captcha image

A password will be e-mailed to you.

Finał Konkursu Naukowego E(x)plory 2017. Fot. Fundacja Zaawansowanych Technologii

Od lat kibicujemy Konkursowi Naukowemu E(x)plory, dlatego objęliśmy nad nim patronat medialny. W tym roku zatriumfowali w nim twórcy silnika mikrofalowego do satelitów, prostego języka programowania i metody wczesnego wykrywania zakażeń układu moczowego u dzieci.

Tegoroczny konkurs E(x)plory wygrali Jakub Jędrzejewski i Michał Zwierz, uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, którzy zbudowali silnik mikrofalowy zasilany energią elektryczną. Ta innowacyjna maszyna może działać w próżni, a zasilana jest wyłącznie energią elektryczną. Silnik ma wytwarzać ciąg rzędu kilkuset miliniutonów (mN), co na Ziemi nie jest znaczącą wartością, jednak w przestrzeni kosmicznej może być z powodzeniem wykorzystywany do korygowania toru ruchu satelitów.

Jakub Jędrzejewski i Michał Zwierz, zwycięzcy konkursu E(x)plory 2017, wraz z jurorami. Fot. Fundacja Zaawansowanych Technologii

Jakub i Michał zdobyli stypendium naukowe i pojadą na światowy konkurs Intel ISEF w USA. Zwyciężyli też w internetowym plebiscycie Innowator Jutra, którego celem jest wyłonienie najciekawszej osobowości naukowej młodego pokolenia i w nagrodę wezmą udział w konferencji Poland 2.0 Summit w Imperial College w Londynie.

Drugie miejsce w konkursie E(x)plory 2017 zajął Michał Paszkowski z Publicznego Gimnazjum nr. 7 im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie. Jego zwycięski projekt to Pearfect – prosty język programowania na platformy Windows, Linux i macOS. Język spełnia założenie kompletności Turinga, a jego wydajność jest porównywalna do wydajności najpopularniejszych interpretowanych języków programowania.

Michał Paszkowski, zdobywca drugiego miejsca. Fot. Fundacja Zaawansowanych Technologii

Michał zdobył stypendium naukowe.

Na trzecim miejscu w konkursie znalazł się duet Oliwia Krzemień i Bartosz Biesiadecki z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie. Ich projekt to odkrycie nowej metody wczesnego wykrywania zakażenia układu moczowego u dzieci i niemowląt. „W naszym projekcie proponujemy zastosowanie płynu testowego, który wykrywa nadmiar leukocytów w moczu u dzieci i niemowląt. Umożliwia to wykonanie wstępnego badania moczu w każdych warunkach, bez konieczności odsyłania próbki moczu do laboratorium” – mówi Oliwia Krzemień, współautorka projektu.

Oliwia Krzemień i Bartosz Biesiadecki, zdobywcy trzeciego miejsca. Fot. Fundacja Zaawansowanych Technologii

Naukowy duet Oliwia i Bartosz został również nagrodzony stypendium naukowym.

Konkurs Naukowy E(x)plory to największy w Polsce konkurs naukowy, który pozwala młodym naukowcom w wieku 13-20 lat tworzyć i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi młodymi naukowcami, także za granicą. W tym roku do Konkursu zgłoszonych zostało ponad 200 projektów całej Polski, a autorzy 140 najlepszych projektów zaprezentowali je podczas Regionalnych Festiwali Naukowych E(x)plory, które odbyły się w Szczecinie, Wrocławiu, Warszawie, Toruniu i Podzamczu k/Kielc. W finale udział wzięły 33 projekty. Laureatów wybrało jury złożone z 20 autorytetów reprezentujących uznane instytucje naukowe i innowacyjne firmy.

Krajowy Finał Konkursu był jednym z elementów Gdynia E(x)plory Week – czterodniowego święta nauki i innowacji z bogatym programem warsztatów, pokazów naukowych oraz dyskusji panelowych kierowanych do pasjonatów nauki. Odbył się tam także VI Kongres E(x)plory Innowacje oraz Festiwal Nauki i Technologii E(x)plory, którego tematem przewodnim akceleracja innowacji. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Zaawansowanych Technologii, a Crazy Nauka była patronem medialnym tego wydarzenia.

 

Nie ma więcej wpisów