captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Zakaz stosowania plastikowych jednorazówek we Francji. Fot. Domiriel

Zakaz stosowania plastikowych jednorazówek we Francji. Fot. Domiriel

To pierwszy na świecie kraj, w którym prawo zakazuje sprzedaży plastikowych jednorazówek i zamiast tego zmusza producentów do stosowania materiałów, które będą się rozkładały. Przepis wejdzie w życie w 2020 roku i jest częścią programu ograniczania emisji gazów cieplarnianych, dywersyfikacji źródeł energii i uniezależniania się od paliw kopalnych, który ogłoszono w 2015 roku.

Już w lipcu wszedł przepis zabraniający stosowania w kasach supermarketów jednorazowych torebek. Od 2017 roku plastikowe torby zostaną też wycofane z działów z warzywami i owocami.

We Francji tylko w 2015 roku wyrzucono 4,73 miliarda plastikowych kubeczków i 17 miliardów plastikowych toreb. Producentom dano czas na przystosowanie się do nowych przepisów – od 2020 roku jednorazówki mają składać się w przynajmniej 50 procentach z materiału organicznego, który można poddać kompostowaniu. Od 2025 roku limit ten zostanie podniesiony do 60 procent.

 A tymczasem producenci…

Oczywiście producenci opakowań są bardzo niezadowoleni z nowych przepisów i zapowiadają walkę z nimi. Ich zdaniem mało realne jest opracowanie materiałów, które faktycznie rozkładałyby się. Dodatkowo podkreślają, że brak na razie technologii pozwalających produkować degradowalny plastik, który nadaje się do stosowania z gorącymi produktami.

Choć nietrudno zrozumieć lobbing producentów, to faktycznie trzeba uważać, by nie wpaść w pułapki, na które już napotykamy. Popularne dziś biodegradowalne torby plastikowe zazwyczaj nie ulegają z czasem rozkładowi, a tylko rozpadają się na drobne fragmenty. Z jednej strony jest to korzystne – nie plączą się w nie zwierzęta – ale z drugiej w ten sposób powstaje bardzo trudny do usunięcia plastikowy proszek, który nadal zanieczyszcza środowisko. Również papierowe opakowania często nie są wcale lepszym rozwiązaniem, bo papier bywa łączony z plastikiem lub folią metalową, a rozdzielenie takiego materiału jest niezwykle trudne.

Trzymamy kciuki za Francję, mamy nadzieję że z czasem wszędzie wprowadzone zostaną takie zasady. Byle z głową.

Ale to nie są jedyne zakazy. Ostatnio w USA zakazano sprzedaży mydeł bakteriobójczych, które okazują się być nie tylko nieskuteczne, ale i niebezpieczne. A na początku tego roku zabroniono stosowania w kosmetykach mikrogranulek.

 

Nie ma więcej wpisów