captcha image

A password will be e-mailed to you.
Geminidy sfotografowane w 2012 roku z Rumunii. Fot. Sergiu Bacioiu/Flickr

Geminidy sfotografowane w 2012 roku z Rumunii. Fot.
Sergiu Bacioiu/Flickr

Geminidy, najbardziej intensywny w ciągu roku rój meteorów, osiąga maksimum! Nastąpi ono w nocy z poniedziałku na wtorek – z 14 na 15 grudnia 2015.

Przeczytajcie, jak obserwować Geminidy 2015

Maksimum Geminidów nastąpi jutrzejszej nocy – z 14 na 15 grudnia około godziny 19. Jeśli pogoda dopisze (oby! Prognozy są niejednoznaczne, ale wspominają o przejaśnieniach nad Polską), to będzie można zobaczyć aż – uwaga! – 120 świetlistych śladów na godzinę! Pod tym względem Geminidy są niemal bezkonkurencyjne. Dorównują im tylko styczniowe Kwadrantydy (1-5 stycznia), które również pojawiają się w liczbie około 120 na godzinę. Nie umywają się za to do nich osławione sierpniowe Perseidy, których w ciągu godziny można naliczyć około 90-100.

Na niebo warto patrzeć również w noc przed i po maksimum Geminidów – wówczas też będzie śmigać po niebie sporo meteorów. Gdybyście więc mieli dobre warunki do obserwacji, spójrzcie w górę już dzisiejszej nocy, z 13 na 14 grudnia, oraz w nocy z 15 na 16 grudnia.

Czym są meteory?

Meteory z roju Geminidów to pył i drobiny materii pozostałe po rozpadzie planetoidy (3200) Phaethon. Drobiny te, trąc o cząsteczki gazów w górnych warstwach ziemskiej atmosfery, rozgrzewają się, nadtapiają i parują, a w efekcie – mieszają z atmosferą. Meteory zbyt duże na to, by ulec całkowitej ablacji w atmosferze, spadają na Ziemię w postaci meteorytów. To jednak nie dotyczy roju Geminidów, zbyt drobnego na takie szaleństwa.

Dlaczego meteory świecą?

Meteor, przedzierając się przez atmosferę, jonizuje ją, tworząc tzw. ślad meteorowy. To ta świetlista linia, która się za nim ciągnie. Ma ona kilka-kilkadziesiąt kilometrów długości.

Jak obserwować Geminidy 2015? Tutaj to opisujemy

Czym był rozbłysk nad Polską 31 października 2015?

Perseidy 2015 – Wasze zdjęcia

Geminidy widziane z Hawajów. Fot. Anthony Quintano/Flickr

Geminidy widziane z Hawajów. Fot. Anthony Quintano/Flickr

 

Nie ma więcej wpisów