captcha image

A password will be e-mailed to you.
W 2003 roku Nazila Alimohammadi i Anna Clark, studenci Wake Forest University, zbudowali ten stół piknikowy w układem okresowym pierwiastków. Fot. Wake Forest University

Ten stół piknikowy z układem okresowym pierwiastków zbudowali w 2003 roku Nazila Alimohammadi i Anna Clark, studenci Wake Forest University. Fot. Wake Forest University

Tablica Mendelejewa, czyli – trzymając się poprawnej naukowej nazwy – układ okresowy pierwiastków, ma załatane dziury. Siódmy rządek (ok, wiemy, wiemy – okres) został uzupełniony i w całości oficjalnie zatwierdzony.

Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej (ang. Union of Pure and Applied Chemistry, w skrócie IUPAC – o niej kilka słów niżej) stwierdziła, że koniec debat, a dowody są wystarczające i wpisała do tabeli na stałe cztery pierwiastki, o których istnieniu wiemy od kilku bądź kilkunastu lat. Chodzi o pierwiastki o liczbie atomowej 113,115,117 oraz 118.

Pełny układ okresowy pierwiastków. Źródło: Wikimedia

Pełny układ okresowy pierwiastków. Źródło: Wikimedia

Pierwiastki nie występują w naturze – są syntetycznymi elementami stworzonymi w wyniku prac badawczych lub eksperymentów laboratoryjnych. Jedno badanie nie wystarczy, by świat chemii zatwierdził nowy pierwiastek. Ale – dla przykładu – istnienie 113, czyli ununtrium (Uut), udowodnione zostało minimum czterokrotnie. Ten pierwiastek ma już zatwierdzoną nazwę. W przypadku 115, 117 i 118 możemy mówić o nazwach tymczasowych – kolejno ununpentium (Uup), ununseptium (Uus)i ununoctium (Uuo), czekają jeszcze na zatwierdzenie, ale istnieje duża szansa, że będą znane pod wymienionymi tu nazwami. Jan Reedjink, szef IUPAC, przypomniał przy okazji, że pierwiastki mogą być nazwane na część miejsca, miasta, kraju czy wręcz naukowca, który je odkrył. Nazwy mogą też nawiązywać do mitologii lub tradycji.

Na razie za wcześnie jest, by stwierdzić, do czego ununtrium, ununpentium, ununseptium oraz ununoctium mogą się przydać. Są transuranowcami, są radioaktywne, ale naukowcy są jeszcze daleko od znalezienia ich właściwości.

Wracając do IUPAC –  to międzynarodowa organizacja z siedzibą w Zurychu powstała przed 96 laty. Robi masę pożytecznych rzeczy, bo poprzez m.in. standaryzację symboliki, nazewnictwa ułatwia nam wszystkim życie. Dzięki niej i prowadzonej przez nią ośmiu księgom z zapisami nomenklatury wszyscy na świecie, pisząc o Uup, mają na myśli ten sam pierwiastek, choć jego ostateczną nazwę IUPAC dopiero zatwierdzi.

 

 

Czego u nas szukaliście?

6
Dodaj komentarz

avatar
 
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
MarianLonginLegierSzymon Wójtowiczwiast Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tolek
Gość
Tolek

Stwierdzenie ze nowo odkryte pierwiaski nie występują w naturze jest daleko idącym nadużyciem !!!

wiast
Gość
wiast

Fani serii gier X-com optują za nazwą Elerium dla pierwiastka o liczbie atomowej 115. 😀 Zważywszy na to, że nazwy Elerium-115 użyto już w 1994 roku (długo przed faktycznym wynalezieniem tego pierwiastka), fajnie by było, gdyby udało się to przeforsować.

Szymon Wójtowicz
Gość
Szymon Wójtowicz
Legier
Gość
Legier

Jeżeli są syntetyczne to nie zostały odkryte, lecz stworzone.

Longin
Gość
Longin

Pierwiastków n a t u r a l n y c h (tzn nie sztucznych) s t a b i l n y c h (czyli trwałych) jest tylko 83 – 2 = 81, bo Technet i Promet, nawet jako sztucznie wytworzone: są nietrwałe!
Uwaga: *1* : “81” = 0,012345679…, a “brakująca 8-semka” : “81 = 0,098765432… (sic?!)

Marian
Gość
Marian

Crazy nauka to debile, chcą ludziom w głowach mieszać. Idioci jesteście. Posłuchaj p. Aleksandra Woźnego to się dużo dowiesz o świecie

Nie ma więcej wpisów