zostały specjalne wykłady dla najmłodszych: Jak działa mózg i Tajemnice mózgu. Oba wygłosi dr Wojciech Glac.

W tym roku Krakowski Tygodzień Mózgu poświęcony jest pamięci prof. Jerzego Vetulaniego, jednego z najważniejszych polskich badaczy mózgu. Poza wykładami odbywającymi się przez cały tydzień, w sobotę będzie również kursował Autobus Neurobiologiczny, w którym naukowcy z Instytutu Farmakologii PAN popularyzować będą wiedzę o mózgu i zagadnienia neuronauki. Przejażdżka Autobusem Neurobiologicznym będzie okazją do wysłuchania krótkich popularnonaukowych wykładów nawiązujących do tematyki neurobiologicznej. Będzie też możliwość wzięcia udziału w zabawach i quizach, za udział w których przewidziane są nagrody.

Czy oprócz wykładów będzie można też doświadczyć nauki na własnej skórze?

Tych z państwa, którzy nie będą mieli okazji uczestniczyć w wykładach zapraszam serdecznie na warsztaty organizowane w sobotę 17 marca.

W Instytucie Nenckiego w Warszawie w godzinach od 11:00 do 15:00 przygotowane zostaną pokazy dla najmłodszych, obejrzeć będzie można wystawę pokazującą, czym różnią się między sobą mózgi różnych zwierząt i jak wyglądają pod mikroskopem, a także na uczestników czeka wiele technologicznych atrakcji, między innymi: pokazy wirtualnej rzeczywistości, EEG, sterowania komputerów przy pomocy Interfejsów Mózg-Komputer, a także zostanie zaprezentowany nowoczesny program neurorehabilitacyjny Neuroforma.

Ciekawą ofertę na sobotę przygotował także warszawski oddział Uniwersytetu SWPS, gdzie w trakcie Dnia Mózgu będzie można wcielić się przez chwilę w mentalistę, słuchając jak emocje dosłownie wypisane są na twarzy (dr Krystyna Rymarczyk), będzie także okazja, żeby posłuchać o tym, jak możemy uczyć się od zwierząt empatii (prof. Ewelina Knapska) i osobiście mój ulubiony temat o prokrastynacji, czyli dlaczego wciąż odkładamy rzeczy na później lub na ostatnią chwilę i jak temu przeciwdziałać (dr Marek Wypych).

Co jeszcze będzie działo się w sobotę?

Sobota jest też światowym dniem snu. Z tej okazji serię wykładów przygotowała również Narodowa Fundacja Snu. Naukowcy, lekarze i specjaliści od snu opowiedzą po co i jak śpimy, jak działają nasze zegary dobowe i jak żyć z nimi w zgodzie, dowiemy się, jak światło i praca zmianowa szkodzi na nasz sen, a także będziemy mogli wysłuchać porad laryngologa na temat chrapania. Wszystkie wykłady odbywać się będą w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Serdecznie zapraszam, Tydzień Mózgu to jedna z niewielu okazji, żeby spotkać się z naukowcami i zadać im bezpośrednie pytania, które zawsze nas ciekawiły!

 

 

 

Nie ma więcej wpisów