captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Złudzenie optyczne w prawdziwym świecie. Fot. zibin

Złudzenie optyczne w prawdziwym świecie. Fot. zibin

Figury niemożliwe zawsze robią wrażenie. Niektóre aż kłują w oczy, innym trzeba się chwilę przyglądać, by dostrzec miejsce, w którym pogwałcono zasady geometrii.

Ten obrazek pojawił się niedawno w serwisie Reddit i od razu zaczął rozchodzić się w sieci. Nic dziwnego – mamy tu prawdziwą figurę niemożliwą. Dwóch ludzi stojących na podeście kompletnie zakłóca geometrię całej sceny powodując, że nasze mózgi nie dają rady właściwie jej zinterpretować.

Jak to możliwe? Nie, to nie jest fotomontaż, zdjęcie nie zostało nijak przerobione. Odpowiedź jest prosta i zawiera się w tym zdjęciu:

Tak, ludzie stoją po prostu na wysięgniku, który wysunięty jest w stronę obserwatora. Jego ramię zakrywa podest i powstały skrót perspektywiczny sprawia, że źle interpretujemy całą sytuację.

Figury niemożliwe to efekt pracy naszego mózgu, który bardzo chętnie interpretuje płaskie obrazy jako trójwymiarowe bryły. W końcu wystarczy narysować byle jak 12 kresek, by stworzyć wrażenie sześcianu. A przecież równie dobrze można to zinterpretować jako mały prostokąt otoczony kilkoma figurami. Spróbujcie, a przekonacie się jak trudno jest zmusić mózg do pozbycia się wrażenia istnienia trzech wymiarów.

Sześcian czy prostokąt z kreskami dookoła?

Sześcian czy prostokąt z kreskami dookoła?

 

Zobacz też prosty film, który wywołuje niesamowicie silne emocje

i ostateczne wyjaśnienie tajemnicy złoto-niebiesko-biało-czarnej sukienki

 

 

Czego u nas szukaliście?

3
Dodaj komentarz

avatar
 
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
TomkooMrHybrydadisqus_ZGf1IaVfyx Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
disqus_ZGf1IaVfyx
Gość
disqus_ZGf1IaVfyx

Nie rozumiem, chyba widze to normalnie…

MrHybryda
Gość
MrHybryda

Nie rozumiem, już na pierwszy rzut oka nie zauważyłem żadnego pogwałcenia zasad geometrii. Na pierwszym planie mamy robotników na podnośniku, nieco głębiej filar i stojącego pracownika a w tle pojazd z wysuniętym ramieniem. Proporcje zostały zachowane (znajdujący się bliżej kosz i postacie są znacznie większe). To samo dotyczy perspektywy, nie rozumiem więc jak można mieć problemy z interpretacją? Podejrzewam, że osoby mające kłopot z interpretacją mają problemy z widzeniem przestrzennym.

Tomkoo
Gość
Tomkoo

Według mnie na ostatnim obrazku jest prostokąt z kreskami, gdyż na rysunku sześcianu kreski znajdujące się z tyłu (w głębi), powinny być narysowane linią przerywaną lub nie być widoczne. Ale to tylko takie moje czepialstwo 😛

Nie ma więcej wpisów