captcha image

A password will be e-mailed to you.
Źródło: SpaceX

Źródło: SpaceX

Falcon 9, rakieta nośna stworzona przez firmę SpaceX, poleciała w kosmos, wypuściła satelity, a następnie wróciła na Ziemię. To pierwszy raz w historii, kiedy głównego członu rakiety będzie można użyć powtórnie!

To była kolejna już próba rakiety nośnej Falcon 9. W czerwcu 2015 roku donosiliśmy o eksplozji jej głównego członu podczas nieudanego lądowania. Wówczas nie dotarły na Międzynarodową Stację Kosmiczną zapasy wiezione przez rakietę. Wcześniej Falcon 9 miał jeszcze dwie awarie.

23604164970_b573f4d0f4_k

Start i lądowanie rakiety Falcon 9 uchwycone na timelapsie. Źródło: SpaceX

Tym razem było inaczej. 22 grudnia nad ranem polskiego czasu Falcon 9 wystartował z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie i po kilkunastu minutach bezpiecznie wylądował w odległości około 10 km od miejsca startu. Rakieta wyniosła na orbitę kilkanaście satelitów telekomunikacyjnych Orbcomm, ale nie to było głównym celem misji. Najważniejsze było odzyskanie głównego członu rakiety, który po drobnych naprawach i uzupełnieniu paliwa będzie mógł ponownie posłużyć jako kosmiczna taksówka.

Zobaczcie, jak wyglądało to historyczne lądowanie:

Falcon 9. Źródło: SpaceX

Falcon 9. Źródło: SpaceX

Sukces tej misji ma zupełnie zmienić technologię wynoszenia ładunków i statków załogowych w kosmos. Idea rakiet wielorazowego użytku została wymyślona przez Elona Muska, właściciela SpaceX i wizjonera, który od 2002 roku przybliża się do jej realizacji. Jego celem jest nawet stukrotne obniżenie kosztów misji orbitalnych. Od kilku lat należące do SpaceX rakiety Falcon 9 i bezzałogowa kapsuła Dragon dowożą zaopatrzenie na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Niedługo mają też wozić tam astronautów, co uniezależni NASA od rosyjskich Sojuzów. Ale celem Muska są nie tylko loty orbitalne. W tej chwili mówi już o zorganizowaniu niedrogiej misji na Marsa. Kto wie, dokąd zechce dalej polecieć.

 

 

 

6
Dodaj komentarz

avatar
 
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
matejekznacie sie ja nieCrazy Naukaznam sie wy nieMarek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ToJa
Gość
ToJa

Coś jak wahadłowce, prawda? 😉

Marek
Gość
Marek

Wspaniałości!

znam sie wy nie
Gość
znam sie wy nie

Rakieta New Shepard Blue Origin zrobiła to wcześniej. Sprostujcie bo po prostu kłamiecie :/

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka

Och, jak stanowczo… Skoro tak się znasz, to z pewnością wiesz, że jest zasadnicza rożnica między lotem balistycznym, a lotem orbitalnym, jaki przeprowadził Falcon 9.

znacie sie ja nie
Gość
znacie sie ja nie

Macie racje wyszedłem na osła :/

matejek
Gość
matejek

dokładnie przeanalizowałem oba loty i wnioski są następujące: 1. w obu przypadkach chodziło o odzyskanie pierwszych członów rakiet nośnych przy zastosowaniu tej samej metody czyli łagodnego lądowania w określonym miejscu przy pomocy silników tych członów 2. człon rakiety Blue Origin osiągnął wysokość około 100 km i wrócił bezpiecznie na ziemię, człon rakiety Falcon odłączył się po około 90 kilometrach lotu i również wrócił bezpiecznie na ziemie. 3. celem członu Blue Origin było wyniesienie kapsuły turystycznej tylko na wysokość niewiele ponad 100 km która potem ląduje na spadochronach, celem członu Falcon było wyniesienie drugiego członu na niską orbitę który potem umieścił… Czytaj więcej »

Nie ma więcej wpisów