captcha image

A password will be e-mailed to you.
Żółwie słoniowe z Galapagos osiągają prędkość 300 metrów na godzinę.

Żółwie słoniowe z Galapagos osiągają prędkość 300 metrów na godzinę.

Żółwie słoniowe z Galapagos rzeczywiście do szybkich nie należą – poruszają się z prędkością około 300 metrów na godzinę.

To jedne z największych żółwi na świecie, a do tego długowieczne – w sprzyjających warunkach dożywają nawet 300 lat. Ich pancerze grzbietowe mogą mieć po 150 cm długości, a największy znaleziony osobnik mierzył prawie 3 metry i ważył 1000 kg. Żółwie słoniowe mają łagodne usposobienie i są niewiarygodnie odporne na brak wody i pożywienia, bez których mogą obyć się przez kilka miesięcy.

To niestety stało się przyczyną ich kłopotów, bo od XVI wieku przypływali po nie żeglarze, którzy masowo zabierali i przechowywali żywe żółwie przez wiele miesięcy na pokładach statków, jako „żywe konserwy”. Zwierzęta zabijano też, by uzyskać żółwiowy olej. Szacuje się, że w ten sposób zginęło około 100 tys. żółwi słoniowych. Pięć ich podgatunków uznano za wymarłe. Dzieło zniszczenia zwieńczyli europejscy koloniści, którzy sprowadzili na wyspy drapieżniki. Wcześniej żółwie nie miały naturalnych wrogów. Na Galapagos wciąż żyje kilkanaście tysięcy żółwi słoniowych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x