captcha image

A password will be e-mailed to you.

Dziewczyny, to ogłoszenie jest przede wszystkim dla Was! Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) po raz pierwszy od 11 lat poszukuje nowych astronautów. A dążąc do zwiększenia różnorodności płci, zdecydowanie stawia na kobiety! Przeczytaj, jakie kryteria musisz spełniać, aby zostać astronautką/astronautą ESA. Jeśli trafisz do naboru na astronautów, daj nam znać – napiszemy o Tobie w Crazy Nauce!

Źródło: ESA

Tak, to prawdziwy nabór. I tak, po raz pierwszy w historii Polki i Polacy mogą wziąć udział w rekrutacji na stanowiska astronautów ESA, bo nabór został rozpisany po raz pierwszy od 11 lat, a Polska dopiero od niespełna 9 lat roku należy do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jaram się tym strasznie, bo w 2012 roku, jako dziennikarka „Rzeczpospolitej”, byłam wraz z pierwszą polską delegacją członkowską w siedzibie ESA w Noordwijk w Holandii, gdzie witano nas z dużym entuzjazmem. Widziałam też wtedy na własne oczy prawdziwego astronautę, Holendra André Kuipersa.

Kobiety, w kosmos!

No właśnie, przytłaczająca większość astronautów to mężczyźni. Do Europejskiego Korpusu Astronautów należały dotąd trzy kobiety: Włoszka Samantha Cristoforetti (wciąż aktywna), Francuzka Claudie Haigneré (po dwóch misjach zrezygnowała z astronautyki i została polityczką) i Belgijka Marianne Merchez (nigdy nie poleciała w kosmos). Nie dziwi więc to, że ESA, chcąc zrealizować wpisany w założenia unijne postulat zwiększania różnorodności, poszukuje teraz przede wszystkim astronautek. Niżej znajdziesz wymagania agencji względem kandydatek i kandydatów.

Co więcej, postulat różnorodności rozumiany jest przez ESA szerzej niż tylko jako zachęcanie kobiet do lotów w kosmos. Zobaczcie, co na ten temat powiedział David Parker, dyrektor ESA ds. eksploracji załogowej i robotycznej:

Różnorodność w ESA powinna dotyczyć nie tylko pochodzenia, wieku, środowiska czy płci naszych astronautów, ale być może także niepełnosprawności fizycznej. Aby urzeczywistnić to marzenie, wraz z rekrutacją astronautów uruchamiam Parastronaut Feasibility Project – innowacyjny projekt, którego czas właśnie nadszedł.

To oznacza, że astronautką czy astronautą może zostać nawet ktoś, kto nie jest w 100 procentach sprawny fizycznie. Co to może oznaczać dla astronautki czy astronauty, u których przecież sprawność fizyczna wydaje się sprawą kluczową? Tego dowiemy się 16 lutego, podczas konferencji prasowej ESA. Bardzo jestem tego ciekawa, bo taki projekt ma szansę bardzo poszerzyć nasze dotychczasowe wyobrażenia o załogach lotów kosmicznych. Chciałabym, żeby naprawdę osoby niepełnosprawne dostały szansę polecenia w kosmos. To byłoby wspaniałe.

Czego ESA oczekuje od kandydatów?

Wnioski aplikacyjne na stanowisko astronauty ESA będzie można składać od 31 marca do 28 maja 2021 roku i agencja będzie rozpatrywać wyłącznie zgłoszenia przesłane w ciągu tych ośmiu tygodni na adres strony karier ESA: ESA Career website. Następnie rozpocznie się sześcioetapowy proces selekcji, który ma się zakończyć w październiku 2022 roku.

16 lutego agencja organizuje serię spotkań dla mediów, podczas których można się będzie więcej dowiedzieć na temat wakatów, które mają zapoczątkować zmianę pokoleniową w ESA.

Aby jednak nie czekać na informacje tak długo, już teraz zajrzałam na stronę ze szczegółowymi wymaganiami względem kandydatów. Oto one:

  • poczucie odpowiedzialności i determinacja w wykonywaniu zadań;
  • odpowiednie wykształcenie w dyscyplinach naukowych lub technicznych w połączeniu z wybitnym doświadczeniem zawodowym w dziedzinie badań, zastosowań lub w zakresie edukacji, poparte umiejętnościami w zakresie korzystania z systemów i aplikacji komputerowych;
  • doskonałe zdrowie i kondycja fizyczna, umożliwiające ukończenie długotrwałego szkolenia i wzięcie udziału w trwających miesiącami lotach kosmicznych;
  • umiejętność radzenia sobie ze stresem, również w sytuacjach kryzysowych;
  • umiejętność pracy w grupie, samokontrola i opanowanie;
  • łatwość w dostosowaniu się do zmiennych warunków i zdolność zdroworozsądkowej oceny sytuacji;
  • gotowość do podróżowania i spędzania długich okresów czasu poza domem;
  • mile widziane doświadczenie w pilotażu samolotów, zwłaszcza na stanowisku pilota doświadczalnego lub inżyniera pokładowego. Im więcej doświadczenia w tej dziedzinie ma kandydatka/kandydat, tym lepiej;
  • umiejętność wypowiadania się przed publicznością, prasą;
  • obowiązkowa biegła znajomość języka angielskiego, atutem jest też dobra znajomość języka rosyjskiego (część szkolenia odbywa się w Rosji);
  • mile widziana wiedza o kulturze amerykańskiej, rosyjskiej i japońskiej (ze względu na kontakty z innymi astronautami na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej).

Poprzednia rekrutacja astronautów ESA odbyła się między majem 2008 roku a majem 2009 roku. Spośród wielu kandydatów do procesu rekrutacyjnego zakwalifikowało się 8413 osób, spośród których 20 maja 2009 roku wybrano sześciu nowych astronautów ESA (pięciu mężczyzn i jedną kobietę). Rozpoczęli oni podstawowe szkolenie 1 września 2009 roku.

Gdybym odpowiadała wymaganiom ESA, sama wystartowałabym w najnowszym naborze. Nie wątpię, że jest wiele Polek i Polaków, którzy mają takie właśnie umiejętności i mogą zostać astronautami. Trzymam za Was kciuki! I koniecznie dajcie nam znać, jak już dostaniecie się do procesu rekrutacyjnego!

Nie ma więcej wpisów