captcha image

A password will be e-mailed to you.

Fot. Asim Patel/Wikimedia

Geminidy – w nocy z 13 na 14 grudnia przypada maksimum aktywności tego roju meteorów. To jeden z dwóch najbardziej obfitych rojów w ciągu całego roku.

Mamy szczęście, bo w nocy z 13 na 14 grudnia pogoda nad większością Polski ma być niezła (chmurzyć się będzie od zachodu). Co więcej, Księżyc nie będzie zakłócał swoim blaskiem obserwacji, bo będzie się znajdował na krótko przed nowiem (oświetlone będzie ok. 15 proc. jego tarczy). Tak więc warunki do oglądania Geminidów będą niemal idealne!

Szczyt aktywności Geminidów 2017 rozpocznie się 13 grudnia o godz. 15 i potrwa do 14 grudnia do godz. 12. Najwięcej „spadających gwiazd” będzie można zobaczyć 14 grudnia tuż przed świtem (cieszcie się, ranne ptaszki!). Tym niemniej obserwacje warto rozpocząć 13 grudnia o godz. 19 i prowadzić je również następnej nocy z 14 na 15 grudnia. Geminidy będą widoczne na niebie do 17 grudnia.

Ile „spadających gwiazd” będzie można zobaczyć?

W okresie maksimum w ciągu godziny będzie można zobaczyć na niebie aż 120 zjawisk świetlnych na godzinę, a więc więcej niż przy słynnych sierpniowych Perseidach (konkurentem Geminidów są styczniowe Kwadrantydy, jednak ich maksima trwają bardzo krótko, a pogoda często nie sprzyja obserwacjom). W dodatku atutem Geminidów jest stosunkowo niewielka prędkość lotu meteorów – 35 km/s, dzięki czemu trudniej je przeoczyć.

Radiant Geminidów (czyli punkt, z którego wylatują) znajduje się w Gwiazdozbiorze Bliźniąt. Wieczorem 13 grudnia będzie się on znajdował dość nisko nad horyzontem, ale do 14 grudnia o godz. 2 znajdzie się w zenicie, co jeszcze ułatwi nam obserwacje.

Ta animacja pomoże Wam odnaleźć na niebie Geminidy. Fot. Michelet B/Wikimedia

Geminidy to – w przeciwieństwie do innych znanych rojów meteorów – drobiny materii pozostałe po przelocie planetoidy, a nie komety. Dzięki temu mamy większe szanse na ujrzenie bolidów, czyli niezwykle jasnych meteorów, których jasność przekracza -4 magnitudo. Po ich przelocie jeszcze przez jakiś czas pozostaje jaśniejszy ślad na niebie, a samemu przelotowi towarzyszą niekiedy grzmoty i syki. Rój Geminidów zasila planetoida (3200) Phaethon mająca średnicę około 5 km.

 

Nie ma więcej wpisów