captcha image

A password will be e-mailed to you.
Polska Stacja Polarna Hornsund na Spitsbergenie. Fot. Adam Nawrot/Wikimedia

Polska Stacja Polarna Hornsund na Spitsbergenie. Fot. Adam Nawrot/Wikimedia

Od września 2014 roku rusza w pełnym wymiarze program EDUSCIENCE, w ramach którego polscy uczniowie będą mogli m.in. odbierać bezpośrednie transmisje satelitarne ze stacji polarnej na Spitsbergenie i statku badawczego „Oceania” czy wziąć udział w lekcjach prowadzonych w obserwatoriach sejsmologicznych i muzeum geologicznym.

Do tego każda z zainteresowanych szkół uzyska dostęp do platformy e-learningowej, na której gromadzone są setki godzin lekcji i pokazów prowadzonych przez naukowców zajmujących się m.in. oceanologią, sejsmologią, badaniami kosmicznymi czy fizyką atmosfery. EDUSCIENCE to fantastyczna okazja do tego, by zainteresować dzieciaki najciekawszą – moim zdaniem – dziedziną wiedzy, jaką jest nauka o Ziemi.

Platformę EDUSCIENCE w ubiegłym roku szkolnym przetestowało 250 szkół. Zwieńczeniem tej pierwszej edycji programu był wyjazd trojga licealistów na trzy tygodnie do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie – nagroda w konkursie zorganizowanym w ramach EDUSCIENCE. Brzmi naprawdę nieźle, prawda? Dobra wiadomość jest taka, że teraz każda szkoła w Polsce może przystąpić do tego programu, a jego organizatorzy – jak dowiedzieliśmy się od kierowniczki EDUSCIENCE dr Agaty Goździk z Instytutu Geofizyki PAN – starają się o to, by w następnej edycji projektu polscy uczniowie mogli odwiedzać położone w Arktyce bazy należące również innych krajów europejskich.

Powiem szczerze, w takim kursie przyrodniczym sama wzięłabym z rozkoszą udział. Badania polarne, kosmos, wulkanologia, oceanologia i fizyka atmosfery to te dziedziny wiedzy, które kręcą mnie najbardziej. A zobaczyć to wszystko od kuchni, w akcji – to już byłby szczyt szczęścia. No, ale realia są takie, że szkoły rozmaite już niestety jakiś czas temu skończyłam i przyjdzie mi obejść się smakiem.

Dzieciaki – od szkół podstawowych, przez gimnazja po szkoły średnie – mają więcej szczęścia, bo jeśli tylko ich nauczyciele dołączą do platformy EDUSCIENCE, to będą mieć dostęp do zajęć prowadzonych przez naukowców z kilku ośrodków Polskiej Akademii Nauk zajmujących się naukami o Ziemi i kosmosie: Instytutu Geofizyki, Instytutu Nauk Geologicznych, Instytutu Oceanologii oraz Centrum Badań Kosmicznych.

Jak się pracuje w Polskiej Stacji Polarnej?

Więcej informacji: eduscience.pl

 

Polecamy też:

Negatywy przetrwały sto lat w lodzie Antarktydy

Wędrujące kamienie z Doliny Śmierci przyłapane na gorącym uczynku

 

 

Nie ma więcej wpisów