captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

 

Zakaz stosowania plastikowych jednorazówek we Francji. Fot. Domiriel

Zakaz stosowania plastikowych jednorazówek we Francji. Fot. Domiriel

To pierwszy na świecie kraj, w którym prawo zakazuje sprzedaży plastikowych jednorazówek i zamiast tego zmusza producentów do stosowania materiałów, które będą się rozkładały. Przepis wejdzie w życie w 2020 roku i jest częścią programu ograniczania emisji gazów cieplarnianych, dywersyfikacji źródeł energii i uniezależniania się od paliw kopalnych, który ogłoszono w 2015 roku.

Już w lipcu wszedł przepis zabraniający stosowania w kasach supermarketów jednorazowych torebek. Od 2017 roku plastikowe torby zostaną też wycofane z działów z warzywami i owocami.

We Francji tylko w 2015 roku wyrzucono 4,73 miliarda plastikowych kubeczków i 17 miliardów plastikowych toreb. Producentom dano czas na przystosowanie się do nowych przepisów – od 2020 roku jednorazówki mają składać się w przynajmniej 50 procentach z materiału organicznego, który można poddać kompostowaniu. Od 2025 roku limit ten zostanie podniesiony do 60 procent.

 A tymczasem producenci…

Oczywiście producenci opakowań są bardzo niezadowoleni z nowych przepisów i zapowiadają walkę z nimi. Ich zdaniem mało realne jest opracowanie materiałów, które faktycznie rozkładałyby się. Dodatkowo podkreślają, że brak na razie technologii pozwalających produkować degradowalny plastik, który nadaje się do stosowania z gorącymi produktami.

Choć nietrudno zrozumieć lobbing producentów, to faktycznie trzeba uważać, by nie wpaść w pułapki, na które już napotykamy. Popularne dziś biodegradowalne torby plastikowe zazwyczaj nie ulegają z czasem rozkładowi, a tylko rozpadają się na drobne fragmenty. Z jednej strony jest to korzystne – nie plączą się w nie zwierzęta – ale z drugiej w ten sposób powstaje bardzo trudny do usunięcia plastikowy proszek, który nadal zanieczyszcza środowisko. Również papierowe opakowania często nie są wcale lepszym rozwiązaniem, bo papier bywa łączony z plastikiem lub folią metalową, a rozdzielenie takiego materiału jest niezwykle trudne.

Trzymamy kciuki za Francję, mamy nadzieję że z czasem wszędzie wprowadzone zostaną takie zasady. Byle z głową.

Ale to nie są jedyne zakazy. Ostatnio w USA zakazano sprzedaży mydeł bakteriobójczych, które okazują się być nie tylko nieskuteczne, ale i niebezpieczne. A na początku tego roku zabroniono stosowania w kosmetykach mikrogranulek.

 

Francja zabrania stosowania plastikowych talerzyków, sztućców i kubków  
2.3 (46.67%) 3 głosów

  • Też popieram.

  • Ciężko tak z dnia na dzień pozbyć się plastiku, ale może to zmusi ludzi do rozwoju technologii w tym zakresie. Jak z czegoś jest zysk, to ludzie nie lubią tego zmieniać. Jak już jest to nielegalne, wtedy są bardziej skłonni szukać kompromisu. Ciekawe, czy cała Unia będzie musiała pójść tym śladem, bo jednak na punkcie ekologii wydaje dużo ogólnych nakazów i zakazów.

  • Piotr

    Można też zakazać używania węgla i benzyny od 2017 roku. Zmusi to ludzi do wynalezienia i używania alternatywnych źródeł energii.

  • Dziadek

    Torby biodegradowalne muszą być poddane kompostowaniu. Czyli muszą byś “zakopane”. I nie zostają z nich żadne pyłki. Torby oxodegradowlne rozkładają się na czynniki pod wpływem warunków atmosferycznych. Czyli nie mogą być “zakopane”. I nie zostają z nich żadne pyłki.
    Papierowe torby, w ogólnym rozrachunku, są dużo bardziej szkodliwe od plastikowych. A to dlatego, że do ich produkcji potrzeba dużych ilości celulozy, wody i energii. Jak zwykle, chodzi tylko o kasę.

Nie ma więcej wpisów