captcha image

A password will be e-mailed to you.
Czy podróżowanie w czasie jest możliwe? Fizycy z Politechniki Michigan przeprowadzili badania na ten temat.

Czy podróżowanie w czasie jest możliwe? Fizycy z Politechniki Michigan przeprowadzili badania na ten temat.

Już w środę 21 października ląduje u nas Marty McFly w drugiej części „Powrotu do przyszłości” właśnie do tego tego dnia przeniósł się w DeLoreanie będącym wehikułem czasu. Jego późniejsze skoki w czasie zmieniały na różne sposoby przebieg historii. A gdyby tak założyć, że coś takiego dzieje się naprawdę? Tu i teraz? Że przylatują do nas podróżnicy z przyszłości i zostawiają po sobie ślady?

Rok 2015 z „Powrotu do przyszłości” co się sprawdziło?

Właśnie takich tropów postanowili poszukać autorzy całkiem poważnej pracy naukowej. Profesor fizyki Robert J. Nemiroff i doktorantka Teresa Wilson z Politechniki Michigan w Stanach Zjednoczonych przekopali serwisy społecznościowe pod kątem śladów pozostawionych przez ewentualnych podróżników w czasie.

Przyjęli założenie, że jeśli takie osoby istnieją, to muszą być świadomi wydarzeń, które dopiero nastąpią. A więc mogli np. wyszukiwać informacje na temat komety ISON na długo przed jej odkryciem we wrześniu 2012 roku i rozsławieniem w mediach w 2013 roku. To samo dotyczy papieża Franciszka (czy wiecie, że jest z wykształcenia naukowcem?), który niespodziewanie objął urząd w marcu 2013 roku. Czy ktokolwiek przywoływał lub wyszukiwał w internecie hasła „Comet ISON’ i „Pope Francis” we wcześniejszych latach?

Aby się tego dowiedzieć, dwoje fizyków przeskanowało wpisy na Facebooku, Google+ i Twitterze, a także rezultaty wyszukiwania w Google i Bing z okresu od 2006 roku do września 2012 roku. Algorytmy Facebooka i Google+ uniemożliwiły naukowcom poszukiwanie dawniejszych wydarzeń, ale pozostałe źródła pozostały bardziej otwarte. Mimo to wynik wielomiesięcznych poszukiwań był rozczarowujący: ewentualni podróżnicy w czasie, nawet jeśli istnieją, to nie pozostawili po sobie śladu w sieci. Przynajmniej na temat papieża Franciszka i komety ISON. Choć akurat w tym drugim przypadku można przyjąć, że kometa została szybko zapomniana spodziewany spektakularny przelot okazał się porażką.

Nemiroff i Wilson nie dali jednak za wygraną i na wszelki wypadek napisali na Twitterze list do podróżników w czasie, których poprosili o pozostawienie wiadomości opatrzonej hashtagiem #ICanChangeThePast2″ lub „#ICannotChangeThePast2”. Naukowcy tę informację zamieścili we wrześniu, zaznaczając jednak, że odpowiedź musi być przysłana do końca sierpnia, a więc z datą wcześniejszą. I ten podstęp się niestety nie udał, bo nikt się nie zgłosił.

Naukowcy zmuszeni byli przyznać, że po ich badaniach podróże w czasie wydają im się „mniej prawdopodobne”. Dodali jednak, że to nie oznacza, iż nie istnieją.

Czy wyglądają tak jak w „Powrocie do przyszłości”? 🙂

Ale czas wcale nie biegnie tak płynnie, jakby mogło się to wydawać. Zniekształca go grawitacja. Czas płynie więc różnie w różnych częściach wszechświata. Dzieje się tak nawet całkiem niedaleko Ziemi, o czym doskonale wiedzą urządzenia GPS. 

O dylatacji czasu mówi poniższy niesamowity film dzieło polskich filmowców. Naprawdę warto go obejrzeć:

Fizyk Stephen Hawking kiedyś zorganizował u siebie przyjęcie, na które nikogo nie zaprosił, licząc na to, że pojawiają się na nim podróżnicy w czasie. Niestety, nie przyszli.

O prawdopodobieństwie podróży w czasie i udziale Alberta Einsteina w ich odkryciu mówi też jeden z odcinków serialu popularno-naukowego „Zagadki wszechświata z Morganem Freemanem”:

Polecamy też na naszym blogu:

Rok 2015 z „Powrotu do przyszłości” co się sprawdziło?

 

 

Czego u nas szukaliście?

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bandit3
Bandit3
6 lat temu

To dla mnie idiotyczne, licząc że ktoś żyje x lat przed nami, taka osoba raczej nie pamiętałaby o jakiejś komecie, już nie mówiąc o Franciszku, skoro ktoś odbywa podróż w czasie to można powiedzieć że łamie tezy religii chrześcijańskiej, więc dla takiego fizyka raczej mały wpływ ma religia. Już samo wyszukiwanie informacji w sieci jest głupie, ktoś kto cofnął się w czasie nie będzie na tyle głupi żeby wyszukiwać wydarzenia które się wydarzą, wiadomo że „internety” nic o tym nie wiedzą. Moim zdaniem podróżnicy w czasie jeżeli są wśród nas to nie ujawnią się, szukają spokojnego życia, pewnie uciekli przed… Czytaj więcej »

Dominik Kurek
Dominik Kurek
Reply to  Bandit3
6 lat temu

Sądzę, że założono, iż podróżnik wstecz nie wiedziałby, kiedy dokładnie zaistniały owe wydarzenia.
2.0 nie rozumiem, jak podróże w czasie łamią zasady religii.

Witek
Witek
6 lat temu

Jeśli podróże w czasie „wstecz” są możliwe (bo te w przód są), to takie osoby musiałyby jakimś sposobem nie oddziaływać fizycznie, może tylko widzą obrazy. Paradoks dziadka na to wskazuje. Albo po prostu cofanie się w czasie to podróż do alternatywnego wszechświata. Może z każdą sekundą (a właściwie jakąś częścią sekundy) powstaje nowy, alternatywny wszechświat i podróż w czasie nie jest tak naprawdę podróżą w czasie, a przeniesieniem się bez zmiany czasu do tego innego alternatywnego wszechświata, który powstał później. To tak teraz przyszło mi do głowy. Nie mam jeszcze na tyle dużego pojęcia o fizyce, aby to jakoś głębiej… Czytaj więcej »

Dariusz Knocinski
Dariusz Knocinski
Reply to  Witek
6 lat temu

Przeczytaj książkę Maxa Tengmarka „Nasz matematyczny wszechświat”.

Witek
Witek
Reply to  Dariusz Knocinski
6 lat temu

Dziękuje za propozycję. Na pewno przeczytam.

Tomasz Wolny
Tomasz Wolny
6 lat temu

Tak sobie kiedyś rozważałem: jeśli patrzę w gwiazdy i widzę przeszłość, to jeśli oddalę się od Ziemii szybciej niż światło, na jakąś powiedzmy odległość rzędu 100 tys/lat świetlnych i zerknę na nią (Ziemię) z pewnej odległości, to zobaczę przeszłość Ziemii. Więc myślę, że można oglądać przeszłość… A teraz wyobraźmy sobie, że wykorzystujemy splątanie atomów do komunikacji. (Nie ważne jak ale skoro umiemy latać szybciej niż światło, to i budować komunikatory na bazie splątanej materii też) Jeden atom wkładamy do sondy i wysyłamy ją z nadświetlną na odpowiednią interesującą nas odległość i super teleskopem patrzymy na Ziemię. Tymczasem na Ziemii na… Czytaj więcej »

marcccin
marcccin
Reply to  Tomasz Wolny
6 lat temu

Problem w tym, że się nie oddalisz szybciej niż światło…

Tomasz Wolny
Tomasz Wolny
Reply to  marcccin
6 lat temu

na razie wiemy, że nie jest to możliwe, ale może istnieje jakieś obejście dla tego problemu? „dziurki robaczków” np? 🙂 „tunelowanie strumienia materii”? 😉

Witek
Witek
Reply to  Tomasz Wolny
6 lat temu

O zdolności rozdzielczej tego teleskopu aż strach pomyśleć. Byłoby fajnie ale może to jednak za duże SF 😉

Tomasz Wolny
Tomasz Wolny
Reply to  Witek
6 lat temu

za duże SF? Błagam, przecież my tu o podróżach w czasie rozmawiamy, to nie jest DUZE SF? 🙂
Podróże w czasie wg Ciebie, są bardziej realne, niż teleskop o dużej rozdzielczości? 🙂

Dominik Kurek
Dominik Kurek
6 lat temu

Tylko dwie kwestie, którymi się zajmowano to ciut za mało

Wiktor
Wiktor
Reply to  Dominik Kurek
6 lat temu

Wcale nie za mało. Gdyby istnieli podróżnicy w czasie, to by wykazywali obecność w KAŻDEJ z tych kwestii. ISON można zignorować ale takich ludzi jak Franciszek czy Gagarin na pewno nie. Ponieważ nie da się śledzić śladów info o Gagarinie sprzed 1961, to zajęcie się Franciszkiem było dla tych badań odpowiednie.

Gregory Ql
Gregory Ql
6 lat temu

Znamy przecież podróżników w czasie,wątpie aby dokonali tego fizycznie ale za pomocą „myśli” która jest szybsza od światła.Nikola Tesla ,Leonardo da Vinci….

Nie ma więcej wpisów
13
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: